Kapalı Göbek Fıtığı Onarımı

Kapalı Göbek Fıtığı Onarımı Ankara

Günümüzde fıtık oluşumu sebebiyle kişiler doktora “bilemedikleri bir ağrı” şikâyeti ile başvurmakta ve sonrasında fıtık ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Kasık fıtığı, kesi fıtığı gibi birçok fıtık çeşitleri arasında göbek fıtığı Ankara daha çok kadınlarda görülmektedir. Hamilelik sırasında hasta tarafından dahi fark edilebilen göbek fıtığı, göbek çukuru içinden çıkar ve değişiklik boyutlara ulaşabilir. Ağrı şikâyeti ile kendisini gösteren göbek fıtığı nedir, neden olur, tedavisi nedir, kapalı göbek fıtığı onarımı ameliyatı nasıl yapılır, göbek fıtığı ameliyatının avantajları nelerdir gibi bir dizi sorunun yanıtını Ankara kapalı göbek fıtığı onarımını gerçekleştiren Dr. Güven Görkem sizler için bu yazıda açıkladı.

Göbek Fıtığı Nedir, Neden Oluşur?

Doğumsal zayıf nokta olarak adlandırılan göbek çukurundan göbek fıtığı meydana gelebilir. Doğumdan hemen sonra düşen göbek bağı düşmesinden sonra tamamen kapanmaması sonucunda çocuklarda göbek fıtığı, kapandıktan sonra erişkinlik döneminde ise yeniden açılması sonucu erişkin göbek fıtığı meydana gelir.

Göbek Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Öksürürken, ıkınırken, yürürken dahi ağrı yapabilen göbek fıtığının en yaygın belirtisi sırt üstü uzanıldığında azalan ancak diğer durumlarda da mevcut olan göbek çevresinde ağrı ve şişliktir. Göbek fıtığının yaygın olarak diğer belirtileri de şişkinlik ve kramp tarzı sancılardır.

Göbek Fıtığının Tedavisi Nedir?

Kasık fıtığı yâda kesi fıtığının tedavisi nasıl ki cerrahi müdahale ise göbek fıtığının da tedavisi ancak ve ancak ameliyatla mümkündür. İlaçla yâda diğer yöntemlerle göbek fıtığı tedavi edilememektedir. Günümüzde laparoskopik yöntemle yapılan göbek fıtığı ameliyatı için genel anestezi gereklidir. Göbek fıtığı tanısı fizik muayene veya ultrasonografik tetkik ile konulduysa ve ameliyat olmanız için hiçbir engel yok ise kapalı göbek fıtığı onarımı ile göbek fıtığı sorununuz çözümlenir.

Kapalı Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İdeal ameliyat yöntemi kapalı olsa da birçok sebepten ötürü açık olarak da yapılabilmektedir. Kapalı ameliyatta yama, karın içine konur ve onarım, ağrı ve dayanıklılık açısından daha iyi sonuçlar alınır. Genel anestezi alabilen tüm hastalara kapalı ameliyat seçeneğini önermekte fayda var.

Laparoskopik yöntemle yapıldığı için karnı yan tarafından 3 küçük kesi açılır ve kamera ve diğer aletler kesilerden içeri gönderilir. İç organların göbek deliğinden karından dışarıya doğru ilerlediği deliği bulan cerrah, bu doku ve organları karın içine geri alır ve deliğin olduğu alana ise yama yapar. Dual yama kullanılan kapalı ameliyatta yamaların bir yüzü karın zarına bakarken diğer yüzü ise bağırsaklara ve iç organlara bakacak şekilde düzenlenir. Ortalama 30 ila 60 dakika arasında bir sürede bitirilen göbek fıtığı ameliyatında süre kişinin daha önce karın ameliyatı geçirip geçirmediğinden tutunda yamanın büyüklüğüne göre her açıdan değişebilir.

2 saat sonra su içmeye başlayan hasta daha sonra akşam yemeğini yer ve biraz yürütülür. Ertesi gün sabah kahvaltısını da yapan ve bir problemi olmayan hasta öğlen vaktinde taburcu olabilmektedir.

Kapalı Göbek Fıtığı Onarımı Ameliyatının Avantajları

Estetik Görünüm

Büyükçe bir karın kesiği yerine üç tane 1.3 milimlik kesi elbette çok daha hoş görünecektir. Fıtığı olan hastanın şeker hastası olması da oldukça önemli bir detaydır. Zira, şeker hastalıklarında yara iyileşmesi problemi olacağından açık ameliyat çok daha risklidir. Hem risk hem de görüntü açısından sorun teşkil eden karın kesiği günümüzde birçok kişi tarafından istenmiyor.

Risk

Yukarda da belirttiğimiz gibi açık yöntemle yapılan bir ameliyatta karın kesilerinin iyileşmesi daha uzun sürecektir. Yara enfeksiyonu yâda iyileşmemesi gibi birçok nedenden ötürü yama da tehditle karşı karşıya gelebilir. Ancak, kapalı fıtık ameliyatında kesiklerin çok küçük olması riski minimum seviyeye indirir.

Daha Ayrıntılı Görüş

Açık ameliyat seçeneğinde cerrah sadece karın duvarının ilgili kısmını görürken, kapalı yöntemde karın içine C02 gazı verilerek tüm karın şişirildiği için cerrah tüm karın duvarını ve karın içi organları detaylı olarak gözlemleme şansına sahiptir. Böylece, içerde henüz şikayet vermemiş yeni oluşumlu fıtıklar varsa bunları o esnada onarmak da mümkün olacağı için ekstra ameliyatlara gerek kalmaz.

Daha Hızlı İyileşme

3 delikten gerçekleştirilen kapalı göbek fıtığı onarımı ameliyatında karın duvarı dokuları zedelenme ihtimali yok denecek kadar azdır. Açık ameliyatta ise karın duvarı ve adale katmanı arkasına ulaşmak için çok fazla doku kesilmesi gerekecektir buda daha fazla dokunun zarar görmesi anlamına gelir. Ancak, kapalı yöntemde doğal boşluklar sayesinde ameliyat daha da kolaylaşır ve daha az doku hasarı oluşur. Buna bağlı olarak hastadaki ağrı seviyesi de minimum olur ve iyileşme süresi hızlanır.

Ameliyat Süresinin Çok Daha Kısa Olması

Göbek fıtıkları yâda kesi yeri fıtıklarında tercih edilen kapalı yöntem bize ameliyat süresini ciddi oranda kısaltma şansını verir. Açık fıtık ameliyatlarında hastanın güvenliğini sağlamak anestezi uzmanı için daha zor olacağından kapalı fıtık daima herkes tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Karın cildine yapılan kesi ve sonrasında fıtık bölgesine ulaşmak için yapılan cilt altı kesiler fıtık onarımı sonrası detaylı olarak onarım gerektirmekte bu hem ameliyat süresini oldukça uzatmakta hem de karşılaşılabilecek yara enfeksiyonu gibi komplikasyonlara zemin hazırlamaktadır. Açık ameliyatta karın zarıyla adale arasındaki katman için cep oluşturulması gerekirken kapalı yöntemde buna gerek yoktur. Kapalı yöntemde yama, karın duvarına otomatik vidalar ile kısa sürede sabitlenir ve işlem böylelikle daha kısa sürede bitirilebilir.

Göbek Fıtığı Şikâyetinizden Kurtulmak İçin Kapalı Göbek Fıtığı Onarımını Güvenle Tercih Edebilirsiniz

Binlerce hastanın göbek fıtığı şikâyetlerine laparoskopik yöntemle kapalı göbek fıtığı onarımı tedavisi ile çözüm bulduk. Şişkinlik, ağrı, bulantı gibi birçok etkisi bulunan göbek fıtığının yarattığı negatif durumlara katlamanıza gerek yok. Dr. Güven Görkem öncülüğünde göbek fıtığınızı düzeltebilir ve yaşamanıza eski konforunuzda devam edebilirsiniz.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi