Kapalı Kasık Fıtığı Onarımı

Kapalı Kasık Fıtığı Onarımı Ankara

Belirli dönemler içerisinde ağrı yapan yâda öksürmede dahi hassasiyete sebep olan fıtık hastalığı yaşamda bizlerin konforunu bozabilmektedir. İş yaşantımızı yâda günlük rutinimizi dahi olumsuz etkileyen fıtık, çeşitleri olan bir hastalık. Günümüzde birçok sebebe bağlı olarak vücudumuzun birçok yerinde fıtık gelişebiliyor. Genetik faktörler, geçirilmiş ameliyatlar, karın iç basıncını arttıran kabızlık, ağır kaldırma gibi nedenler fıtık etiolojisinde ilk akla gelenler. Karın ön duvarı fıtıkları diye adlandırılan gurup içerisinde en sık karşılaşılanı ise kasık fıtıklarıdır. Karın ön duvarı fıtıklarının yarattığı rahatsızlık hissi ciddi oranda bireyin hem hareketlerini hem de psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Kasık fıtıklaşması şikâyeti ile başvuran kişiye birçok tedavi seçeneği sunulsa da cerrahi yöntem her zaman kesin sonuç veriyor. Kapalı kısık fıtığı onarımı ile kasıklardaki fıtıklara müdahale eden doktorlar, hastanın yaşamsal kalitesini de böylelikle arttırmış oluyor. Ankara kapalı kasık fıtığı onarımı ameliyatını gerçekleştiren Dr. Güven Görkem’den fıtık nedir, kasık fıtığı neden olur, kasık fıtığının sebepleri ve belirtileri nelerdir, kasık fıtığının tedavisi nasıl olur ve kapalı kasık fıtığı onarımı ameliyatı nasıl yapılır gibi birçok sorunun yanıtını bu içerikte bulabileceksiniz.

Fıtık Nedir?

Karın duvarında yer alan yırtık ve deliklerden çıkarak iç organların bulunduğu cilt alanlarının altındaki şişliklere fıtık deniyor. Zaman zaman oluşan fıtık şişlikleri zaman geçince yeniden sönebilir. Ayağa kalkıldığında yada ıkınma süresinde fıtık ağrısı hissedilir ve sırt üstü uzanıldığında ise bu ağrılar kaybolur. Çünkü, kasık fıtığı kesesi içinde yer alan organların karın boşluğuna geri döner. Şişliğe sebep olan iç organlar ise muhtelemen bağırsaklardır. Eğer ki ilerlemiş bir fıtık söz konusu ise hasta eliyle bile fıtığı içeri itebilmektedir.

Karın duvarı fıtıklarının ortaya çıkmasındaki en önemli faktörler arasında doğumsal yada sonradan oluşan zayıf alanlar yer alıyor. Örneğin, ameliyat sonrası fıtık gelişmesi olağan bir durumdur. Eğer ki bu kesi yerlerinden bir fıtık oluşumu söz konusu ise buna kesi yeri fıtıkları diyoruz.

Karın içi basıncı ani olarak arttıran ağır kaldırma, kronik kabızlık, öksürük, ıkınma, idrar zorluğu gibi durumlar fıtığın oluşumunu ve şikayetlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Karın içi basıncının ani olarak artmasıyla birlikte organların fıtık kesesine girmesiyle oluşan fıtık, kasık bölgesinde görülürse kasık fıtığı adını alır. Her 10 erkekten 1’inde görülen kasık fıtığı skrotum (testis torbası) ile ilintilidir. Karın içinden testislere uzanan sperm ve kan damarlarını içeren inguinal kanalının gevşemesi yâda zayıflaması sonucunda bağırsaklar peritonla birlikte skrotuma (testis torbasına) ilerler. Bu da kasık fıtığının oluşmasını sağlar.

Günümüzde bizlere başvuran tüm danışanlardaki fıtık öyküsünün %90 kasık fıtığı olarak ortaya çıkıyor. Doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalı kapanmaz ise ileriki dönemlerde açılarak veya gevşeyerek kasık fıtığına sebep olabilir. Biz ise bu duruma indirek kasık fıtıkları adını veriyoruz. Farklı olarak bazen de karın adalesi zorlanırsa ve yırtılırsa o bölgedeki oluşan fıtıklara ise direkt fıtıklar ismini veriyoruz.

Göbek çukuru içinden çıkan fıtıklar olarak bilinen göbek fıtıkları da sıklıkla kadınlarda görülür. İndirek yâda direkt fıtık gibi tüm fıtıkların tedavisi yada onarımı ise ancak cerrahi müdahale ile mümkündür.

Kasık Fıtığının Tanısı Nasıl Konur?

Kolaylıkla anlaşabilen kasık fıtığının tanısı için detaylı bir fizik muayene genellikle yeterlidir. Bazı durumlarda muayenede farkedilemeyen küçük fıtıklar için ultrasonografik tetkik gereklidir. Bazı hastalarda kasık ağrısı yada kasıkta şişlik yapabilen kasık fıtıkları, bazı hastalarda da bu şikayetler ayağa kalktığında veya ağır kaldırdığında ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişen kasık fıtığı ağrısının nerede olduğu ve ne derecede olduğu da önemlidir. Henüz başlangıç aşamasında olan kasık fıtığı, sporcularda kronik ağrıya sebep olabilir. Bağırsakların fıtık kanalında olup olmadığı gözlemlendikten sonra ağrıya neden olan başka bir patolojik durumların olup olmadığı da kontrol edilebilir.

Kadınlarda da sık görülen kasık fıtıkları daha çok kişinin sağ tarafında olma eğilimindedir. Kadınlarda daha sık görülen bir diğer kasık fıtığı türü de femoral hernilerdir. Femoral hernilerin boğulma riskleri çok daha fazla olduğundan tedavi planlamasında gecikilmemelidir. Kapalı kasık fıtığı onarımı tekniği rahatlıkla femoral fıtıklar içinde uygulanabilir.

Kasık Fıtığı Kimlerde Görülür?

Yeni doğandan tutunda yaşlı bireylerde dahi kolaylıkla ortaya çıkabilen kasık fıtığının yaşla bir ilgisi yoktur. Herkes de görülebilen hastalıklar listesinde yer alan fıtık rahatsızlığı genellikle kasık fıtığı olarak oraya çıkar. Göbek fıtığı ve kesi yeri fıtıkları ise diğer ihtimaller arasına yer alır.

Kasık Fıtığının Riskleri Nelerdir?

Bir anda kaybolan bir anda ortaya çıkan kasık şişlikleri yani kasık fıtıkları ilerleyen dönemlerde kronik bir hal alacaktır. Bağırsakların yırtığın olduğu yerde sıkışması sonucu oluşan fıtığa ise boğulmuş fıtık diyoruz. Şiddetli dayanılmaz ağrılara sebep olan boğulmuş fıtıkların tedavisi geciktiğinde fıtık içerisinde yer alan organların kanlanmasında bozulmalar ve hatta gangren gelişebilmektedir. Geri düşümsüz değişiklikler oluştuğunda barsak rezeksiyonları ve hatta testisin çıkarılması gerekebilmektedir. Bu tip durumların önüne geçebilmek için kasık fıtığının geciktirilmeden tedavisi şarttır.

Erkeklerde kadınlara nazaran daha çok gördüğümüz kasık fıtıkları, cinsel problemlere de yol açabilmektedir. Cinsel yaşama hem psikolojik hem de fizyolojik olarak negatif etkileri olan kasık fıtıkları, cinsel isteksizlik ve iktidar sorunlarına da sebep olabilmektedir.

Kasık Fıtığının Ameliyasız Tedavisi Var mı?

Birçok hastalığın ameliyatsız çözümü olsa da kasık fıtıklarını ameliyatsız çözümü ne yazık ki yoktur. İlaç tedavisi dahi olmayan kasık fıtığı egzersizle yâda kilo vermekle de çözümlenmemektedir. “Kendi kendine geçer belki” denilen fıtıklar düzelmenin aksine daha da ilerler.

Kasık fıtığının tek tedavisi kapalı kasık fıtığı onarımı ameliyatı olarak biliniyor. Uzman doktorlar tarafından çok kısa bir sürede ameliyatla düzeltilen fıtık, artık kişinin yaşam kalitesini düşürmeyecektir. Ankara kapalı kasık fıtığı onarımı ameliyatını yapan Dr. Güven Görkem kapalı kasık fıtığı onarımı ameliyatı için önemli bilgilere bu yazıda yer veriyor:

Kapalı Fıtık Ameliyatında Önemli Noktalar

Kapalı kasık fıtığı onarımı ameliyatı lokal anestezi ile yapılmayan bir ameliyattır ve tam genel anestezi gerektirir. Karın duvarına açılan minik kesilerden içeri giren cerrah karın içine c02 gazı verir ve orada bir boşluk oluşmasını sağlar. Karın içini görüntülemek ve boşluğu kontrol edebilmek amacıyla kamera ile incelenen kasık fıtığı bölgeleri hakkında net bilgi edinilir. Fıtık kesesini çevre dokulardaki yapışkanlığından kurtarıp karın içine alınması sonrası hazırlanan özel yamalar rulo şeklinde kıvırır ve açılan kesiden karın içine gönderilir. Hafızalı teknolojiye sahip bu özel yamalar karın içinde açılır ve normal haline döner, tüm potansiyel fıtık alanlarını içine alacak şekilde yerleştirilen yama küçük vidalar sayesinde karın duvarına sabitlenir. Titanyumdan yapılan bu vidalar 3,5 ila 4 milimetre uzunluğunda olup hastaya hiçbir şekilde zararı olmamaktadır.

Kapalı Kasık Fıtığı Onarımı Avantajları Nelerdir?

Çift taraflı, tek taraflı veya nüks kasık fıtığı vakalarında laparoskopik teknik ile ameliyat rahatlıkla uygulanır. Ortalama 1 saat kadar sürebilen kapalı kasık fıtığının avantajları ise konvansiyonel açık ameliyat tekniğine oranla oldukça fazladır. İşine, sporuna, hobilerine hemen geri dönebilen hastalar laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı seçeneğinden oldukça memnun.

Estetik açıdan da kötü bir görüntüye sebep olmayan kapalı kasık fıtığı ameliyatında ağrı da minimum düzeylerde olmaktadır. Minimum dokuya müdahale olduğu içinse neredeyse hiç morarma olmamaktadır.

Kasık Fıtığı Ağrılarınızdan Kurtulmak İçin Şimdi Kapalı Kasık Fıtığı Onarımı Zamanı!

Dr. Güven Görkem tarafından başarıyla yapılan kapalı kasık fıtığı onarımı ameliyatı ile siz de yaşadığınız ağrılardan ve rahatsızlık hissinden kurtulabilirsiniz. Sporunuzu yâda işinizi engelleyen kasık fıtığı ağrılarınızı çekmenize ise hiç gerek yok! Siz de kapalı kasık fıtığı ameliyatı olmak istiyorsanız bize ulaşın, sizlere yepyeni bir yaşamın kapısını aralayalım!

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi