Ameliyat Fıtığı Tedavisi

Ameliyat Fıtığı Tedavisi Ankara

Yapılan bazı operasyonel müdahalelerle beraber ameliyattan sonra ilgili bölgede fıtık meydana gelebilmektedir. Bunlar içerisinde sezaryen ameliyatları ilk sırada yer alırken, kalp ameliyatlarında bile bu sorun yaşanabiliyor. Günlük yaşantıyı zor hale getiren ameliyat bölgesinde oluşmuş fıtıklar, zamanla daha da ileri boyuta ulaşmaktadır. O yüzden mutlaka ilgili tetkikler ve testlerin ardından konulan teşhis ile, profesyonel müdahale edilmesi gerekmektedir. Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM bu konuda hastaları için detaylı bilgiler sunmakta ve onları konu üzerinden aydınlatmaktadır.

Ameliyat Fıtığı Nedir?

Yapılan bazı ameliyatların ardından ilgili kısımlarda zayıflamalar görülmekte ve bu da fıtık oluşumu meydana getirmektedir. İlerleyen zamanlarda belirginleşen fıtık, fıtığın ortaya çıktığı bölgeye göre değişik noktalarında ağrı şikayetleriyle, kişinin doktora başvurması üzerinden tanı konulur. Yapılan detaylı değerlendirmenin ardından tedavi yöntemleri detaylı olarak ele alınır. Ameliyatlar ile beraber meydana gelen zayıf noktaların yaklaşık olarak %80 ninde ilgili bölgede fıtık oluşmaktadır.

Fıtık problemleri arasında çok fazla yaşanan ve iç organların, zayıf noktalarda deri altından şişkinlik meydana getirmesi, ameliyat sırasında dokuların zarar görmesi sebebiyle yaşanır. Ameliyat yeri fıtığı olarak da bilinen bu problem, ameliyat geçirmiş hastaların yaklaşık yarısında görülmektedir. Bu tür problemler için mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Karın duvarının çok fazla zorlanması nedeniyle karın iç basıncı artış göstererek fıtığın yaşanmasına neden olur. Üstelik yapılan ameliyat ile beraber meydana gelen fıtık, sadece karın duvarının zorlanması nedeni ile oluşmaz, masum bir öksürük ya da kabızlık nedeni ile de fıtık yaşanabilmektedir.

Ameliyat Fıtığı Nasıl Gerçekleşir?

Kapalı (Laparoskopik) ameliyat ile gerçekleşen kesi yeri fıtığı operasyonu, günümüz teknolojik, robotik sistemler üzerinden karın duvarındaki açıklıkların bir yama ile kapanması üzerinden uygulanır. Gelişen teknoloji sayesinde sentetik yama üretimleri ameliyat sonrası yaşanan fıtık problemleri için daha etkin müdahale imkanı sunmaktadır. Bu ameliyatın amacı zayıf kalan bölgenin daha dayanıklı ve güçlü bir doku ile kaplanmasına olanak tanımaktadır. Vücut sistematik olarak, ameliyat ile yerleştirilmiş yamayı yabancı bir resim olarak algılar ve yerleştirilen yama çevresinde güçlü bir doku yapısı oluşturur.

Günümüzde kapalı (Laparoskopi) ameliyatı daha ağrısız, acısız ve başarı oranı yüksek olması nedeniyle daha fazla tercih edilmektedir. 3 küçük delik üzerinden gerçekleştirilen operasyonda, CO2 gazı ile şişirilen karın bölgesinde cerrah net bir görüş yakalamaktadır. Ardından fıtıklaşan organ yada dokular karın içine alınır, sonrasında zayıf olan fıtık bölümünün onarılmasına yetecek kadar yama ile onarım işlemi gerçekleştirilir.

Ameliyat Fıtığının Etkisi

Ameliyatlardan sonra ortaya çıkan fıtık problemleriyle, hasta fiziksel ve ruhsal olarak ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Ortaya çıkan şişlik ile beraber çirkin görüntü kişinin öz güvenini etkileyebilmekte ve sosyal yaşamanın sekteye uğramasına neden olabilmektedir. O yüzden kapalı (Laparoskopi) operasyon ile gerçekleştirilen ameliyat fıtığı tedavisi, daha kısa süre içerisinde hastanın hem fiziksel hem de ruhsal iyileşmesine olanak tanımaktadır. Dokunun zayıf kısımlarında meydana gelen bu rahatsızlık için, mutlaka cerrahi tedavi yöntemlerinin ele alınması gerekmektedir. Ameliyat sonrası meydana gelen fıtıklar, sadece ağrı ya da psikolojik olarak olumsuz etki yaratmaz. Fıtıklaşan organ yada organların kanlanması bozulduğu taktirde durum hastanın hayatını riske atabilecek bir noktaya ulaşabilir. Bu tip durumlarda hasta acil cerrahi müdahaleler, uzun hastane yatışları, büyük ameliyat yaraları gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Ameliyat Sonrası Tekrar Eden Fıtıklar

Pek çok insan gerçekleştirilen ameliyat sonrası fıtık yeniden nüks eder mi diye merak etmektedir. Ancak ameliyat sonrası gerekli önlemler alınırsa bu risk oldukça azdır. Ağır kaldırmaktan, yoğun egzersizlerden, sağlıksız yiyeceklerden ve stresten mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 6 hafta kadar tüm ağır aktivite ve işler yapılmamalıdır. Eğer buna uyulmazsa zaman içerisinde karın iç basıncı yeniden yükselir ve nüks riski ile karşı karşıya kalınabilir.

İyileşmekte olan dokular ise zamanla strese girerek tekrar fıtık oluşumuna etki yapar. Bunun sonucunda ikinci bir ameliyat ve yeniden müdahale gerekir. O yüzden mutlaka Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Güven Görkem’in tavsiyelerine uyulmalı; ameliyat sonrası tüm dikkat edilmesi gerekenler ele alınmalıdır.

Ameliyat Fıtığı Tedavisi İçin Öğrenmek İstediklerinizi Op. Dr. Güven GÖRKEM’e Sorun!

Ameliyat fıtığı tedavisi gerçekleştiren Op. Dr. Güven Görkem’e bu konu hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri sorabilirsiniz. Ameliyatın tüm süreçleri için detaylı bilgi almanız mümkün. Ayrıca yeniden sağlıklı yaşam dönebilmek adına ameliyat fıtığı tedavisi Ankara ve çevresi üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Verilen karar ile birlikte tomografi ve ultrasonografi üzerinden fıtığın durumu net olarak ortaya çıkarılmakta ve buna göre seçenekler değerlendirilmektedir.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi