Loop Bipartition

Loop Bipartition Ankara

Kandaki şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak gelişen bir hastalık olan şeker hastalığı, günümüzde gitgide artmaktadır. Genetik, beslenme, diğer hastalıklar ve beslenme gibi birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen şeker hastalığının sebebi pankreasın yeterince insülini üretememesi yada üretilen insülin miktarı ile yeterli metabolik glikoz dengesinin sağlanamamasıdır. İnsülin hormonunun görevleri arasında yer alan kana karışma etkinliğinin yetersiz olması durumunda kandaki şeker seviyesi yükselir ve buda birçok organ & sistemin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Ankara Loop Bipartition cerrahlarından birisi olan Dr. Güven Görkem’in gerçekleştirdiği şeker ameliyatları günümüzde TİP 2 diyabetlileri için ideal bir tedavi seçeneğidir. Obezite ile ilişkili olan diyabetlilerde uygulanan Loop Bipartition(Döngüsel İki Bölmeli Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı) nedir, nasıl yapılır, riskleri nelerdir, hastane süreci ve ameliyat hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını bulabilir ve Döngüsel İki Bölmeli Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı( Loop Bipartition) hakkında her türü sorunuz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yaşam Konforunu Bozan Bir Hastalık: Şeker Hastalığı

Dünya’da her 11 yetişkinden 1’inin şeker hastası olduğu gerçeği günümüzde araştırmalarca kanıtlanmıştır. Son 50 yılda şeker hastası sayısının 10 kat artması ve şekerin organlarda hasara sebebiyet vermesi gerekçesi ile ölümlere neden olması tıp dünyasını endişelendirmektedir. Türkiye’de ise durum diğer ülkelere nazaran daha da kötü bir tabloya sahip. Türkiye’de doğru teşhis yada tedavi alamayan 8 milyon civarında şeker hastası olduğu bilinmektedir. Şekerin sebebiyet verdiği kalp krizi, uzuv kaybı, felçler vb. durumlar ise şeker hastalığının tehlikesini gözler önüne bir kez daha sermektedir.

Dünya’da yapılan tüm sağlık harcamalarına bakıldığında %5 ila 10’unun şeker hastalığına bağlı komplikasyonların tedavisi olduğu görülmektedir. Yani, bu veri tüm metabolizmanın ve organların şekerden olumsuz etkilendiğinin apaçık kanıtıdır.

Şeker Hastalığı Tanısını Nasıl Konur?

Kişinin şikâyetlerine bağlı olarak şeker hastalığının başladığını doktorlar teyit etmek amacıyla açlık kan şekeri tahlili isteyebilir. Son aylarda kan şekeri seyrini gösteren HbA1c düzeyinin %6,5’un üzerinde olması ve rastgele bakılan şeker seviyesinin 200 mg/dL’nin üzerinde olması direkt olarak şeker hastalığına işaret eder. Bu aşamadan sonra ise şeker hastalığının hangi gruba dâhil olduğunu bulmak yapılması en doğru olacak hamledir. Yani, Tip 1 yâda tip 2 ‘nin belirlenmesi ve daha sonra tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi şeker hastalığının tanısının konulmasında önemli bir adım olacaktır.

T2dm Şeker Hastalığı Nedir?

Türkiye’de gitgide artan şeker hastalarının çoğunluğu T2DM’dir. T2DM’nin açılımı TİP 2 Diyabettir ve bu kavram Tıp dünyasında kabul gören tıbbi bir terimdir. Vücutta insülinin üretilememesi TİP 1 iken, üretildiği halde yetmiyor yâda kullanılamıyorsa TİP2 şeker hastalığı olarak nitelendirilebilir. Metabolik cerrahinin ana konusu olan T2DM genellikle obezite ile ilişkilendirilir. Çünkü, obezite yâda fazla kilosu olan kişilerde yağ hücrelerinden bazı hormonlar salgılanır ve fazla insüline ihtiyaç duyulur. Bu da vücutta insülin direncine yol açabilir. Yüksek miktarda insülin ise açlık merkezini devamlı uyararak devamlı yemek yemeye ve kilo alınmasına sebep olur. Buda yine bir insülin direnci oluşmasına neden olacağı için kısır döngü devam eder durur.

Şeker Hastalığı Kimlerde Sık Görülüyor?

Genetik faktörün, beslenmenin ve obezitenin doğrudan ilişkili olduğu TİP 2 şeker hastalığında insülin salgılanmasında bozukluk söz konusudur. Bir süre sonra dokuların insülin duyarlılığının bozulması ve dirençte söz konusu olacaktır. Bu durum orta yaşlarda ortaya çıkan bir durum olsa da sıklıkla yetişkinlerde de görülebilir.

Hareketsiz yaşam döngüsü, fazla kalorili yiyeceklerin tüketimi, sporsuz bir yaşam, aşırı kafeinli içecekler içmek kilo alımına sebep olacaktır. Bu da doğrudan kişinin sindirim sistemini etkileyecek ve insülin ihtiyacı doğuracaktır. Bu nedenle, şeker hastalığından şüpheleniliyorsa Metabolizma Hastalıkları bölümüne görünmek ve obezite cerrahı ile de görüşmek en doğru adım olacaktır.

Metabolik Cerrahi Nedir?

İlk olarak 100 yıl önce mide ameliyatlarından sonra diyabetin düzeldiğine dair bulguların olduğu fark edildi. Daha sonra ise yine 1950’lerde obeziteye karşı bariatrik cerrahi sonrasında yine diyabetin düzeldiğini kaydeden doktorlar 2000’lerde deneysel hayvanlar üzerinde şeker hastalığı için araştırmalar yaptı. Sindirim sistemi ameliyatları ile kan şekeri arasındaki ilişkiyi ortaya koyan doktorlar klinik araştırmaların böylece önünü açtı. 2015 yılına kadar TİP2 şeker hastalığının ameliyatlarla tedavi edilebildiğini gösteren birçok klinik hasta serisi sonucunda ise doktorlar nihayet TİP 2 diyabet için bu tür ameliyatları yapmaya başladı.

Türkiye’de son 10 yılda standart tedavilerle kontrol altına alınmamış çoğu şeker hastalarında obeziteye rastlanılmaktadır. Tip 2 türüne sahip şeker hastalarına uygulanan metabolik cerrahi ameliyatları ile kandaki yükselen şeker seviyeleri kontrol altına alınabilmektedir. Metabolik cerrahi olarak da bilinen bu kavramın tam tanımını yapmak gerekirse; T2DM ve Obeziteyi birlikte tedavi etmek amacıyla yapıla tüm cerrahi ameliyatlara metabolik cerrahi adı verilir. Sindirim sistemi anatomisini değiştirmek ve metabolizmayı düzenleyen biyokimyasal ve fizyolojik değişiklikleri sağlamak metabolik cerrahinin temel amaçlarındandır.

Şeker Hastalığından Ameliyatla Kurtulmak Mümkün Müdür?

Şeker hastalığından yakınan binlerce hastanın ameliyat umudu TİP 2 ila yeniden artsa da TİP 1’esahip olanlar için üzücü bir durum haline geldi. Çünkü, vücutta hiç insülin yoksa bu ameliyat ne yazık ki uygun olmamaktadır. Bu nedenle, şeker hastalığı ameliyatı için TİP 2 olmak gerekmektedir. Ameliyatlar ile %80 ila 90 oranında tam düzelme ve geri kalanlarında ise kısmi düzelme sağlanmaktadır. Tabi ki bu oranlarda hastalığın süresine, hastanın yaşına, insülin rezervine ve yapılan ameliyatın tipine göre de değişmektedir. Transit Loop Bipartisyon gibi ameliyatlar sayesinde hastalar, şeker hastalığının ilerleyici tahribatından kurtulmakta ve daha konforlu bir hayat yaşamaktadır.

T2DM şeker hastalığının düzelmesi metabolik cerrahi sayesinde 2 etki mekanizması ile sağlanabilir.

Kalori Kısıtlanması

Alınan gıda miktarlarının kısıtlanması konusunda oldukça etkili cerrahi prosedürler sayesinde ameliyat sonrasında kan şekeri seviyeleri hızla düzelir. Karaciğerde glikoz üretimi ve yeme içme gereksinimi de azalır.

Kilo Kaybı

Zayıflamak fazla yağ dokusunun kaybına sebep olur ve hücrelere daha fazla glikoz girer. Kullanılabilir hale gelen glikozlar ile kan şekeri ayarı dengelenir. Ancak, bu olgunun meydana gelmesi için kayda değer ölçülerde kilo kayıpları olması gerekir. Bu durum ise mide ameliyatlarından sonra en az 4 aylık bir süre demektir.

Loop Bipartisyon (Sası-Bypass) Ameliyatı Nedir?

Şeker hastalığının obeziteyle ilişkilendirildiğinde şekeri dengelemek amacıyla yapılan ameliyat çeşidine Loop Bipartisyon adı verilir. T2DM hastalarının tedavisinde yüksek oranlarda başarı sağlayan Loop Bipartisyon ile doğal sindirim fonksiyonları korunur. Tıbbi literatürdeki adı Single Anastomosis Sleeve Ileal Bypass, kısaltması ise SASI Bypass olarak da bilinen Loop Bipartisyon ameliyatında iki basamak söz konusudur. Birinci basamakta standarttan geniş bir tüp mide oluşturulması söz konusu iken ikinci basamakta midenin alt kısmındaki antrum bölümünden ince bağırsağa bypass- anastomoz yapılması söz konusudur.

Zayıflayıcı etkisi olan Loop Bipartisyon ameliyatında ince bağırsak hormonlarının aktivasyonları yeniden sağlanmış olur. Düşük riskli bir ameliyat olan Loop Bipartisyon ameliyatı ile hasta vücutta herhangi bir yabancı materyal ile dolaşmak zorunda kalmaz. Antrum ve pilor alanlarının korunduğu Loop Bipartisyonda tüm sindirim sistemi endoskopik olarak incelenir ve varsa diğer sorunlar da kolaylıkla tespit edilir.

Dışlanmış bir bağırsak bölümü olmayacağı için folik asit, demir gibi maddelerin noksanlığı yaşanmamakta ve ciddi emilim bozuklukları da meydana gelmemektedir. Biliopankreatik diversiyon+duodenal switch ameliyatıyla benzer nitelikte olan Loop bipartisyonda hastanın 3 ay sonra normal kan şekeri seviyelerine inmesi %90 oranında sağlanır. Loop Bipartisyon ile obez & TİP2 şeker hastasının ideal kiloya inmesi 6 ay sonunda mümkündür ve beslenme problemleri ortadan kalkacaktır.

T2DM’li Hastaların Hastaneye Yatışı ve Ameliyat Süreci Nasıldır?

Loop Bipartion ameliyatı ve benzerleri için T2DM’li hastalar en az 5 günlük bir hastane süreci geçirecektir. İlk gün check up, 1 gün ameliyat işlemleri,3 gün ameliyat sonrası yatış ile totalde 5 gün, Loop Bipartion ameliyatı için yeterli bir süredir.

Şeker hastalığının tipi, insülin rezervi, ameliyattan fayda görme olasılığı, yandaş hormonal- metabolik hastalıkların var olup olmadığı gibi birçok konu değerlendirilir ve diğer kontrollere geçilir. Örneğin, diyabetin yarattığı böbrek fonksiyonları bozuklukları ameliyatın seyrini ve iyileşme sürecini etkileyecekse ameliyat uygun olmayacak ve bu durumların stabil hale getirilmesi beklenecektir.

Psikiyatri konsültasyonları, Kalp hastalıkları (EKG, Ekokardiyografi, Efor testi), Göğüs hastalıkları (Solunum Fonksiyon Testleri), ayrıca gastroenteroloji bölümünde üst endoskopisi ve üst abdominal ultrasonografi tetkikleri de yapılır ve anesteziyle görüşülür. Anestezi uzmanı “ameliyat olabilir” derse hasta 1 gece öncesinde yatışa alınır. Genel anestezi altında laparoskopik yöntemle ameliyata alınan hastanın ameliyatı ortalama 2 saat sürmektedir. 4 saat sonra hasta yürütülür, ertesi gün su içilir ve düzenli olarak solunum egzersizleri yaptırılır. Ameliyat sonrası 2.gün karın tomografisi çekilir ve ameliyat alanı kontrol edilir. 3. Gün diyetisyenle konsültasyon yapılır ve destek ilaçlar belirlenir daha sonra kontrol tarihleri de hastaya iletilir.

Ankara Loop Bipartition Ameliyatını Yapan Dr. Güven Görkem ile Hem Şeker Hastalığından Hem de Düzensiz Yükselen Kan Şekerinizden Kurtulun

Konforlu bir yaşam ve sağlıklı bir beden için yapmanız gereken şey kilolarınızla birlikte insüline de veda etmek. Loop Bipartition gibi TP2M’liler için önerilen ameliyatları tercih ederek gelecekteki şeker hastalığını engelleyebilir ve sağlıklı bir bedende uzun ömür yaşayabilirsiniz.

Dr. Görkem Güven’le birlikte sağlığınızı yeniden kazanmak için bir telefon etmeniz kâfi!

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi