Diyetisyen Kontrolünde Kilo Verme

Diyetisyen Kontrolünde Kilo Verme Ankara

Hayatımızın herhangi bir döneminde öyle yâda böyle kilo problemiyle mutlaka karşılaşıyoruz. Çocukluk yâda ergenlik döneminde olacağı gibi evlilik sonrası süreçte de bu durumla karşı karşıya gelebiliriz. Değişen hayat tarzı ve farklı koşulların bir araya gelmesi sonucu kilo alımı hızlanabilir. Kilo aldığımızı fark ettiğimizde ise hemen yediklerimizi keser ve sporu arttırarak kilo vermeye çalışır ve bazen de zayıflama haplarına başvururuz. Kilo kaybını istenen seviyelerde başarmak ve ulaşılan kiloyu uzun dönem korumak ise çoğu zaman mümkün olmuyor ve büyük bir çıkmaza girebiliyoruz. Birçok şeyi yanlış yaptığımız bu kilo verme sürecinin de elbette uzmanları var. Diyetisyen olarak bildiğimiz beslenme ve diyetetik uzmanları sağlıklı kilo verme için eğitim alıyor ve bizlere hizmet veriyor. Dr. Güven Görkem‘de diyetisyen kontrolünde kilo verme hizmetiyle sizlere birçok ameliyatsız veya cerrahi kilo verme uygulamalarına aynı çatı altında ulaşabilme imkanı sağlıyor. Ankara diyetisyen kontrolünde kilo verme branşında adını duyurmayı başaran Dr. Güven Görkem’den diyetin amacı, nasıl diyet yapılması gerektiğini, diyetisyen seçimi ve diyetisyen kontrolünde kilo vermenin sağlanması konusunda birçok bilgiye yer verdiğimiz bu içerikte diyetisyenle zayıflamanın bize ne gibi katkıları olacağını da görebilirsiniz.

Diyet Kavramı ve Diyetisyen Kontrolünde Kilo Verme Nedir?

Dünya üzerinde binlerce diyet çeşidi var ve her biride farklı uygulanıyor olsa da tek bir amaca hizmet ediyor; kilo verme. Sayısı gitgide artan obezite sayısına dikkat çeken uzmanlar bilinçsizce yapılan tüm diyetlerin insülin direnci oluşturabileceğini ifade ediyor. Vücutta oluşan insülin direnci sonucunda düzensiz şeker sorunu ve dolayısı ile yeme atakları baş gösteriyor ve kilo verimi daha da zorlaşıyor. Vücudun bazal metabolizma hızına da etki eden kilo sorunun “en sağlıklı şekilde “ çözümlenmesi gerekiyor. Sadece diyet yapmak da sağlıklı kilo vermek anlamına gelmiyor. Diyetin içeriği, diyetin süresi ve diyette spor yapılması da kilo verme üzerinde oldukça etkili faktörler.

Günümüzde birçok kişi internetten yâda diğer kanallardan bulduğu diyetleri uygulayarak kilo vermeyi deniyor. Kısa zamanda şok diyetler ile kilo verenler bir süre sonra iki misliyle aldıkları kilolarla baş başa kalıyor. Bu nedenle, kilo vermenin sağlıklı ve kalıcı olabilmesi için bu işin uzmanlarına gitmekte fayda var. Beslenme ve diyetetik bölümünde eğitim görmüş ve belirli deneyimlerinden sonra diyetisyenlik yapan uzmanlar sayesinde ideal kiloya kavuşmak oldukça kolay. Vücudun tüm yapısını bilen, metabolizmayı yakından inceleyebilen ve kişinin gıda toleranslarına da dikkat eden diyetisyenler “sağlıklı kilo vermek” adına diyet programlarını kişiye göre özel hazırlıyor. Çünkü, şeker hastası birinin böbrek hastası birinin alabileceği gıdaları farklı olması, yaş ve cinsiyet gibi kriterler kilo verimi açısından çok önemli. Bu nedenle, günümüzde yapılan tek tip diyet programlarındaki kilo verimi kalıcı olmuyor. Ancak, diyetisyen sayesinde size özel bir diyet programı hazırlandığı takdirde sağlıklı ve kalıcı bir kilo verimi söz konusu oluyor.

Peki diyetisyen, diyet hazırlarken nelere dikkat etmelidir? Başarı şansı yüksek bir diyet nasıl planlanır?

Diyetisyeniniz kan tahlillerinizle birlikte hastalık durumunuzu irdeleyecektir. Boy, ağırlık ve vücut yağ analizleriniz ( antropometrik) sonrasında ise bazal metabolizma hızınız belirlenecektir. Uygun enerji hesaplandıktan sonra ise detaylı olarak beslenme alışkanlıklarınız üzerine sizinle detaylı olarak görüşecektir. Davranış değişikliği tedavisi uygulaması sonrasında beslenme programınız planlanacaktır.

Diyetisyen diyet yapacak kişinin tüketmekten hoşlandığı besinlerle birlikte en iyi diyet programını hazırlar. Böylece, kişi daha da motive olur ve kilo verimi kolaylaşır. Diyetisyenin verdiği günlük ise bir diğer odaklanma yöntemidir. Diyetisyen kontrolünüzde bu günlük incelenir ve tekrar ölçümleriniz yapılır. Vücut analizlerinizde verdiğiniz kiloyu kastan mı yoksa sudan mı gittiğini belirleyen diyetisyeniniz olası durumlar için B planını devreye sokabilir. En büyük destekçiniz olan diyetisyeninizle kuracağınız ilişki de vereceğiniz kilo miktarı ile doğrudan orantılı. Diyetinizden sıkıldığınızda sizin önerileriniz doğrultusunda yeni diyet programı verebilen diyetisyen ile uzun süreli iş birliği yapabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, diyetisyeninizi sizi anlayan ve sizi doğru yönlendirebilen biri olarak seçmeye özen gösterin.

Kilonun Beraberinde Getirdiği Hastalıkları Ortada Kaldırmanın Kolay Yolu: Diyet Yapmak ve Zayıflamak

İnsan sağlığını tehdit eden en büyük faktörlerden birisi olan kilo; birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Tansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlayan aşırı kilolar aynı zamanda rahimde yağlanma sebebiyle gebelik ihtimalini de düşürüyor. Yağ dokusunun kapladığı rahimde yer olmaması sebebiyle fetüsün tutunamıyor ve gebeliklerde sorunlar olabiliyor. Bunun yanı sıra yumurtalıklar kilo alımına bağlı olarak yükselen hormonlar sebebiyle de çalışmıyor ve dolaylı yoldan gebelik ihtimali oldukça azalıyor.

Kanser, böbrek rahatsızlıkları ve daha fazlasının neredeyse en önemli sebebi olarak tanmlanan fazla kilolar, günümüzün en büyük problemi. Dünya Sağlık Örgütü’nün daima araştırmalar yaptığı ve çözüm önerilerini sunduğu kilo probleminde kişinin kendi isteği çok önemli. Eğer ki birey, gerçekten kilo vermek istiyorsa gerisi mutlaka geliyor. Doğru diyet, doğru spor ve ek tedavi seçenekleri ile kişi ideal kilosuna kısa sürede inebiliyor ve bu ulaşılan ideal kilo elbette kalıcı oluyor.

Yüksek tansiyon, kolesterol ve karaciğer yağlanması gibi tüm vücut sistemine etki eden olumsuz bir hastalığınız varsa ilk olarak kilonuzu sorgulamanız gerekiyor. Kilolu iseniz bu hastalıkları yenmek için mutlak suretle kilo vermek için kolları sıvamanız gerekecek. Yaşam konforunuzu arttırmak ve daha uzun süreli bir yaşama kavuşmak içinse diyetisyenlere başvurmanız en doğru seçenek olacaktır. Kendi kendinize yapacağınız diyet yâda spor programları birçok sorunu da beraberinde getirebilir. Bu nedenle, sağlıklı kilo vermek ve kalıcı kilo verimi sağlamak için diyetisyene gitmeniz en doğrusu olacaktır.

Diyetisyen Kontrolünde Kilo Verme Esnasında Kilo Vermeye Yardımcı Ek Uygulamalara da Göz Atın

Vücut kitle endeksiniz 35’in altında ise ve iştah konusunda büyük bir sorun yaşıyorsanız mide botoksu yâda mide balonu uygulamaları sizin için ideal olabilir. Ameliyatsız obezite tedavisi olarak da kabul gören mide botoksu yâda mide balonu uygulamaları diyetinize de oldukça destek olacaktır. Mide balonu midenizin küçülmesini sağlarken mide botoksu da iştahınızı kapatacak ve dolayısı ile diyetinizi daha da kolaylaştıracaktır. Ankara mide botoksu ve mide balonu uygulamaları konusunda başarılarıyla bilinen Dr. Güven Görkem, diyetisyen kontrolünde kilo verme esnasında kilo vermeye yardımcı olacak bu tür uygulamaları da önermektedir. Siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak için ameliyatsız obezite tedavisi ve diyet seçeneklerini deneyebilir, kısa sürede ideal kilonuza ve sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi