Kapalı Mide Fıtığı Onarımı

Kapalı Mide Fıtığı Onarımı Ankara

Mide ve bağırsak sisteminde yaşanan en ufak bir sorun diğer sistemleri de olumsuz yönde etkilerken, kişinin konforunu bozuyor ve günlük hayatını ciddi şekilde kısıtlıyor. Günümüzde gitgide artan mide fıtığı şikâyeti de hem mideye hem de bağırsaklara olumsuz etki ediyor. Midenin üst tarafında yer alan kasların erimesi sebebiyle midenin yemek borusuna doğru sarkması ile ortaya çıkan mide fıtığı başta reflü olmak üzere birçok probleme yol açıyor. Türkiye’de her mide fıtığı olan kişide görülen reflü de kişinin yaşamını ve beslenme düzenini ciddi oranda etkiliyor. İlaç tedavileri ile çözümlenmeye çalışılsa da kesin tedavi için kapalı mide fıtığı onarımı yöntemine ihtiyaç duyuyoruz. Ankara kapalı mide fıtığı onarımı ile reflü ve mide fıtığı tedavisi yapan Dr. Güven Görkem’den mide fıtığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavi seçenekleri nedir, kapalı mide fıtığı onarımı nasıl gerçekleştirilir gibi birçok sorunun yanıtını bu yazıda bulabilecek ve kapalı mide fıtığı onarımı hakkında birçok bilgiye de ulaşabileceksiniz.

Mide Fıtığı Nedir, Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Reflüyü tetikleyen mide fıtığı gastroenterolojik bir rahatsızlıktır. Kişinin midesinin yemek borusuna doğru sarkmasını ifade eden mide fıtığı teriminin kaynağında mide ile yemek borusu arasında bir kapakçık görevi gören diyafram kaslarının erimesi yer alır. Göğüs kafesine doğru hareket eden mide bölümünün yemek borusuna sarkması sonucunda birçok sorun yaşanmaya başlanır.

Yemek borusu, mide ve hatta göğüs kafesinde yer alan akciğer ve kalp gibi organları bile ciddi oranda etkileyen mide fıtığında genellikle reflü şikâyetleri ön plandadır. Sık sık reflü ve hatta yemek borusu ülseri ile birlikte görülen mide fıtığı, ameliyatla düzeltilebilirken tedavinin geciktiği durumlarda ciddi ses kısıklığı, yemek borusunda kalıcı değişiklikler ve hatta kalp ve ciddi solunum problemleri ortaya çıkabilmektedir. Eğer ki reflü şikayetleri ön planda değilse mide fıtığı teşhisi ve tedavisi daha gecikmeli olabilmektedir. Bunun için mide fıtığının incelenmesi yönünde tetkiklerin ve tahlillerin yapılması gerekmektedir.

Yaşam Konforunu Etkileyen Gastrointestinal Sistem Hastalığı: Mide Fıtığı

50 yaş ve üzeri kişiler de daha sık görülen mide fıtığı genetik faktörler, kontrolsüz kilo alımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak da görülebilen mide fıtığına günümüzde gençlerde de rastlıyoruz. Yaşamı büyük oranda kısıtlama eğiliminde olan mide fıtığı zaman içerisinde reflüyle birleştiğinde dayanılmaz olabilmektedir. Reflü hastalarının %40’nda mide fıtığına rastlanılır ve mide fıtığı da reflüyle birlikte tedavi edilebilir. Ancak, tek başına şikayet vermeyen mide fıtığı söz konusu ise ameliyat en son seçenek olarak değerlendirilir. Mide fıtığı eğer ki büyükse veya reflü şikayetleride tabloya eşlik ediyorsa gastroenterolog doktorunuz sizin için kapalı mide fıtığı onarımı tedavisini önerebilir.

Mide Fıtığı Çeşitleri Nelerdir?

Kayma Tipi Mide Fıtığı (Sliding Hernia)

Reflüyle birlikte ortaya çıkan kayma tipi mide fıtığı günümüzde sık rastlanılan bir fıtık çeşidi. Midenin yemek borusuyla birlikte göğüs boşluğuna kayması durumunda doktor cerrahi müdahaleyi gerekli görebilmektedir.

Paraösefagal Mide Fıtığı

Paraösefagal mide fıtığını ise daha çok kadınlarda görmekteyiz. Kayma tipi mide fıtığına oranla daha az gördüğümüz paraösefagal mide fıtığında yaşamsal risk söz konusudur. Midenin fundus bülümü ciddi şekikde göğüs boşluğu içine fıtıklaşır ve hatta bu fıtıklaşma midenin kanlanmasını etkileyebilir ve gangrene ilerleyebilir. Bu durum kesinlikle acil bir şekilde kapalı veya konvansiyonel açık yöntemle mide fıtığı onarımı ile çözümlenmesi gereken bir fıtık çeşididir.

Mide Fıtığının Sebepleri Nelerdir?

Gebelikten ağır yük kaldırmaya kadar birçok faktör sebebiyle mide fıtığı gelişebilir. Ancak, mide fıtığının en yaygın sebeplerinden birisi ise genetik yatkınlıktır. Sebepleri ve belirtileri kişiden kişiye değişen mide fıtığının temelinde karın içi basınç yatar. Mide bulantısı, kusma, bağırsak hareketleri, stres, aşırı kilo gibi birçok faktöre dayalı olarak karın içi basıncının artması sonucu mide fıtığı gelişebilir.

Karın içi yağlanmanın mideyi itmesi sonucu ortaya çıkan fıtık durumunda kilonun önemini vurgulamakta fayda var. Bunun yanı sıra, sık kabızlıkta mide fıtığını tetiklemekte ve karın içi basıncını olumsuz yönde etkilemektedir.

Mide Fıtığı Nasıl Belirti Veriyor?

Mide fıtığının başlangıç aşamasında gastrointestinal sistem büyük oranda belirti vermemektedir. Öne eğilme, yatma gibi pozisyonlarda ise göğüs kemiği arkasında yanma, ekşime hissedilebilirken bu herkes için geçerli değildir. Aynı zaman da mide fıtığının çeşidine bağlı olarak da gelişen mide fıtığı belirtisi için kişi kendini net olarak izlemeli ve bilmelidir.

Küçük boylu bir fıtık belirti vermezken yüksek dereceli fıtıklar da reflü belirtileri söz konusu olabilir. Geceleri öksürük, boğaz ağrısı ve gıdaların ağza gelmesiyle belirti veren mide fıtığını net olarak belirlemek ise oldukça zordur.

Kayma tipi ve paraösefagal mide fıtığı belirtileri ise yutkunma zorluğu ve yemek yedikten sonra doygunluk hissidir. Ancak, paraösefagal fıtıkta kahve telvesi kıvamında mide kanamaları ve kusmaları söz konusu olabilir ve artık ameliyat kesinlikle gerekli hale gelir.

Sık Görülen Mide Fıtığı Belirtileri

  • Göğüs kemiğinin arkasında yanma ve ekşime hali
  • Boğazda yer alan ses tellerindeki polipler yâda nodüller
  • Uyku öksürüğü ve solunum sorunu
  • Zatürree öyküsü
  • Astım atakları ve başlangıcı
  • Sesin kısılması şikâyeti
  • Boğaz enfeksiyonları
  • Ağıza acı suyun gelmesi
  • Diş çürümeleri yâda problemler
  • Uzun süreli öksürük hali

Mide Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide fıtığı diğer rahatsızlıklar gibi ilaç tedavisi ile baskılanabilir yâda ortadan kaldırılabilir bir rahatsızlık değildir. Hastanın düzenli bir diyet uygulamasını önerebildiğimiz mide fıtığı hastalığında hastaya aynı zamanda gece yatarken başını gövdesinden yüksekte tutması gerektiğini belirtiriz. Yüksek yastıkların kullanılması veya ayarlanabilir yataklarda baş bölgesinin 30-45 derece açılandırılması seçenekler arasındadır. Bu geceleri öksürük, acı su ve yemeğin geri gelmesini engelleyebileceği için hastanın konforu açısından önemlidir.

Mide fıtığı söz konusu ise fıtık ağrısını tetikleyen gıdaların ve içeceklerin alınmasına da ara verilmesi gerekir. Kahve, tereyağı, asitli içecek ve sigaradan kesinlikle uzak durmak ve aynı zamanda karın içi basıncı arttıracak kabızlık ağır spor aktiviteleri gibi durumlardan bir süreliğine uzak durmak gerekmektedir.

Mide fıtığının eğer ki şikâyeti minimum derecelerde ise cerrahi müdahaleye gerek toktur ancak, reflü ve diğer şikâyetler söz konusu ise kapalı mide fıtığı onarımı düşünülebilir.

Kapalı Mide Fıtığı Onarımı Nasıl Yapılıyor?

Mide fıtığının boyutu, yarattığı etkiler ve gastrointestinal sisteme ne derece hasar verdiği mutlaka incelenir. Bu inceleme sonucunda mide fıtığı çeşidi belirlenir ve ameliyat ile tedavi yöntemi tercih edilebilir.

Mide fıtığı ameliyatı, göğüs boşluğuna taşan midenin yerine çekilmesi esasına dayanarak yapılır ve yeniden yemek borusuna yâda göğüs boşluğuna kaçma ihtimali engellenmeye çalışılır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen kapalı mide fıtığı onarımı öncesinde anestezi hastayı görür ve hastaya göre en iyi anestezi şekli seçilir. Endoskopi ile tekrar mide ve bağırsaklar görüntülenerek ameliyata hazırlık yapılır. Laparoskopik yönteme başvurularak yapılan kapalı mide fıtığı onarımı sonrasında hasta minimum ağrı hissederek ortalama 3-5 gün içinde işine dönebilir.

Dr. Güven Görkem ile Kapalı Mide Fıtığı Onarımı Ameliyatı Sayesinde Yeniden Sağlığınıza Kavuşun

“Sevdiğiniz yiyecek yâda içecekleri neden terk edesiniz? “ İlaçlar fayda etmiyorsa reflünüz de var ise kapalı mide fıtığı onarımı ile eski sağlığınıza hemen kavuşmaya ne dersiniz? Ankara kapalı mide fıtığı onarımı ameliyatını gerçekleştiren Dr. Güven Görkem ile sağlığınızı yeniden kazanıp dilediğiniz her şeyi yeme özgürlüğüne sahip olmaya ne dersiniz?

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi