Mide Balonu

Mide Balonu Ankara

Fast food tüketimi, şeker hastalığına zemin hazırlayan insülin direnci, hareketsiz bir yaşam ve düzensiz beslenme sonucu fazla kilolarla karşılaşan insanların sayısı gitgide artıyor. Gerek devlet gerekse de tıp dünyasının daima çözüm aradığı obezite sorunu ise çağın hastalığı olarak nitelendiriliyor. Fizyolojik ve psikolojik birçok problemi de beraberinde getiren obezite olgusundan kurtulmak içinse çeşitli diyetler elbette deneniyor. Ancak, insülin direncinden ilaç kullanımına kadar birçok faktör kilo verme direnci oluşturduğu zaman kilo vermek ancak hayallerden ibaret olarak kalıyor. Günümüzde sayısı gitgide artan obezlerde ise kanserden çoklu organ problemlerine kadar birçok hastalığı görebilmek mümkün. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için fazla kilolardan kurtulmak çok önemli. Diyet yâda sporla zayıflamayı seçen ancak bir türlü başarı gösteremeyen kişiler ise genellikle ameliyat olmaktan korkuyor. Hal böyle iken var olan mevcut kiloların üstüne birkaç kilo daha ekleniyor ve iş daha da karmaşıklaşıyor. Tıbbin gelişmesiyle birlikte hızlı kilo vermeye yardımcı olan ve kilo vermeyi destekleyen birçok uygulamada isteyen obezite hastalarına uygulanabiliyor. Ameliyatsız obezite tedavisi yöntemi olarak da bildiğimiz mide balonu ise bu uygulamalardan sadece birisi. Ankara mide balonu yöntemiyle hastalara yepyeni bir yaşamın kapısını aralayan Dr. Güven Görkem ise ameliyatsız seçenekleriyle hastaların tercihi oluyor. Mide balonu nedir, nasıl takılır, riskleri nelerdir, kimlere takılır ve daha fazlası ise yazının detaylarında sizler için detaylı olarak hazırlandı.

Ankara Mide Balonu Uygulaması – Dr. Güven Görkem | Mide Balonu Nedir?

Başarılı bir kilo verme yöntemi olarak bilinen mide balonu uygulaması aynı zamanda ameliyatsız obezite tedavisi seçeneği olarak da kabul görüyor. Obez hastaların hem fizyolojik sorunlarına hem de sosyolojik beklentilerine çözüm sunmak amacıyla geliştirilen mide balonu uygulamasını Ankara’da Dr. Güven Görkem uzun yıllardır başarılı bir şekilde uyguluyor. Endoskopik yöntemle midenin içerisine bir balon yerleştirilmesini kapsayan bu uygulama çağın hastalığı obezite problemini ortadan kaldıracak kadar iddialı bir uygulama.

Birçok kilo verme yöntemlerini deneyen ancak sonuç alamayan herkes obezite cerrahisine ilk etapta sıcak bakamayabiliyor. Ameliyat olmadan kilo vermeyi isteyenler ise endoskopik mide balonu uygulaması ile fazla kilolarından kurtularak sağlıklı bir bedene kavuşabiliyor. Hızlı ve pratik bir uygulama olarak nitelendirilen mide balonu uygulaması obezite tedavilerinde en çok tercih edilen kilo verme yöntemlerinden birisidir.

Mide Balonu İle Zayıflamak Mümkün mü?

Ankara mide balonu uygulaması alanında adından sıkça söz ettiren Dr. Güven Görkem’e “mide balonu ile zayıflamak mümkün mü gerçekten” gibi sorular daima geliyor. Kilo vermenin hastayla ilgili bir durum olduğunu dile getiren Dr. Güven Görkem mide balonu ve zayıflama ile ilgili sorulan tüm sorulara kuralların dışına çıkılmadığı yada balonla ilgili bir problem yaşanmadığı sürece kilo verme başarısı %90’larda olur” ifadelerini kullanıyor. Yani, mide balonuyla zayıflamayı düşünüyorsanız doktorunuzun size önereceği her şeyi harfiyen yerine getirmeniz gerekiyor.

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Kilo Verdiriyor?

Geçmişte cerrahi obezitede ön tedavi amacıyla kullanımı daha yaygın olan mide balonu; obezitenin her geçen gün artmasıyla artık temel tedavi yöntemi olarak da kabul görüyor. Birçok hastalığın baş düşmanı olan kilonun verilmesini sağlayan mide balonunun uygulanması ise son derece kolay ve ağrısız. Fazla kilolardan kurtulmak için obezite doktorlarının önerdiği bir yöntem olan mide balonu midedeki alanı küçültmek için kullanılıyor. Çok fazla yemek yiyen yada iştahı çok açık olan kişilerin doygunluk hissinin uzun süreli devam etmesini sağlayan mide balonu aynı zamanda mide küçültücü etkiye de sahip. Böylece, kişi çok fazla yemek yiyemiyor ve dolayısıyla kilo almıyor. Var olan kiloları da beslenmesine dikkat ederek ve mide balonunun yarattığı “tokluk” hissiyle verdiren mide balonu uygulaması birçok kişi tarafından sıkça tercih ediliyor.

Mide Balonu Nasıl Takılıyor?

Dr. Güven Görkem tarafından endoskopi ile takılan mide balonu uygulaması oldukça konforlu ve ağrısız bir uygulamadır. Hastanın mide balonu için uygun bir kişi olup olmadığını test etmek için birtakım testlerin yapılmasını takiben mide, yemek borusu ve bağırsaklar gibi önemli organlarda yara yada polip gibi durumlar söz konusu değilse mide balonu takılabilir. Ancak; hamile, emziren, gastrit yada ülser şikayeti olan herhangi birisi mide balonu için uygun hasta olmadığı gerekçesiyle mide balonu takılması iptal edilebilmektedir. Eğer ki mide balonu için uygun olduğunuza doktorunuz tarafından karar verdiyse 8 ile 12 saat öncesinden gıda alımınızı kesmenizi doktorunuz ister. Rutin tetkikler sonrasında damar yolunuz açılır ve herhangi bir ağrı hissetmemeniz için ilaç takviyesi verilir. EKG, akciğer filmi gibi değerlendirmeleriniz sonrasında anestezi ile görüşür ve yarı baygın hale getirtilerek uygulamaya başlanır. Yutak borusu kısmına uyuşturucu sıkılır ve endoskop cihazı yemek borusu, mide ve ince bağırsağı incelemek amacıyla ağızdan gönderilir. Mide balonuna jel sürülerek mideye indirilir ve mavi renkte bir sıvı balona enjekte edilir. Bu mavi sıvının enjekte edilmesinin amacı ise hastanın olası bir durumda idrarına mavi rengin karışması ve doktoruyla görüşmesi içindir. Bu durumlar; balonun patlaması, sönmesi yâda etkisini yitirecek durumlara maruz kalmasıdır ve korkulacak bir durum değildir. Midede balon yerleştirildikten ve şişirildikten sonra endoskop mideden çıkarılarak uygulama bitirilir.

Mide Balonu Uygulaması ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Endoskopik mide balonu yöntemi ameliyatsız obezite tedavisinde son derece önemli ve başarılı bir uygulama olarak biliniyor. Yan etkileri minimum olan mide balonu sağlığı ve vücudu tehdit etmeyen bileşenlerden üretilir ve kontrolleri de kolay yapılır. Eğer ki, mide balonu için uygun bir adaysanız 15 ila 20 kilo kadar net bir kilo kaybınız söz konusu olabilir. Ancak, kilo vermenin birçok faktöre göre değiştiğini göz önünde bundurmak ve bu sebeple doktorların tüm önerilerini dinlemek gerekiyor.

Fizyoterapistler eşliğinde yapılan egzersizlerle ve düzenli bir beslenme hayatıyla mide balonu uygulamasından sonuç almak çok kolay olacaktır. İdeal kilonuza tekrar dönmenizi sağlayacak sihirli değnek olarak ifade edilen mide balonu uygulaması için uygun olup olmadığınız konusunda doktorunuzla görüşerek net bir bilgiye varabilirsiniz.

Endoskopik Mide Balonu Uygulamasının Sağlayacağı Avantajlar

Zayıflamak uğruna haftalarca aç kalan ve tadı iğrenç gıdalarla beslenmeye çalışan herkes bir süre sonra kilo verme girişiminde başarısız oluyor. Birkaç deneme sonrasında ise tamamen pes eden kişi eski yeme alışkanlıklarına dönünce verdiği kilolara ek olarak daha da kilo alma suretiyle bizlere başvuruyor.

Kilo vermek sandığınız kadar zor bir şey olmasa da bazı biyolojik ve genetik faktörlerin kilo verme üzerine etkin rol oynadığını söylemekte fayda var. Kilo verememenizin sebebi şeker mi yada bir başka problem mi öncelikli olarak bunun tespitinin yapılması gerekiyor. Eğer ki kilo vermeniz için bir engel yok ve halen kilo veremiyorsanız endoskopik mide balonu uygulaması ile kolaylıkla fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Silikon balonlarla yapılan mide balonu uygulamasının sağlığınıza hiçbir zararı yoktur ve bizler süreç boyunca kontrolleriniz eksiksiz tamamlayarak sizin mide balonu ile kilo verme sürecini en rahat şekilde geçirmeniz sağlanır. Ortalama 6-7 ay içerisinde ideal kilonuza sizi kavuşturabilen mide balonu uygulaması hızlı kilo vermenizi sağlarken aynı zamanda insülin direncinizi de düzenler. Sindirim ve boşaltım sistemine de faydası olan mide balonu uygulaması ile çok sık yeme ataklarınız son bulur ve böylece kilo vermeye başlarsınız.

Siz de yepyeni hayatınıza ideal kilonuzda başlamak ve var olan tüm sağlık sorunlarınızdan kurtulmak istiyorsanız Dr. Güven Görkem’e elinizi uzatın. Yüzlerce başarılı mide balonu uygulaması gerçekleştiren Dr. Görkem Güven ile birlikte sağlıklı bir hayata merhaba demek bir telefon kadar uzağınızda!

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi