Doktor Kontrolünde Kilo Verme

Doktor Kontrolünde Kilo Verme Ankara

Gelişen teknoloji sebebiyle artık yeme- içme davranışlarımız da değişti ve hayatımıza yepyeni sorunlar geldi. Hareketsizlik, stresli bir iş yaşantısı ve pratik olmak amacıyla satılan hızlı tüketim gıdaları ise kilolarımıza kilo eklerken var olan kilo problemimizi daha da üst sınırlara taşıdı. Geçmişten günümüze kadarki süreçte organik beslenen kişiler dahi belirli bir sistem sebebiyle artık dondurulmuş ve hızlı tüketilebilen gıdaları almak durumunda kaldılar. Bu da, haliyle tüm sindirim sisteminin bozulmasına ve yeme- içme davranışı değişikliğine sebep oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün her dönemde araştırmasını yaptığı obez hastalarının sayısı ise bu sebeplerden ötürü gitgide artıyor. 5 yaşında küçük 42 milyon obez çocuğun olduğu gerçeği ise sorunun katlanarak devam edeceğini bizlere gösteriyor. Ancak, kilonun beraberinde getireceği bir dizi olumsuzluk ise ilerde epey bir can sıkıcı olacak. Bu nedenle, fazla kiloları vermek hem günümüz hem de gelecekteki bizler için çok önemli bir adım. Son yıllarda birçok diyet programı popüler olarak uygulanmakta ancak herkes farklı miktarlarda kilo vermekte. Birçoğu ise hiç kilo verememekten şikâyetçi. İşte bu tarz durumların sebebi de bilinçsizce diyet ve spor yapmak. Doktor kontrolünde kilo verme bu sebepten ötürü oldukça önemli. Herkesin fizyolojisi farklı ve bu farklılıklar kişilerde olumsuz etkilerde yaratabilmekte. Bu nedenle, kulaktan doyma bilgilerle diyet yapmayı değil doktor kontrolünde kilo verme yönünde eğilimi sağlamak biz doktorların asli görevi olmalı. Ankara obezite ve metabolik cerrahi uzmanı olan Dr. Güven Görkem’ de doktor kontrolünde kilo vermenin önemini her fırsatta daima dile getiriyor. Bu yazıda ise doktor kontrolüyle kilo vermenin nasıl yapıldığı ve alternatif uygulamaların neden önemli olduğuna yer veriyor ve doktor kontrolü ile kilo vermenin önemini açıklıyor.

Çağın Hastalığı: Obezite ve Aşırı Kilolu Olmak Kader Değil, Çözüm Mutlaka Var

Her geçen gün artan obez sayısı ve buna bağlı olarak da artan sağlık problemlerine çözüm elbette doktor kontrolünde kilo vermekten geçiyor. Topuk dikeni, fıtıklar, bağırsak sorunları ve gaz şikâyeti gibi birçok problemin asıl kaynağı olan aşırı kilolar ilerde ciddi hastalıkları da beraberinde getiriyor. Ancak, her derdin bir çözümü olduğunu unutmamalı ve mutlaka kilolarımızdan kurtulmak için bir adım atmalıyız.

Diyet yapmak günümüzde hem kadınlar hem de erkeklerin ortak aktivitesi. Dukan diyetinden Canan Karatay diyetine kadar birçok diyet var. Ancak, bu diyetlerin hepsi belirli bir argümana göre hazırlanmış diyetler. Örneğin, şeker ve unun Taş devrinde olmadığını dile getiren Canan Karatay aslında kişiye özel diyetin önemini göz ardı ediyor. Her bireyin fizyolojik gereksinimleri başkadır ve bundan dolayı alması gereken besinlerde farklıdır. Bu nedenle, 10 kişi bu diyetle kilo verimi elde ederken diğer 30 kişi elde edemeyebilir ve boşu boşuna hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak kendini zorlamış olacaktır. Bundan ötürü, tüm diyetisyen ve doktorların kilo vermek için yapılması gereken ilk adımın “doktor kontrolü” olduğunu ifade etmesi çok önemlidir. Bilinçlenen birçok kişi böylece kilo vermek için ilk olarak doktora gidecek ve gerekli diyet programını diyetisyeninden alabilecektir.

Doktor Kontrolünde Kilo Vermenin Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Her konunun bir uzmanı vardır ve fizyolojik bir değişim gibi önemli bir konuda da ilgili doktora danışmak çok önemlidir. Aksi halde, birçok istenmeyen sağlık sorunu yâda şikâyet ile karşılaşmak olasıdır. Örneğin, şeker hastası bir kişi yaptığı diyet sonucunda var olan sağlık durumunun kötüye gittiğini fark ederse bu durumda yaptığı diyetin ona hiçbir getirisi olmayacaktır. Örneğin, böbrek rahatsızlığı olan birinin zayıflamak için çok fazla böbreklerini yoracak gıdalar ve içecekler tüketmesi de birçok soruna zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle, doktor kontrolünde kilo vermenin önemi ilk etapta oldukça hayati önem arz etmekte. Eğer ki doktor kontrolünde herhangi bir hastalık yâda dikkat edilmesi gerektiren bir durum yoksa diyetisyen kişiye uygun bir diyet programı çıkarabilmektedir.

Bir diğer konu ise verilecek kilo miktarıdır. Fizyolojik durumu doğrudan etkileyecek olan kilo verme olgusunda eğer ki söz konusu kilo oldukça fazlaysa mutlak suretle doktor kontrolüne ihtiyaç vardır. Diyetisyenin tek başına bu denli fazla bir kiloyu vücuda hiçbir zarar vermeden hastadan atması pek mümkün olmamaktadır. Var olan hastalıkların takibi ve kiloyla ilişkisi yakından takip edilmeli ve varsa o hastalıklarında tedavisi yine doktor kontrolünde olmalıdır. Reçete yazma yetkisi olan doktorlar, böylelikle diyetisyenle birlikte iş birliği yaparak aşırı kilolu bir bireyi “sağlığını tehlikeye atmadan kalıcı bir şekilde” zayıflatabilir.

Doktor Kontrolünde Kilo Vermeye Destekleyici Uygulamalar Yine Doktorlar Tarafından Belirlenmeli ve Yapılmalı

Eğitim almayan yâda yeterince deneyim kazanmayan kişilerin kilo verdirme ve kilo verdirmeye yardımcı uygulamaları hastalara önermesi ve gerçekleştirmesi uzun vadede büyük sorunlara neden olabilmektedir. Örneğin, ameliyatsız obezite tedavisi seçeneklerinden biri olan mide balonu uygulaması esnasında gastrit yâda polip söz konusu ise balonun asla takılmaması gerekiyor. Kişinin iştahıyla ilgili bir sorun varsa mide botoksu uygulanabilse de mide botoksunun uygulanacağı alanın uzmanlar tarafından tespit edilmesi ve gerçekleştirilmesi oldukça önemli. Mide botoksu veya balonu uygulaması sonrasında diyetisyenle birlikte zayıflama süreci de yine uzman doktorlar tarafından kontrol edilmeli ve yönetilmelidir.

Obezite Cerrahisi Uygulamaları da Doktor Kontrolünü Gerektiren Zayıflama Yöntemlerindendir

Günümüzde ameliyatsız obezite tedavisi seçenekleri için uygun olmayan hastalara obezite cerrahisi uygulanabilmektedir. Tüp mide, mide kelepçesi ve duodenal switch gibi ameliyatlarla kalıcı zayıflama sağlanabilir ancak kişinin var olan yeme- içme alışkanlıklarını değiştirmesi hususunda diyetisyen çok önemli bir adımdır. Mide kelepçesi takılan yâda midesinin yarısı alınan kişi gelecekte eski yeme içme akışkanlıklarına devam ederse eski kilosuna dönmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, bu tür obezite cerrahisi uygulamalarına başvuran kişilerin de hem diyetisyen hem de doktor kontrolünde daima tutulması gerekmektedir.

Ankara Doktor Kontrolünde Kilo Verme İçin Dr. Güven Görkem Sizi Bekliyor!

Çağımızın hastalığı obeziteye “dur” demek ve ideal kilomuza yeniden dönmek sanıldığı kadar meşakkatli veya zor değil. Kişiler kendilerine özgü bir diyet programı ile en iyi koşullarda zayıflayabilir. Kilo vermeyi gözde büyüten şeyler ise elbette yanlış diyet programları, başarısız denemeler ve başkalarının söyledikleri. Doktor kontrolünde kilo verme ile tüm bu gereksiz detayları pas geçebilir, doktorunuz ve diyetisyeninizle birlikte yepyeni bedeninizi inşa etmeye başlayabilirsiniz.

Ankara’da obezite ve metabolik cerrahi uzmanı Dr. Güven Görkem ile fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve var olan sağlık problemlerinize kalıcı çözümler bulabilirsiniz. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak yeniden doğmak için Dr. Güven Görkem’den randevu alabilir ve yeni hayatınıza ilk adımı atabilirsiniz.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi