Kapalı Fıtık Ameliyatı

Kapalı Fıtık Ameliyatı Ankara

Cerrahi operasyonel müdahale olarak 2 farklı fıtık ameliyatı bulunmaktadır. Bunlardan biri açık diğeri ise kapalı (Laparoskopi) fıtık ameliyatıdır. Ancak günümüz gelişen teknolojisi ve etkin yöntemleri sayesinde, ağrısız ve acısız olan kapalı fıtık ameliyatı daha fazla tercih edilmektedir. Açık fıtık ameliyatına göre pek çok avantaj sağlayan kapalı fıtık ameliyatı hakkında, Op. Dr. Güven GÖRKEM ile gerekli ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnsan yaşamını kısıtlayan ve yaşam kalitesini oldukça aşağı seviyeye düşüren fıtık problemi, farklı sebeplerden dolayı vücudun değişik noktalarında ortaya çıkabilmektedir. Sosyal yaşamı ve iş hayatını sekteye uğratan fıtık; geçirilmiş ameliyatlar, genetik faktör, bir anda fazlaca ağırlıkları kaldırmak ve karındaki iç basıncı arttıran kabızlık gibi sorunlar karşısında yaşanabilmektedir.

Fıtık Nedir?

Karın duvarındaki yırtık ve deliklerden çıkmak suretiyle, iç organların yer aldığı cilt alanının hemen altındaki şişliklere fıtık denmektedir. Fıtık şişlikleri belirli bir zaman içerisinde yeniden sönebilmektedir. Tabii fıtığın seviyesine bağlı olarak farklı hareketler ya da etkiler nedeniyle ağrı belirli zamanlarda artarak yaşanabilmektedir. Özellikle hapşırmak, ıkınmak ve ani kalkışlar ile oturuşlarda iğne batması gibi bir sancı yaşanabilmektedir.

Genelde bazı hastalarda sırt üstü yatınca bu ağrı minimum seviye iner. Eğer fıtık sorunu ilerlemiş ve artık acı durumu dayanacak eşiği aşmış ise hasta bunu eliyle de fark edebilmektedir. Hatta baskı yapmak suretiyle fıtığı içeri doğru hareket ettirebilir.

Kapalı Fıtık Ameliyatı

Açık fıtık ameliyatına oranlar pek çok avantaj sağlayan kapalı (Laparoskopi) ameliyatı etkili çözüm yöntemleriyle, hastanın yeniden sağlıklı yaşama kavuşmasına olanak vermektedir. Kapalı fıtık ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir cerrahi müdahaledir. Karın duvarından açılan 3 ayrı delik ile giriş yapılarak ameliyata başlanır. Açılmış olan bu minik kesiklerden cerrah bu bölgeye CO2 verir ve böylece burada bir boşluk oluşmasını sağlar. Paralel olarak karın içi bölgesini daha net görüntüleyebilmek için kamera sistemleri kullanılır.

Ardından fıtık kesesi bölgede yer alan çevre dokuların yapışkanlığından kurtulması sağlanır. Ardından bu kısım için özel olarak hazırlanmış yamalar rulo şeklinde kıvrılır ve açılmış olan kesi bölümünden içeri aktarılır. Bu özel yamalar karın iç kısmında açılır ve normal şekline döner. Bunu gerçekleştirmelerinin temel sebebi hafıza teknolojisine sahip olmalarıdır. Minik vidalar aracılığıyla karın duvarına sabitlenen yama, fıtık alanını tamamen içine alacak şekilde yerleştirilir. Titanyumdan tasarımı yapılmış 3 veya 4 mm civarındaki bu vidalar, tamamen insan sağlığına zararsız olarak üretilmiştir.

Kapalı (Laparoskopik) Ameliyat Dışında Fıtık İçin Tedavi Mümkün mü?

Fıtık farklı şiddetlerde kendisini gösterebilir. Kapalı ya da açık fıtık ameliyatları başka tedavi yönteminin bulunmadığı en son çare olarak ele alınır. Bundan önce eğer mümkünse ilaç tedavisi ya da bazı egzersiz hareketleri ile kas bölgesinin güçlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilir. Ancak bu işlemler neticesinde hasta hala dayanamayacak ağrıya maruz kalıyorsa, o zaman cerrahi müdahaleden başka çare yoktur. Ancak günümüzde önemli avantajlarla sağlığın yeniden elde edilmesine yüksek bir olanak tanıyan kapalı (Laparoskopi) fıtık ameliyatı, günümüzde doktorların en çok tercih ettiği yöntemlerin başında gelmektedir.

Kapalı (Laparoskopi) Fıtık Ameliyatının Avantajları Nedir?

Çağımızın teknolojik etmenleri ve akılcı yöntemler sayesinde, artık kapalı fıtık ameliyatı ile yeniden sağlıklı yaşama konuşma şansı elde edilebilmektedir.

  • Daha ağrısız ve acısız bir ameliyat imkanı sağlar.
  • Çift taraflı fıtık sorunu söz konusu olduğunda 3 minik kesi üzerinde giriş yapılarak her iki tarafa müdahale imkanı tanır.
  • Fıtığı yeniden nüksetmiş açık ameliyatlar için operasyon olanağı verir.
  • Estetik açıdan belli belirsiz bir iz kalır.
  • Operasyonun ardından daha kısa süre içerisinde normal yaşama dönüş sağlanır.

Sağlıklı Bir Hayata Merhaba Demek İçin Kapalı Fıtık Ameliyatı

Önemli oranda hastanın yeniden normale dönme imkanı veren kapalı fıtık ameliyatı Ankara ve çevresi için profesyonel çözümler sunuyor. Tekrar eskisi gibi sağlıklı yaşama dönerken, Op. Dr. Güven Görkem sayesinde tüm ağrılarınızdan ve acılarınızdan kurtulma şansı elde edebilirsiniz. Günlük yaşamınızı ya da sosyal aktivitelerinizi engelleyen fıtıkla yaşamanıza gerek yok. Kapalı (Laparoskopi) fıtık ameliyatı sayesinde sağlıklı hayatınızı yeniden kazanabilirsiniz. Bunun için hemen bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi