Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı Ankara

Aktif yaşamı büyük oranda etkileyen fıtık, zaman içerisinde öksürmede dahi önemli ağrılar meydana getirmektedir. Yaşam standardına olumsuz yansıyan fıtık, günlük rutini ve iş yaşantısını zora sokan en önemli hastalıklar arasındadır. Günümüzde ise vücudun farklı noktalarında fıtık problemi ile karşılaşılabiliyor. Özellikle dengesiz şekilde yüksek ağırlıkları kaldırmak ya da genetik faktörler bu hastalığın temel nedenleri arasında yer alır.

Yaşanmış ameliyatlar, aşırı kilo alma ya da karın iç basıncını yükselten kabızlık sorunları yine fıtığa sebep olabilmektedir. Kasık fıtığı ise karın ön duvarı fıtığı olarak bilinir ve en çok meydana gelen grup içerisindedir. Karnın ön duvarında meydana gelen ağrılar, hastanın fiziksel hareketlerini kısıtlarken; psikolojik olarak çöküntüye uğramasına sebebiyet vermektedir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM kasık fıtığı ameliyatı konusunda hastalarını detaylı şekilde bilgilendirmektir.

Kasık Fıtığı Neden Meydana Gelir?

Organların, karın iç basıncı ile fıtık kesesine yerleşmesi sonucu, bu problem kasık bölgesinde meydana gelirse kasık fıtığı olarak adlandırılır. Erkeklerde sıklıkla görülen bu sorun, kasık fıtığı skrotum (testis torbası) ile bağlantı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genelde başvuru yapanların büyük bir çoğunluğu kasık bilgesinde ağrı ve şişlik şikayetleriyle müracaat eder.

Özellikle doğumun ardından kasık kanalının kapanmaması nedeniyle, bu bölüm ileriki zamanlarda gevşeyerek ve açılarak kasık fıtığını oluşturabilmektedir. Bu soruna indirek kasık fıtığı denmektedir. Eğer fiziksel açıdan kasık bölgesindeki karın kası zorlanır ve yırtılırsa buna direk kasık fıtığı ismi verilmektedir. Mutlaka cerrahi müdahale gerektirecek kasık fıtığı, uzman doktor kontrolünde profesyonel süreçle ele alınmalıdır.

Kapalı Kasık Fıtığı Nasıl Yapılır?

Daha ağrısız ve acısız şekilde ele alınan kapalı (Laparoskopi) kasık fıtığı ameliyatıyla gerçekleştirilen müdahale, daha kısa süre içerisinde iyileşme süreci sağlamaktadır. Lokal anestezi ile yapılmayan, doğrudan genel anestezi üzerinden gerçekleştirilen bir ameliyattır. Minik kesiler açarak karın duvarına giriş yapan cerrah, karın bölgesine CO2 gazı verir. Böylece hasarlı olan bölgelere erişilebilmesi için bir boşluk oluşması sağlanır. Karın içi görüntüleme sayesinde boşluklar net olarak görünür ve probleme daha net müdahale imkanı sağlanır.

Daha sonra fıtık kesesi çevre yapışık dokulardan ayrılarak kurtarılır. Ardından fıtıklaşan bu bölümlerin karın içine alınması sağlanır. Sonrasında kullanılan özel yamaların rulo şeklinde kıvrılarak açılan kesiden karın içine doğru gönderilir. Özel hafıza teknolojisine sahip olan bu yamalar karın bölgesinde istenilen şekilde açılır. Risk faktörü yaratan fıtık, yamanın minik vidalar aracılığıyla organların fıtıklaşmasını önleyecek şekilde fıtık bölgesine sabitlenmesi ile tedavi edilmiş olur. Hastaya herhangi bir zararı olmayan bu vidalar titanyumdan yapılmış olup milimetrik boyutlarda kullanılmaktadır.

Kapalı Kasık Fıtığının Avantajı Nedir?

Kasık fıtığı genelde günümüz en etkili yöntemleri arasında olan kapalı (Laparoskopi) yöntem dahilinde ele alınmaktadır.

  • Daha ağrısız ve acısız şekilde, hızlı iyileşme süreci sağlayan etkili cerrahi müdahale gerçekleştirilir.
  • Tek taraflı ya da çift taraflı olarak laparoskopik teknik yöntemi ile fıtık ameliyatı uygulanabilmektedir.
  • Kapalı kasık fıtığı ameliyatı sayesinde özellikle sosyal aktivite, denize ya da banyoya girme ve işe gitme gibi olanaklar, çok daha kısa süre içerisinde elde edilir.
  • Ağrı ve acının minimum düzeye indirildiği bu cerrahi müdahale neticesinde, fiziksel olarak herhangi bir iz kalmaz.
  • Özellikle minimum oranda bir doku teması gerçekleştiğinden dolayı, morarma sorun ile karşı karşıya kalınmaz.

Kasık Fıtığı Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

Ne yazık ki kasık fıtığı problemi için ameliyatsız tedavi söz konusu değildir. Ayrıca düzenli beslenme, egzersiz ve kilo kaybı gibi koruyucu önlemler yeterli gelmemektedir. Eğer zamanında cerrahi müdahale gerçekleşmezse, kasık fıtığı daha ileri boyutlara çıkabilir. O yüzden tek tedavi yöntemi genel anestezi altında uygulanacak kapalı kasık fıtığı ameliyatıdır. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM, bu ameliyatı gerçekleştirmekte ve hastalarına ayrıca gerekli bilgileri sunmaktadır.

Yeniden Sağlıklı Yaşama Dönmek İçin Kasık Fıtığı Ameliyatı

Günlük yaşamı etkileyen ve kalitesini düşüren kasık fıtığı Ankara adına, etkin cerrahi müdahale için iletişim kurabilirsiniz. Op. Dr. Güven GÖRKEM tarafından başarıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahale neticesinde, yeniden sağlıklı yaşamınıza kavuşma şansını elde edebilirsiniz. Kapalı (Laparoskopi) kasık fıtığı ameliyatı ile beraber ağrılardan kurtulabilir; spor aktivitelerinizi gerçekleştirebilir ve iş hayatınıza dönebilirsiniz. Yaşam standardını tekrar yükseğe çıkarmak için iletişim kurmanız yeterli.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi