İzsiz Fıtık Ameliyatı Ankara

İzsiz Fıtık Ameliyatı Ankara

Fizyolojik bir hastalık olduğundan dolayı genelde kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Ameliyata engel olabilecek ciddi bir rahatsızlık yok ise her kasık fıtığı hastası en uygun zamanda ameliyat ile tedavi edilmelidir. Açık ve kapalı (Laparoskopi) olmak üzere iki farklı cerrahi müdahale üzerinden operasyon gerçekleştirilir. Açık ameliyatla fıtığın olduğu kısımda 6-7 cm kadar bir kesi açılarak müdahale edilir. Bu bölgeden giriş yaparak fıtık içerisindeki organlar karın bölgesine geri gönderilir. Ardından yırtık bölgesinin üstü dikilir yani fıtık onarılır. Genelde dokuların zayıf olması nedeniyle dikilen bölge üzerine sentetik bir yama (Mesh) yerleşimi sağlanır.
Son dönemlerde ise artık ameliyat konusunda dikiş gerektirmeyen, kendiliğinden yapışan yamalar kullanılmaktadır. Fakat eğer izsiz fıtık ameliyatı isteniyorsa o zaman kapalı (Laparoskopi) operasyonu gündeme alınmalıdır. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM bilgisi dahilinde bu konuda pek çok soruya daha dair cevap bulabilirsiniz.

İzsiz Fıtık Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kapalı (Laparoskopi) ameliyat üzerinden gerçekleştirilen izsiz fıtık operasyonu, müdahale sonunda herhangi bir izin kalmadığı cerrahi girişimdir. Yapılan tüm tetkikler ve kontrollerin ardından ameliyat hasta için eğer uygun ise, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM kontrolü altında operasyon ele alınmaktadır. Sonunda ise hasta herhangi bir izin kalmadığı fıtık ameliyatını geçirir. İzsiz fıtık ameliyatında 3 adet delikten giriş yapılarak kamera vasıtasıyla fıtık bölgesine ulaşım sağlanır.
Fıtık bölgesinde fıtık içeriği karın içerisine alındıktan sonra aynı açık ameliyatta olduğu gibi fıtık alnına yama yerleştirilir. Burada gerçekleştirilen işlemler açık ameliyatla benzerlikler gösterse dahi; bu işlem daha ağrısız ve konforlu sağlanır. Ayrıca özellikle süreç sonunda ameliyata dair herhangi bir iz bulunmaz. Çok yakından bakılsa dahi belli belirsiz bir izin anlaşılması zordur.

İzsiz Fıtık Ameliyatının Ayrıcalıkları Nelerdir?

Farklı bölgelerde yaşanan fıtık problemine karşı kapalı (Laparoskopi) operasyonu olarak öne çıkan izsiz fıtık ameliyatı, diğer operasyonlara göre pek çok ayrıcalık sunmaktadır.
• Çift taraflı fıtık problemlerinde 3 kamera ile giriş yapılarak her iki kısmı ameliyat etme imkanı bulunmaktadır.
• Fıtığı tekrar eden ameliyatlar için daha başarılı yeni cerrahi müdahale fırsatı tanır.
• Ameliyatın ardından ağrı oldukça azdır ve konforlu şekilde operasyon gerçekleştirilir.
• Kozmetik açıdan neredeyse belli belirsiz bir iz bırakır. Bu da neredeyse görünmez.
• Ameliyattan sonra hasta normal yaşantısına daha kısa süre içerisinde dönüş yapar. Günlük yaşantısına rahatlıkla devam eder.

İzsiz Fıtık Ameliyatı Sonrası Süreç Nedir?

İzsiz fıtık ameliyatı gerçekleştirildikten sonra, anestezi etkisinin sona ermesiyle hasta 3 ya da 4 saat içerisinde yemek yemeye başlayabilmektedir. Üstelik hasta aynı gün itibariyle ayağa kalkabilir ve büyük bir çoğunlukla ertesi gün taburcu olur. Genel olarak kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma işlemi yapılmaz. Hastalar bir gün sonra rahatlıkla banyo yapma imkanını bulur. Özellikle fiziksel açıdan hiçbir iz kalmaz ve hasta özgüvenli şekilde yaşantısına devam etme şansını elde eder.

İzsiz Fıtık Ameliyatının Ardından İlerleyen Dönemlerinde Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Herhangi bir iz kalmadan cerrahi müdahale imkanı tanıyan fıtık ameliyatının ardından, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle yaklaşık iki üç ay kadar hasta herhangi bir eşya kaldırmamaya dikkat etmelidir. Mutlaka bu süre içerisinde ağırlık kaldırma sporundan uzak durulması gerekmektedir. Sağlıklı beslenilmeli ve kilo almamaya özen gösterilmelidir. Eğer mümkünse sigara bırakılması doktor tavsiyesidir. Böylece daha sağlıklı şekilde iyileşme süreci yaşanabilir ve hızlıca sağlıklı yaşam tarzına geri dönüş yapılabilir.

Profesyonel ve Güvenilir İzsiz Fıtık Ameliyatı

Tamamen sağlıklı ve güvenilir bir süreç altında gerçekleştirilen izsiz fıtık ameliyatı Ankara için hemen iletişim kurabilirsiniz. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven Görkem güvencesi altında gerçekleştirilen izsiz fıtık ameliyatı hakkında sağlıklı bir süreç geçebilirsiniz. Cerrahi müdahale gerçekleştirildiği kısımda herhangi bir iz kalmazken; günlük yaşantıya çok daha kısa süre içerisinde dönüş sağlanır. Özellikle yemek kısıtlaması yoktur ve yaklaşık 1 hafta sonra havuza ya da denize rahatlıkla giriş yapılabilir.
Kişi kendini rahat hissettiği an itibariyle iş hayatına dönüş yapabilir. Bir günün ardından cinsel ilişkiye girilebilir ve 2 hafta sonra araba kullanılabilir. Görsel açıdan fıtığın müdahale edildiği kısımda iz kalmadığından dolayı, farklı aktiviteler rahatça ve öz güvenli şekilde sağlanabilir. Op. Dr. Güven Görkem sayesinde siz de fıtık ağrı ve rahatsızlık hissinden kurtulabilirsiniz. İz kalmadan spor aktiviteleri, yüzme gibi pek çok etmen ile beraber sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi