Mide Kelepçesi

Mide Kelepçesi Ankara

Her geçen gün artan obez sayısı sebebiyle tüm organlarla ilgili yaşanan şikâyetlerde gitgide artıyor. Kilo artışına bağlı olarak pankreasın insülin salgılamasındaki yetersizliği kan şekerinde düzensizliklere neden olurken TİP2 diyabet hastalığına da davet çıkarıyor. Vücutta lipomların artması, selülitlerin belirginleşmesi ve deri üzerindeki beyaz minik pütürlenmelerin sebebi olan kilo alımına “dur” demek gerekiyor. Her yıl binlere obez hastanın şeker hastası olmasını izlemek istemeyen doktorlar obezite cerrahisi ile hem şeker hastalığını hem de obezite hastalığını yok etmek amacıyla ameliyatlar yapıyorlar. Mide kelepçesi de bu ameliyatlardan birisi ve elbette en eski yöntemler arasında yer alıyor. Ankara mide kelepçesi ameliyatını yapan doktorlar arasında yer alan Dr. Güven Görkem, mide kelepçesi ameliyatı ile hem şeker hastalığına hem de kilo sorununa çözüm getiriyor. Mide kelepçesi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, riskleri nelerdir ve kimlere uygulanabilir gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu yazıda aynı zamanda mide kelepçesi ameliyatının tekniğine de yakından vakıf olabileceksiniz.

Mide Kelepçesi ile Kilo Vermek Mümkün

Dr. Güven Görkem tarafından yapılan mide kelepçesi ameliyatı ile fazla kilolardan ilk yılda kurtulmak mümkün Laparoskopik yöntemle yaptığı mide kelepçesi ameliyatı ile morbid obezlerde ve fazla kilolu hastalarında iddialı sonuçlar alan Dr. Güven Görkem mide kelepçesi ameliyatını kilo vermeyi deneyen ancak başaramayanlara öneriyor.

Mide bandı olarak da bilinen mide kelepçesi ameliyatı; midenin boynuna silikon yapıdaki bir halkanın geçirilmesi esasına dayanıyor. Bant, ince uzun parmak gibi bir görüntüye sahiptir ve 10 santimetre uzunluğundadır. Mide kelepçesinin iç yüzü gerektiğinde şişirilebilirdir ve silikondan oluşur. Aşırı kilolular tarafından istenen ancak korkulan bir ameliyat olarak da bilinen mide kelepçesi ameliyatında korkulacak çok bir durum yoktur. Laparoskopik yöntemle yapılacağı için iyileşme süreci oldukça hızlı olacak ve deri üstündeki dikişler ise en büyüğü 1,3 mm’lik bir çizgi olarak görünecektir. Buda estetik açıdan hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

Mide Kelepçesi Nasıl Kilo Verdiriyor?

Obezite cerrahisinde büyük bir adım olan mide kelepçesi ameliyatının kilo verdirme prensibi elbette mideye müdahale ile mümkün oluyor. Midenin girişine “kelepçe” olarak adlandırılan bir sistem yerleştiriliyor ve genişliği gerektiği kadar doktor tarafından ayarlanıyor. Kilo verdirmek amacıyla yapılan bu ameliyatta mideye istenen oranda yiyecek girmesi de sağlamış oluyor. Mideden yavaş yavaş ince bağırsağa geçen gıdalar çabucak doygunluk sağlıyor ve yemek ihtiyacını da minimuma indiriyor. Böylelikle, fazla kilolardan kurtulmak için hızlı doyma- geç acıkma süreci sağlanmış oluyor.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Obezite cerrahisi ameliyatlarından birisi olan mide kelepçesi ameliyatını olmak için belirli başlı kıstasları taşımak gerekiyor. Vücut kitle endeksi 40 yada daha üstünde olan kişiler, mide kelepçesi ameliyatı için uygun adaylardır. Aynı zamanda vücut kitle endeksi 35 ve üstü olanlarda yandaş hastalıkları varsa mide kelepçesi ameliyatı için uygun aday olabilmekteler. Süperobezler için bu ameliyatta herhangi bir komplikasyon riskini azaltmak içinse kilonun belirli bir aşamaya indirilmesi gerekebilir.

Midede herhangi bir polip vb. gibi durumlarda da mide kelepçesi ameliyatı askıya alınabilir yâda iptal edilebilir. Böbrek yetmezliği vb. gibi kronik hastalıklar da yine doktor tarafından değerlendirdikten sonra ameliyat netleşecektir.

Mide Kelepçesi Nasıl Takılıyor, Ameliyat Süreci Nasıl İşliyor?

Midenin boynuna bant yada diğer adı ile kelepçe geçirilmesi olarak bilinen mide kelepçesi ameliyatında laparoskopik yöntem kullanılıyor. 10 santimetre uzunluğunda olan silikon bant karındaki küçük kesilerden mideye yerleştiriliyor. Yemek borusu- mide birleşim yerinin hemen altındaki mide dokusu etrafında kıvrılarak kemer gibi bağlanarak mide kelepçesi ameliyatı yapılır. Midede bir boğum meydana getirilerek midenin üstünde bir odacık oluşumu sağlanır. Gıdalar bu odacığa gelir ve zaman içerisinde mide ve bağırsağa ulaşır.

Avrupa’da yaygın olarak yapılan bir ameliyat olan mide kelepçesi ameliyatın da risk binde 3-4 civarındadır ve olası komplikasyonların sebebi ise bant delinmesi gibi postoperatif komplikasyonlar iken çoğunlukla bu durumun sebebi ameliyat sonrası hastanın diyet kılavuzuna uymamasıdır. Migrasyon gibi komplikasyonların son yıllarda azaldığını belirtmekte ise fayda var. Bu nedenle, hastaların herhangi bir komplikasyon riskini almaması için diyet kılavuzlarına bağlı kalmalarını öneriyoruz.

Ameliyat sonrası süreçte ilk 18 ayda hasta fazla kilolarından %60’ını rahatlıkla verebilmektedir. Ancak, bu elbette hastanın diyet kılavuzuna uyması ile mümkündür. Eğer ki mide kelepçesi ameliyatından sonra kilo veremiyor yada alıyorsanız bunun sebepleri elbette bant kayması ve yüksek kalorili beslenmedir.

Ankara Mide Kelepçesi Ameliyatı – Dr. Güven Görkem ile Yepyeni Bir Beden!

Mide kelepçesi ameliyatları ile ideal kiloya inmek mümkün iken var olan sağlık problemlerinden de kurtulmak mümkün. Kandaki şeker dengesizliği ve insülin sorunlarını da beraberinde getiren kilo günümüzde birçok hastalığın temel faktörü. Metabolik cerrahi de de sıkça yer edinen obezite ameliyatlarında kişiye sağlıklı kilo verdirmenin yanı sıra aynı zamanda hormonların ve sindirim sisteminin yeniden düzene girmesi hedefleniyor. Ankara mide kelepçesi ameliyatları ile bilinen Dr. Güven Görkem’de sizlere özlediğiniz fit bedeninizi hediye ederken geri plandaki insülin sorunlarınıza da çözüm bulabilir. Konforlu bir yaşam için yapmanız gereken tek şey Dr. Güven Görkem’le görüşmek ve elbette doktorun size önerdiği tedavi seçeneklerine göz atmak olacaktır.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi