Duodenal Switch

Duodenal Switch Ankara

Kiloya bağlı yaşanan tüm psikolojik ve fizyolojik problemlerin çözümü gelişen teknoloji sayesinde artık mümkün. Şeker gibi Türkiye’de en yaygın hastalığı dahi bitirebilen mide- bağırsak ameliyatları ile hem kilo vermek hem de yandaş hastalıklardan kurtulmak için yapmanız gereken tek şey doktorlarla görüşmek. Vücut kitle endeksinin hesaplanması ve organların doktorların tarafından değerlendirilmesi sonucunda yeniden eski kilonuza dönmek çok kolay. Her geçen gün artan obez sayısı ve buna bağlı artan diyabet, kalp krizi vb. gibi hastalıklar sebebiyle devlette bu tür cerrahi ameliyatlara destek vermektedir. Duodenal switch yöntemi gibi birçok yöntem ile hem kilo vermeyi hem de yandaş hastalıklarından kurtulmayı amaçlayan kişiler istediklerine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Ankara Duodenal Switch uzmanı Dr. Güven Görkem ile siz de yaşadığınız kilo problemine son verebilir ve tüm hastalıklarınızı geride bırakarak yepyeni bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Duodenal Switch nedir, nasıl bir ameliyattır, ameliyat nasıl yapılır, kimler bu ameliyatı tercih etmelidir, riskleri nelerdir gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu yazıda Duodenal Switch hakkında her şeyi detaylıca öğrenebilirsiniz.

Kilolu Olmak Artık “Kötü Şans” Değil

Kilo almayı sağlayan birçok faktör olsa da artık kilolu kalmak hatta kilo almak dahi sizin kötü şansınız olmaktan çıktı. “Ne içsem yarıyor, hiçbir şeyi yiyemiyorum, kendimi durduramıyorum” gibi tüm sözcükleriniz için en iyi yöntemler tıp dünyası tarafından geliştirildi ve yüzlerce hastaya uygulanarak başarılı sonuçlar elde edildi. Bu sebeple, artık kilolu olmak veya kilo almak sadece bir bahane olarak kalacak.

Obezite cerrahisinde yıllar içerisinde büyük gelişmeler yaşandı ve artık küçük kesilerle 45 dakika gibi kısa bir sürede kilo vermeniz için çeşitli ameliyatkar yapılabiliyor. Ağır ameliyat süreçleri, deri kayıpları, izler ve ağrılar gibi tüm negatif durumların geçmişte kalmasını ise elbette teknolojiye borçluyuz. Sadece 1.3 milimlik deliklerden girmek suretiyle 2 farklı işe yarayan bir ameliyatı çok kısa sürede yapabiliyor ve en az komplikasyon ile sonlandırabiliyoruz.

Türkiye’de her geçen gün artan obez sayısını göz önünde bulundurursak gelecekte kalp- damar hastalıkları ve şeker hastalıkları oranları tavan yapacak diyebiliriz. Bu nedenle, şekerin tehlikesinden ve damar hastalıklarının yaratacağı risklerden korunmak için mutlak suretle sağlığımıza özen göstermeli ve başta sindirim sistemi olmak üzere, boşaltım, merkezi sinir sistemi gibi tüm sistemlerimize iyi bakmamız lazım. Kilo alınca kemiklerden damarlara kadar tüm alanlarda yaşanan olumsuzlukları ise göz ardı etmemeli mutlak suretle çözüme kavuşturmalıyız.

Fazla Kiloları Vermenin En İyi Yolu: Duodenal Switch

Sleeve gastrektomi ve gastrik bypass yöntemlerini birleştiren cerrahi bir ameliyat olan Switch ameliyatı, kilo vermek için obezler tarafından sıkça tercih edilen bir ameliyat türüdür. Obezite cerrahisi alanının yapılan Duodenal switch ameliyatı ile kısa sürede kilo vermek ve var olan şeker, tansiyon gibi ek problemlerin çözümlenmesi mümkündür.

İki adımda gerçekleşen Switch ameliyatında sleeve gastretomi ve gastrik bypas kullanılarak midenin yaklaşık %80’i çıkarılır. Midenin ince bir tüp haline gelmesi için Sleeve gastrektomi yapılır ve mide 120 ml hacminde tasarlanır. Bypassın oluşması içinde ince bağırsak yani deuodenum ayrılır ve iki ayrı yolda ortak bir kanal açılır. Kişinin beslenmesi durumunda normalde sleev gastrektomi yapılan mideye ve daha sonra ince bağırsağa gitmesi beklenen gıdalar ince bağırsağın alt kısmına yönlendirilir. Mide hacmi küçüldüğü için hasta daha az yer ve doygunluk hissine hemen ulaşır. Bağırsaklardaki yolların kısaltılması ile de hastanın bağırsakları daha az gıda emer ve besinlerden vücuda kalan kalori miktarı da böylece daha az olur.

İki ameliyat yöntemiyle yapılan Duodenal Switch ameliyatı için kişinin aynı anda ameliyat olmasına gerek yoktur. Sleeve gastrektomi uygulanan hastaya 6- 18 ay sonra da bypass yapılabilir. Bunun kararını doktor ve hasta verecektir.

Duodenal Switch Ameliyatında Kullanılabilen Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Duodenal switch ameliyatında farklı cerrahi yöntemler kullanılır ve elbette bunların hepsi hastaların durumuna ve doktorun kanaatine göre değişebilir.

Robotik Cerrahi (Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi)

Laparoskopik yöntemin kullanıldığı Duodenal Switch ameliyatında robotik cerrahi yöntemle de uygulanabilmektedir. Hastanın karnından içeri giren cerrah ise ameliyatı yaparken diğer cerrah ise hem ameliyatı izler hem de gerekli malzemeleri cerraha iletir.

16 kata kadar bir görüntüyü 3D olarak büyütebilen robotik cerrahi kamerası ile ameliyatı sürdüren doktorlar robotik cerrahiyi oldukça beğenmekteler. Cerrahın ellerinin titremesini ortadan kaldıran robotik cerrahi de küçük kesilerle ameliyat başarıyla sürdürülebilir.

Açık Cerrahi

Açık cerrahi ameliyatlarımdan birisi olan “açık duodenal switch ameliyatı” büyük bir kesiden yönetilir. İyileşme süresini uzatan Açık duodenal switch ameliyatında iyileşme süresi uzar ve estetik açıdan da problemler yaşandığı doğurur. Bu yöntem ameliyat esnasında problem olduğunda tercih edilir ve genelde doktorlar da laparoskopik yöntemle ameliyat yapmayı daha uygun bulurlar.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi)

Karından milimetrik kesiler yapılarak uygulanan kapalı ameliyat teknik yöntemiyle gerçekleştirilen laparoskopik duodenal swtich ameliyatında 2 boyutlu ve 3 boyutlu görüntüler kullanılır.

Duodenal Switch Ameliyatı Sonrası Takipler Nasıldır?

Duodenal Switch ameliyatının hemen sonrasındaki ilk hafta mutlakla doktor kontrollerine çağrılırsınız. Sıvı tüketimi, akut komplikasyonlar gibi olumsuz durumlar için incelendiğiniz bu kontroller zaman içerisinde 1 ila 12 ay aralıklarla yedinden yapılır. Biyokimya tahlillerini değerlendiren doktorlar aynı zamanda sizi beslenme uzmanınıza da yönlendirerek tedaviyi destekler. Vitamin yâda mineral eksikliği durumunda ise doktorunuz ilgili tedaviyi başlayacak ve yeniden sizleri görmek isteyecektir.

Değiştirilen beslenme alışkanlıkları ve daha aktif bir yaşam tarzıyla kilo kaybının sağlandığı hasta da takipler ise devam ettirilir. Belirli aralıklarla tahlillerini istenen hastalarda her şeyin yolunda olup olmadığını mutlaka check etmek gerekir.

“Duodenal Switch Ameliyatı Olmak İstiyorum” Diyenlere

Dr. Güven Görkem tarafından Ankara’da yapılan Duodenal Switch ameliyatıyla kilo vermek ve eski sağlığınıza kavuşmak için ilk adımı” istemek” ile attınız. Ancak ve ancak, istemek başarmanın yarısıdır diyerek sizlere başarmanız için bir adım da biz atıyoruz. Bize başvuran tüm hastaları detaylı bir şekilde inceliyor ve metabolizmasından organlarına kadar detayılı olarak değerlendiriyor ve size Deuodenal Switch için uygun olup olmadığınızı belirtebiliyoruz. Her ameliyatta olabilen riskler ve komplikasyon olasılıkları ve ameliyat için uygun aday olup olmamayı size göre değerIendiren Dr. Güven Görkem ile kısa sürede kilo verebileceğiniz ve yandaş hastalıklardan kurtulabileceğiniz nice obezite cerrahisi ameliyatı bulunuyor. Siz de Dr. Güven Görkem’le görüşerek Duodenal switch başta olmak üzere metabolik ve obezite cerrahisi ameliyatlarıyla yepyeni bir bedenin ve hayatın kapısını aralayabilirsiniz.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi