Kapalı Ameliyatı Fıtığı Onarımı

Kapalı Ameliyatı Fıtığı Onarımı Ankara

Sezeryan, geçirilmiş karın ameliyatları ve hatta kalp ameliyatları geçiren kişilerde ameliyat sonrası dönemlerde %40 oranında ameliyat yeri fıtığı meydana gelebilmektedir. Yaşamı olumsuz yönde etkileyen ameliyat yeri fıtıkları, zaman içerisinde daha da çözümlenemez bir hal alabilmektedir. Bu nedenle, en kısa sürede ameliyat yeri fıtıklarının tedavisi yapılması gerekmektedir. Ankara kapalı ameliyat fıtığı onarımı ameliyatını yapan Dr. Güven Görkem’den ameliyat yeri fıtığı neden oluşur, nasıl tedavi edilir, ameliyat nasıl yapılır, açık ameliyat mı yoksa kapalı ameliyat mı tercih edilmelidir sorularının yanıtlarını bu yazıda bulabilecek ve kapalı ameliyat fıtığı onarımı ameliyatı hakkında bilinmeyenleri de öğrenebileceksiniz.

Ameliyat Yeri Fıtığı Nedir? Neden Oluşur?

Günümüzde bir takım ameliyatlar sonrasında ameliyat bölgesinde zayıflamalar olabilmekte ve fıtık gelişebilmektedir. Zaman içerisinde belirginleşen ve belirti veren fıtıklar sıklıkla ağrı vermesi şikâyeti ile bizlere intikal etmektedir. %80 karında oluşan ameliyat yeri fıtığının oluşmasındaki temel faktör potansiyel zayıf noktalar. Ameliyatta dokuların zarar görmesi ve buna bağlı olarak daha sonra karın içi organların bu zayıf noktalarından geçerek deri altında şişkinlik oluşturması oldukça sık rastladığımız bir durum. Özellikle, açık ameliyat geçirmiş hastalarda %50 oranında ameliyat yeri fıtığına rastlayabilmekteyiz.

İnsizyonel herni ( ameliyat kesi fıtığı ) vakalarında mutlaka tedavi gerekir. Karın duvarının aşırı zorlanması sonucunda karın içi basıncı artar ve potansiyel alanda fıtık meydana gelebilir. Karın duvarının zorlanması ise illa darbe almak ile ilgili değildir, zira basit bir öksürük yâda kabızlıkta dahi fıtık oluşumu söz konusu olabilir.

Ameliyat Fıtığının Hastaya Etkisi / Riski Nedir?

Ameliyat başlı başına büyük bir olgu olduğu için vücutta ebetteki bir takım değişikliklere sebebiyet verebilmektedir. En çok sık gördüğümüz değişiklik iste zayıf noktalarda meydana gelen kesi fıtıkları. Fiziksel görünümde bozukluğa sebep olan ameliyat fıtıkları aynı zamanda şiştiği ve çirkin bir görüntüye sebep olduğu içinde hastayı rahatsız eder. Özgüven bağlamında kişiyi tedirgin edecek derecede büyüyen ameliyat fıtığı, kişiyi toplumda rahat etmekten de alıkoyar. Hem büyüme ihtimali hem de hastanın psikolojik durumu göz önüne alındığında ameliyat fıtığının onarımı mutlak yapılmalıdır diyebiliriz.

Fıtığın sadece psikolojik yâda estetik görünüm açısından olumsuz etkisi yoktur, aynı zamanda kişinin hayatını da risk edebilecek konuma gelebilmektedir. Ameliyat kesi bölgesinde yer alan potansiyel zayıf noktalardan gelişen açıklıktan karın iç organları geçerek deri altında bir şişlik oluşur. Sıklıkla bu açıklıktan giriş ve çıkış yapan organlar karın içi basıncının yükselmesi sonucunda orada kalıp, geri yerine dönemeyebilirler. Bu duruma fıtığın sıkışması yani inkarserasyon denir ve bağırsak tıkanıklığına sebebiyet verebilir. Bu süreç erken fark edilmez ise organları besleyen kan damarları baskı altında kalacağı için çürüyebilir ve fıtığın boğulması hali ( strangülasyon) gelişebilir. Her iki durumda da mutlaka ameliyat edilmesi gereken hasta, işi şansa bırakmadan fıtığın başlangıç aşamasında yukarda bahsedilen durumlar ortaya çıkmadan gerekli ameliyat ile bu sorundan kurtarılmalıdır.

Kapalı Ameliyat Fıtığı Onarımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik ve robot yardımlı yöntemlerle yapılabilen kesi yeri fıtığı ameliyatlarında, karın duvarındaki açıklıklar bir yama yapma yöntemiyle kapatılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sentetik yamaların üretilmesi ameliyatta daha da avantajlı sonuçlar almamızı sağladı. Yama vücuda yerleştirildiği anda vücut tarafından yabancı bir cisim muamelesi görür ve çevrede hemen sert bir doku meydana gelir. Bu da, fıtık bölgesindeki deliğin dayanıklı ve oldukça kaliteli bir şekilde kapanmasına destek olur.

Açık ameliyatın gerekli olduğu durumlarda ise karın duvarı katmanları birbirinden ayrılarak onarım söz konusu olacaktır. Karın duvarındaki açıklık eğer ki çok büyük ise iyileşme sürecinde bu durumdan o kadar çok etkilenecektir. Bu nedenle, ameliyat yeri fıtığı onarımlarında bizler kapalı yöntemi tercih ederiz. Çünkü hem iyileşmenin hızlı olması hem de riskinin az olması hem bizi hem de hasta için en iyisidir. Bu nedenle, Ankara kapalı ameliyat fıtığı onarımı ameliyatı yapan doktor olarak ben ve ekibim kapalı kesi fıtığı onarımını tercih ediyoruz. 3 küçük delikten içeriye girerek tüm karın duvarını görüyor ve sadece var olan açıklığın onarılmasına yetecek şekilde yama yapıyoruz. Bu hem hastayı daha fazla riske atmamış hem de kısa sürede ameliyatın bitmesini sağlamış oluyor.

Hastanın ameliyat öncesi kontrolleri (USG, Karın Tomografisi) yapıldıktan sonra anestezi uzmanı değerlendirerek işlem için hasta hazırlanır. Hastaya gerekli anestezi sağlandıktan sonra ise ameliyat başlar. Önce karın duvarı aşılır ve CO2 gazıyla karın şişirilir. Bunun amacı karın içini daha net görmek ve onarım yapabilmek için alan yaratmak. Ameliyat kesisi fıtığının alanı görülerek fıtıklaşan organlar karın içine alındıktan sonra uygun büyüklükteki yama karın içine gönderilerek fıtık alanına tespitlenir. Gerekli kontrollerin sağlanmasının ardından karın içindeki gaz boşaltılır ve yapılan küçük kesiler onarılır. Kesi küçük ve dikişler oldukça az sayıda olacağı için cilt üzerinde herhangi bir kötü görüntüye sebep olmaz ve yara izleri bir süre sonrada deriyle aynı renge gelebilir. Ameliyat sonrasında hasta 4 saat sonra yemek yer ve yürütülür 1 günlük bir yatış sonrasında ise taburcu edilir. Ameliyattan sonraki 7.günde doktor kontrolüne gerek görülürse gelir ve kontrolleri sağlanır.

Ameliyat Sonrası Tekrar Fıtık Oluşumuna Dikkat!

“Fıtık tekrar nüks eder mi” sorusunu tüm hastalarımızdan mutlaka duyuyoruz. Ancak, bu tamamen size bağlı bir durum. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde kabız olmaktan, ağır egzersizlerden, ağır yemeklerden ve aktivitelerden kaçınırsanız fıtık oluşumu olmayacaktır. 48 saat zaten çok fazla hareket edemeyeceğinizi göz önünde bulundurursak 6 hafta gibi bir süre için ağır işler ve aktiviteler yapmaktan kaçınmanız gerekiyor. Aksi halde, karın içi kan basıncı yükselebilir ve iyileşmekte olan dokularda strese ve dolayısıyla istemesekte nükslere sebep olabilir. Buda ikinci bir ameliyat ve ikinci bir kesi demektir. Bu nedenle, ameliyat sonrasındaki yaşantınızda (ilk 6 hafta çok önemli) ameliyatınızı yâda sağlığınızı kötü etkileyecek aktivitelerde bulunmamanızı öneriyoruz.

Kapalı Ameliyat Fıtığı Onarımı Hakkında Merak Ettiklerinizi Dr. Güven Görkem’e Danışın

Ankara’da kesi fıtığı ameliyatı gerçekleştiren Dr. Görkem Güven’e bu ameliyata dair tüm merak ettiklerinizi sorabilir ve güvenle ameliyatınız için tarih alabilirsiniz. Ameliyat öncesi, sonrası ve ameliyatla ilgili her konuda sizin tüm sorularınızı yanıtlayacak Dr. Güven Görkem, ameliyata karar vermeniz halinde Ultasonografi veKarın Tomografisi ile fıtığınızın durumunu netleştirip size en iyi seçenekleri sunacaktır.

Fıtığın yarattığı olumsuz etkilerden ve gelecekteki bağırsak tıkanması gibi risklerinden korunmak için Dr. Güven Görkem’e başvurun, sağlığınızı ihmal etmeyin!

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi