Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek Fıtığı Ameliyatı Ankara

Pek çok insanın tarafından yaşanan, göbek çevresinde anlam veremediği bir ağrı ve şişkinlik sebebiyle doktora başvurulmasıyla beraber, bunun bir fıtık olduğu görünür. Daha çok kadınlarda görülen göbek fıtığı, kesi ya da kasık fıtığı gibi fıtık çeşitler arasında yer almaktadır. Özellikle hamilelik döneminde bu sorunu yaşayan hastalar ilerleyen dönemlerde göbek fıtığı tanısı almaktadırlar. Nitekim hamilelik süresince göbek çukuru dışarı doğru hareket eylemi gösterir ve zaman içerisinde farklı boyutlara ulaşır.

Belli başlı bazı ağrılar ile kendisini gösteren göbek fıtığı hakkında detaylı bilgiyi, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM bilgisi ve tecrübesi dahilinde öğrenebilirsiniz. Bu konuda cerrahi operasyonlar gerçekleştiren Op. Dr. Güven Görkem, hastalarına öğrenmek istedikleri tüm bilgileri detaylı şekilde sunulmaktadır.

Göbek Fıtığı Nedir ve Neden Oluşur?

Daha çok kadınlarda görülen göbek fıtığı genelde doğum dönemindeki karın iç basıncının artmasına bağlı göbek çukurunda meydana gelen sorundur. Bebeklik döneminde doğumun hemen ardından göbek bağının düşmesi ile tamamen kapanmaması, çocuklarda göbek fıtığı olarak adlandırılır. Çocukluk döneminde 5-6 yaşına kadar göbek deliğinde zayıflık, fıtık benzeri oluşum normaldir. Yetişkin dönemlerde göbek bağının yani göbek deliğinin olduğu alandaki zayıflık kapandıktan sonra tekrar açılması neticesinde göbek fıtığı sorunu ortaya çıkmaktadır.

Göbek Fıtığının Belirtileri Nedir?

Son dönemlerde yaygın şekilde görülen göbek fıtığı, farklı belirtiler şeklinde kendini göstermektedir. Yaşanan belirtiler sürekli hale gelmeden uzman doktor kontrolü altında belli test ve tetkikler yapılarak; cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  • Ikınırken ya da öksürürken ağrı
  • Göbek çevresinde ağrı ve şişlik
  • Kramp ile beraber sancılar

Bu gibi belirtiler ve ağrının en azından geçici olarak azaltılması için sırt üstü uzanmak işe yarayabilir. Ayrıca bu süreçte göbek fıtığının oluşumuna katkıda bulunabilecek ağır kaldırmak, kabızlık ve ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Göbek Fıtığı Tedavisi Nedir?

Göbek fıtığı herhangi bir ilaç ya da fiziksel olarak yapılacak egzersizler ile ne yazık ki düzeltilemez. Bunun için kesi ya da kasık fıtığında olduğu gibi aynı şekilde cerrahi müdahale gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Genel anestezi altında yapılan göbek fıtığı ameliyatı, kapalı (Laparoskopi) cerrahi yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Fizik muayene ve ultrasonografi testi ile tanı kesinleştirildikten sonra, ameliyat için herhangi bir sorun yoksa operasyon gerçekleştirir. Yapılan kapalı göbek fıtığı operasyonu, sorunu büyük bir oranda çözüme kavuşturmaktatır. Cerrahi müdahalenin ardından yeniden sağlıklı şekilde gündelik yaşama dönüş imkanı elde edilebilir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Ağrısız ve acısız yöntem olarak adlandırılan kapalı (Laparoskopi) göbek fıtığı ameliyatı sıklıkla gerçekleştirilse dahi; farklı sebeplerden dolayı açık göbek fıtığı ameliyatı da uygulanabilmektedır. Ancak günümüzde daha çok kapalı göbek fıtığı onarımı ele alınmaktadır. Sağladığı pek çok avantaj nedeniyle genel cerrahi uzmanı olarak Op. Dr. Güven Görkem tarafından uygun hastalar için uygulanmaktadır. Kapalı ameliyat yönteminde yama, karın içine dikkatli şekilde yerleştirilir. Daha sonra onarım İşlemi yapılır ve dayanıklılık ile ağrı konusunda daha iyi sonuçlar elde edilir.

Kapalı (Laparoskopi) göbek fıtığı ameliyatında göbeğin yan taraftan 3 kesi açılır. Kamera ve diğer kullanılan cerrahi aletler kesinin olduğu bölgeden içeri doğru aktarılır. Karından dışarıya doğru hareket eden iç organlar, göbek deliğinin olduğu kısımdan el ile müdahale gerçekleştirerek karnın iç kısmına geri alır. Daha sonra deliğin olduğu bölüme, insan sağlığına zarar teşkil etmeyen sağlıklı yamalar uygular. Dual yama kullanımı gerçekleştirilen kapalı göbek fıtığı ameliyatında, yamanın bir tarafı karın zarına, diğer tarafı ise iç organlar ile bağırsaklara bakacak şekilde yerleştirilir.

Operasyonun ardından kısa bir süre sonra hasta su içmeye bağışlayabilir; akşam yemeğini yiyebilir. Ayrıca aynı gün itibariyle hasta yavaş yavaş yürütülmeye başlanır. Ertesi gün kahvaltı ile beraber herhangi bir aksi durum görünmüyorsa hasta öğleden sonra taburcu edilir.

Kapalı Göbek Fıtığı Ameliyatının Avantajları Nedir?

Daha etkili bir yöntem olarak kapalı (Laparoskopi) göbek fıtığı ameliyatı günümüzde genel cerrahi uzmanları tarafından ele alınmaktadır. Nitekim açık göbek fıtığı ameliyatına göre pek çok avantaj sunuyor.

  • Daha estetik bir görünüm sağlar ve herhangi bir iz bırakmaz.
  • Risk faktörü minimum seviyeye iner.
  • Daha hızlı iyileşme süreci yaşanır.
  • Operasyon sırasında cerrah müdahale için daha ayrıntılı bir görüş ise açısı yakalar.
  • Ameliyat süresi çok daha kısa sürer.

Tüm bu sebeplerden dolayı günümüzde göbek fıtığı ameliyatı Ankara ve çevresi için Op. Dr. Güven GÖRKEM, kapalı yöntemle ele almaktadır. Böylece hasta yeniden eski sağlığına kavuşabilmekte; konforlu ve rahat yaşamına yeniden dönüş yapabilmektedir.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi