Mide Baypası

Mide Baypası Ankara

Son yıllarda gitgide artan obezite sayısı sebebiyle diğer hastalıklarda da doğru orantıda bir artış oldu. Bu da akıllara obeziteden kaynaklı hastalıkların yine obezite tedavisi ile çözümlenebileceği olasılığını gündeme getirdi. Yapılan araştırmalara göre mide- bağırsak ve obezite ameliyatları sonrası şeker hastalığını ve diğer yandaş hastalıkların %90 oranında ortadan kaldırdığı saptandı. Bu nedenle, vücut kitle endeksi 35’i üzerinde olanlar eğer ki bu tarz yandaş bir hastalığa sahipse mide bypassı ile hem kilo verebilir hem de yandaş hastalıklarından %90 oranında kurtulma şansına sahip olabilir. Ankara mide baypası uygulayıcısı Dr. Güven Görkem’de insülin direncine ve şekere bağlı obezitenin çözümü için mide küçültme ameliyatlarını yapmaktadır. Mide baypası ise bu ameliyatlardan sadece birisidir ve kilo vermek için ideal yöntemler arasında yer alır. Mide baypası nedir, gastrik bypass nasıl yapılıyor, mide baypası kimlere uygulanır, hangi yöntemler ameliyatlarda kullanılır gibi birçok konuyu ele aldığımız bu yazıda mide baypası (gastrik bypass) hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabileceksiniz

Gastrik Bypass Ameliyatı (Mide Baypası) Nedir?

Bypass kelimesinin anlamı olan “mideden bağırsağa geçiş yolu” yapılması gastrik bypass ameliyatın ana basamağıdır. Obezite cerrahisinde sık sık duymaya alışkın olduğumuz bu kavram diğer organların ameliyatlarında da kullanılmaktadır. Mideyi hedef alarak kilo vermeyi amaçlayan bu yöntem ile midenin büyük bir kısmı devre dışı bırakılır. Oluşturulan yeni küçük mideye besinler girer ancak ince basakların yaklaşık 1/3 lük ilk kısmı pas geçilerek gıdaların daha ileriden sindirim sistemine katılması sağlanır. Bu şekilde hem gıda kısıtlaması sağlanmış olurken hem de gıdaların yeteri kadar sindirilememesi ve besinlerin emiliminin azaltılması prensipleri sağlanarak ameliyat bitirilir.

Ankara Mide Baypası (Gastrik Bypass) Nasıl İşe Yarıyor?

Obezitenin cerrahi yöntemlerle çözümlenmesi esasına dayanan mide baypası ameliyatında mideye ve bağırsaklara yönleniriz. Mideye girecek olan tüm besinlerin emilmesini ve alınmasını da kısıtlayan bu ameliyat ile hastalar kilo verecektir. Midenin %95’lik bölümü, on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağında yaklaşık 2 metrelik kısmı da devre dışı bırakılır. Bu aşamadan sonra ise midedeki besinlerin girişini engelleyen mide poşusu da oluşturulur. 15 ila 30 ml hacim aralığında belirlenen mide poşları genellikle midenin en az esneyebilen üst kısmında oluşturulur. Bunu yapmaktaki temel amaç ise, genişlemenin minimum olması ve hemen doyumun sağlanarak beyine bu mesajın iletilmesidir.

Mide baypası ile 2 kaşık yemek yese dahi büyük bir öğün yemiş hissini yaşayan kişiler, böylece kolaylıkla zayıflayabilir. Kendini daima yemekte bulan ve bir türlü doygunluk hissini alamayan kişiler için ideal bir yöntem olan mide baypası yönteminde mideden gelen tüm gıdalar bağırsağın sonuna doğru gider ve böylece ekstra bir kilo kaybı sağlanır.

Mide Baypası (Gastrik Bypass Ameliyatı) Nasıl Gerçekleşiyor?

Laparoskopik yöntem ile obezite cerrahisinde kendine yer bulan bypass işlemi, vücut kitle endeksi 35 ve üzeri olan hastalar için ideal bir tedavi seçeneğidir.

Mide baypasında cilt üzerinde yapılan küçük kesilerden karna girilir ve mideye erişilir. Bu kesilerin 3 ila 4 tane olmasını sebebi ise cerrahi teleskop, video kamera ve diğer cerrahi aletler içindir ancak küçük olacakları için ameliyat sonrasında da izleri minimum olacaktır.

Midenin girişi ile yutma borusunun birleşim yerinde konumlanan midenin bir kısmı kapatılır ve kesilerek ayrılır. 30 mL’den de küçük bir proksimal gastrik mide poşu oluşturulur. Kapatılan midenin bir kısmı ise çıkarılmaz içeride muhafaza edilir. İnce bağırsağın mide poşuna bağlanmasından sonra ise ameliyat biter.

Gastrik Bypass Ameliyatı Uygulamaları Nelerdir?

Gastrik Bypass, Roux-En-Y(Proksimal)

Gastrik bypass teknikleri arasında en çok tercih edilen teknik olan Roux- En- Y (Proksimal) tekniği, bariatrik prosedür olarak kabul görüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde sıklıkla daha çok uygulanan Roux- En- Y (Proksimal) tekniğinde bağırsaklardan 50 ila 75 cm kesilir ve yeni mide poşusuna ekarte edilir. Pankreas sıvılarının yer aldığı diğer ince bağırsak kısmı ise ucundan tekrar bağırsaklara dikişle sabitlenir.

Gastrik Bypass, Roux-En-Y(Proksimal)

İnce bağırsağı hedef alan Roux- En- Y( Distal) tekniğinde 6000 ila 1.000 cm uzunluğunda olan toplam ince bağırsaktan safrayı getiren uç daha ileri bir seviyeden mide ile birleştirilerek gıdalardan daha az kalori elde edilmesi sağlanır. Böylece, yağ yada nişasta gibi kilo yapan gıdaların kalın bağırsağa geçmesiyle hızlı kilo verimi sağlanabilir.

Loop Gastrik Bypass (MiniGastrik Bypass)

Mide baypası ameliyatı tekniklerinden biri olan Loop Gastrik bypass sıklıkla diğerlerine nazaran daha az tercih edilir. Gerekli durumlarda yapılan Loop Gastrik Bypass tekniğinde hastanın safra ve pankreas enzimlerinin mideyi rahatsız etme ihtimali vardır. Zira, bağırsak bu teknikte ikiye bölünmeden doğrudan mideyle birleşir.

Mide Baypası (Gastrik Bypass) Ameliyatı Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Obezite tedavi seçenekleri arasında cerrahi yöntem olarak bilinen gastrik bypass ameliyatlarına doktorlar karar vermektedir. Obeziteli hastaların kilo vermesi ve varsa sindirim sistemlerindeki sorunların çözülmesi için gerekli olan gastrik bypass yani mide baypası ameliyatı için bazı kriterler bulunuyor. Örneğin, vücut kitle endeksi 40 üzerinde olan hastalar mide baypası için en uygun adaylardır ancak vücut kitle endeksi 35 olan hastalarda eğer ki yandaş hastalığa sahipse yine mide baypası için kabul edilebilirler. Zira, tansiyondan astıma kadar birçok sağlık problemini de kilo verimi sayesinde çözen gastrik bypass ameliyatı için doktorların detaylı inceleme yapması gerekiyor.

Gastrik Bypass (Mide Baypası) Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Vücut kitle endeksi 35 ve üzerinde olan herkes cerrahi obezite ameliyat yöntemlerinden faydalanmaya adaydır. Ancak, doktorlar ameliyat öncesi tüm obez hastalarını değerlendirerek nihai karara varırlar. Çünkü, operasyon esnasında yâda sonrasında diğer organlarda yaşanacak herhangi bir problem hastanın yaşamını ve konforunu tehlikeye atabilir. Bu nedenle, mide baypası öncesinde gerekli tetkikler ve tahliller doktorlar tarafından istenir. Anestezi, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji ve Endokrin doktorları tarafından da incelenen obezite hastaları ameliyat için onay alabilir. Doktorların tahlil ve tetkikleriyle ilgili liste ise şöyle;

  • Tüm Karın Ultrasonu
  • Kan Biyokimya Testleri
  • Akciğer Grafisi
  • EKG (Kalp Grafisi)
  • Mide Endoskopi (Anestezi uzmanı ile beraber)
  • Hemogram
  • Akciğer Solunum Testi
  • Hepatit Testleri
  • Hormon Testleri
  • İhtiyaç halinde Efor Testi ve EKO (Elektrokardiyografi).

Ağrı

Mide baypası ameliyatı sonrasında diğer ameliyatlarda olduğu kadar elbette ağrı söz konusudur. Ancak, ağrı göreceli bir kavram olduğu için ne yazık ki ne kadar ağrı çekeceğinizi bilemeyiz. Ağrı eşiği yüksek kişiler hiçbir ağrı hissetmezken ağrı eşiği düşük kişiler yoğun ağrı hissedebilmektedir. Doktorların izi verdiği ölçüde hastanın ağrıları olursa yeniden ağrı kesici iğne yapılabilmektedir.

Dikiş

Ameliyatlarda atılan dikişler çoğumuz için estetik kaygı anlamına geliyor. Laparoskopi ile yapılan mide baypası ameliyatlarında dikiş minimum seviyededir ve minik bir alana dikiş atılmaktadır. Böylece, vücutta görünmeyen yerlerde olan dikişler büyük bir sorun teşkil etmez. Ortalama 3-4 ay sonra ten rengine dönen dikişler uzaktan bakıldığında anlaşılmayacaktır.

Beslenme

Hastaların mide baypası ameliyatı sonrasında en çok merak ettiği konu ise beslenme. Kaçak testi sonrasında sıvı beslenme ile hastanın gıda alımı başlatılır ve iki hafta sonra da püre tarzında katımsı gıdalar verilir. Diyetisyen desteği ile diyet programını belirleyen hastalar ortalama 1 yıl içinde ideal kilolarına kavuşabilmektedir. Ancak, sürenin daha az yada daha fazla olmasını sebebi hastanın kendisidir. Doktorlar tarafından verilen diyet programına tam olarak uymak ve gerektiğinde spor yapmak çok önemlidir.

Dr. Güven Görkem’in Mide Baypası Ameliyatı ile Fazlalıklardan Kurtulmak Çok Kolay

Defalarca başlanan ancak bir türlü sonuca ulaşılamayan diyetlere son verin! Obezite kategorisinde yer alıyorsanız obezite cerrahisi seçeneklerini değerlendirerek kısa sürede kilo verebilir ve sağlığınızı yeniden kazanabilirsiniz. Ameliyatsız obezite tedavisi ve obezite cerrahisi seçeneklerini size sunan Dr. Güven Görkem ile yepyeni bir bedene kavuşmak için acele edin!

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi