Meme Kanseri Ankara

Meme Kanseri Ankara

Görülme sıklığı bakımından meme kanseri en fazla karşılaşılan kanser türlerinin başında gelmektedir. Özellikle ileri yaş kadınlarda risk daha da artmaktadır. 55- 70 yaş aralığında olan kadınlarda görülme oranı %60 civarındadır. Kanserli hücrelerin diğer organlara sıçramaması için erken teşhis, kritik bir öneme sahiptir. Belirtilerinden en az birini fark eden kişiler hastanelerin ilgili departmanlarından randevu alarak meme kanseri Ankara kapsamında erken teşhis ve tedavi planlaması için hizmet alabilirler.

Meme kanserine olan farkındalığı arttırmak adına günümüzde birçok kamu spotu hazırlanmakta, görsel ve işitsel duyurular yapılmaktadır. Sadece otuz yıl öncesine kadar çok nadir görülen bir kanser türü olmasına karşın günümüzde en sık görülüp en yüksek oranda risk içeren kanser türlerinin başında geliyor.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Birçok farklı belirti aynı anda ya da periyodik aralıklarda görülebilir. Meme bölgesinde fark edilen ağrısız sert oluşumlar belirtilerden ilk akla geleni. Çoğunlukla yağ bezesi ile karıştırılan bu dokular bezelere oranla daha sert ve büyük olabilir. Hastalar ilk başlarda herhangi bir ağrı hissetmez. Süreç geçtikçe bu bezeye benzeyen yapıların sayısı artabilir ve ağrı semptomları gözlemlenir.

Bazı hastalarda meme bölümlerinde ortaya çıkan şişkinlik ile beraber memelerin şeklinde ve boyutlarında değişimler ortaya çıkabilir. Aynı şişlikler sadece meme uçlarında ve kısımlarında görülmez. Bazı hastaların koltuk altlarında irili ufaklı şişlikler meydana gelebilir. Bu şişliklerin belirtileri aynı zamanda lenf kanserinin de semptomları olarak anılmaktadır. Bir diğer belirti ise ileri safhalarda ortaya çıkabilen cilt çekintileri ve memede yeni oluşan şekil bozukluklarıdır. Meme başlarından gelen akıntılar dikkate alınması gereken diğer bir belirtidir. Bu akıntılar kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bazı hastalarda söz konusu akıntılar kansız iken, bazı hastalarda kanlı olarak gözlemlenir. Kanlı akıntılar daha ciddiye alınması gereken bir bulgudur.

Meme kanserinin bu zamana kadar saptanmış belirtileri arasında cilt dokusunda hastayı rahatsız eden cilt lekeleri de sıralanabilir. Lekeler göğüs kısmının tamamında ortaya çıkabilir ve çeşitli renklerde olabilir. Bunun dışında belli başlı psikolojik etkiler, yorgun ve halsiz hissetmek gibi psikosomatik belirtiler de sayılabilecek semptomlar arasında bulunuyor.

Meme Kanseri ve Tedavi Seçenekleri

Teknolojinin tıp alanında aktif olarak kullanılmasıyla birlikte birçok farklı tedavi olanağı da meme kanseri teşhislerinde değerlendirilmeye açık hale gelmiştir. Op. Dr. Güven GÖRKEM gözetiminde gerçekleştirilen tedavilerde çoklu seçenekler de yer alıyor. Aynı zamanda bazı sinsi kanser hücrelerinin teşhis edilmesi ve hastalığın tanısının koyulması da artık çok daha kolay ve pratik ölçeklerde gerçekleştiriliyor.

Birçok kanser türünde olduğu gibi hem kemoterapi hem de radyoterapi bu hastalığın tedavisinde, kanserli hücrelerin yok edilmesinde kullanılan, teknoloji desteği ile birlikte uygulanan tedavi yöntemleridir. Gelişmiş olan tıbbi cihazlar ile birlikte mevcut durumdaki tümörlere doğrudan müdahale etme şansı da bulunuyor. Özellikle kadın hastaların birinci dereceden dikkat ettiği bir diğer önemli nokta ise estetik kaygılardır. Tümörün meme ile birlikte alınmasından sonra uzman doktorlar, hastaları plastik cerrahına yönlendirmektedir. Meme rekonstrüksiyonu işlemleri de çok kısa süre içerisinde tamamlanıyor.

Tedavi yöntemlerini belirleyen en önemli unsur meme kanserinin evreleridir. 0’dan başlayan evreler 3’e kadar uzanmaktadır. 3 en riskli kanser evresi olduğu için hem kemoterapi hem de radyoterapi aynı anda uygulanabilir.

Mastektomi Tedavisi ve Seçenekleri

Cerrahi işlem olarak meme kanserinde en çok kullanılan tedavi yöntemi mastektomi adıyla biliniyor. En sık uygulanan bu cerrahi teknikte tümörlü doku ile birlikte memenin tamamı alınmaktadır. Bu yönteme tıp literatüründe basit mastektomi adı veriliyor.

Hastaların şikayetleri ve talepleri doğrultusunda hem kanserli tümörü almak hem de meme bölgesini yeniden yapılandırmak mümkün hale getiriliyor. Cilt koruyucu olan bu yöntem özellikle cerrahi ve teknolojik cihazlarla başarılı bir şekilde uygulanabiliyor. Son seçenekler arasında ise radikal mastektomi adı verilen bir yöntem benimsenmekte ve aktif olarak uygulanmaktadır. Diğer işlemlere oranla çok daha kapsamlı bir tedavi biçimidir. Kanserin koltuk altlarına ve diğer bölümlere yayılması sonucu sadece meme bölgesi değil koltuk altlarındaki bezler de operasyon sırasında alınır.

Bu işlemler sonrasında düzenli olarak kontrole gidilmeli ve doktorların yazdığı ilaçlar aksatılmadan içilmelidir.

Meme Kanserinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Meme kanserinde belli başlı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunların başında kadın olmak yer alıyor. Yapılan çalışmalar ve istatistikler her 8 kadından birinin bu hastalığa yakalandığını göstermektedir. Genetik faktörlerde yine birçok kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de çok belirleyicidir. Özellikle anne, teyze gibi akrabalarında meme kanseri hikayesi olan kadınlar 35 yaşından sonra doktor kontrollerini ihmal etmemelidirler. Tarama için yıllık rutin muayene ek olarak mamografi ve ultrasonoğrafi ile her iki meme ve koltuk altı dokusunun kontrol edilmesi gerekmekte. Ek olarak her kadının kendi kendine meme muayenesi konusunda bilinçlenmesi ve oluşabilecek değişimlerden bir an önce doktorunu haberdar etmesi gerekmektedir.

Yılların getirdiği tecrübe ile Op. Dr. Güven GÖRKEM güvencesi altında bu gibi soru ve sorunlarınız için destek alabilirsiniz. Kanseri yenerek sağlıklı yaşama yeniden kavuşabilmek için Meme Kanseri Ameliyatı Ankara ve çevresi adına iletişim kurabilirsiniz. Meme kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi