Mide Botoksu

Mide Botoksu Ankara

Her geçen gün artan obez hasta sayısı sebebiyle hem doktorlar hem de devletler sağlıklı nüfus için birçok girişime ön ayak oldular. Sık fast food tüketimi, düzensiz ilaç kullanımı, bilinçsiz beslenme ve genetiğin oldukça etkili olduğu kilo alımı durdurulmazsa ilerde diğer metabolik rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Örneğin, aşırı kilo alma sonucunda dizlerde eklem sıvısı kaybı, bel fıtıkları yada topuk dikeni görülebiliyor. Bu nedenle, kilo alımını durdurmak isteyen birçok kişi sayısız diyete ve spor türlerini denese de istediği sonuçları alamamaktan şikâyet ediyor. Kişinin hem kendisine olan inancını yıkan bu başarısız denemeler sonucunda içe kapanma gibi psikolojik olumsuz düşüncelerde daha da kilo alımına sebep oluyor. Dr. Güven Görkem gibi obezite ve metabolik cerrahi Ankara alanında hizmet veren tüm doktorlar da geleceğin hastalığı olan obezite ve şeker hastalıklarını sona erdirmek için yeni tedavi yöntemleri üzerinde çalışıyor ve hastalara umut ışığı oluyor. Mide botoksu, mide balonu gibi çeşitli uygulamaları hastalarının hayatlarını değiştirmek amacıyla yapan Dr. Görkem Güven, Ankara mide botoksu alanında hizmet veren başarılı bir cerrahtır. Bu yazıda Dr. Görkem Güven’in yaptığı mide botoksu işlemine dair, mide botoksu nedir, mide botoksu kimlere yapılır, nasıl yapılır yâda komplikasyonları var mıdır ile ilgili tüm bilgileri bulabilecek ve aynı zamanda mide botoksunun hangi hastalıklara çözüm olabileceğinin de bilgisini alabileceksiniz.

Mide Botoksu Nedir?

Kilo tüm vücudun her zerresine etki eden bir yüktür. Bu gereksiz yük yığını ise vücudun diğer bölgelerini zaman içerisinde tahrip etmekte ve o bölgelerin kendi görevlerini yerine getirememesine neden olmaktadır. Örneğin, rahim bölgesinde çok fazla yağlanma olan bir kadının çocuk sahibi olamamasının %50 sebebi budur. Çünkü rahmin yağ tutması, bebeğin yerleşeceği alanın daralmasına sebep olacağı için gebe kalma şansı oldukça zorlaşacaktır. Bu nedenle, rahim bölgesinin işlevlerini yerine getirebilmesi ve fetüs için uygun alanın açılması için kilo verilmesi, birçok kadın doğum doktoru tarafından önerilmektedir.

Fazla kilolarıyla başı derde giren ve bir türlü kilo vermeyi başaramayan kişiler cerrahi yöntemlerden de korktukları için kilolarıyla hayatına devam etmeyi seçiyorlar. Günümüzde tıbbin gelişmesi ve yeni teknolojilerin yaygınlaşması ile artık ameliyatsız obezite tedavileri ve müdahaleleri yapılabiliyor. İşte, mide botoksu uygulamaları da ameliyatsız obezite tedavileri ve müdahaleleri sınıfında yer alıyor. Gençleşme ve güzelleşme adına yapılan botoks uygulamaları gelişen tıbbi imkânlar sayesinde artık obezite tedavisinde kullanılmaya başlandı. Mide botoksu olarak duymaya başladığımız bu uygulamada “Clostridium botulinum” isimli bakteriden türetilen botoks enjeksiyon ile midedeki iştah ve mideyi boşaltma ilgili bölgeyi yavaşlatma yöntemiyle kilo verimini sağlamaktadır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılıyor?

Ankara mide botoksu alanında başarılarıyla bilinen Dr. Güven Görkem ameliyatsız obezite uygulamalarında mide botoksunu sık sık tercih ediyor. Konforlu bir uygulama olan mide botoksunda amaç iştahı kapatmak ve midedeki sinir ve kasların daha yavaş çalışmasını sağlamak. 4- 6 ay boyunca midedeki besinlerin sindirimini yavaşlatan ve böylece uzun süreli tokluk hissi veren botoks, aynı zamanda iştah kapanmasına da destek oluyor.

Endoskopik yöntemle yapılan mide botoksu uygulaması 10 ila 20 dakika arasında yapılıyor ve sonrasında herhangi bir iz, ağrı yada istirat gerektiren bir durum olmadan hasta ayağa kalkabiliyor. Fazla kilonun %30-40’ının verilmesini destekleyen mide botoksu günümüzde ameliyatsız obezite tedavisi olarak sıkça hastalar tarafından tercih ediliyor.

Herhangi bir ameliyat hazırlığına gerek duyulmayan yapılan mide botoksu uygulaması “sedasyon” altında yapılıyor. Endoskopi cihazının yaratacağı olumsuz etkilerin olabileceği düşüncesi ile boğaza uyuşturucu sprey sıkılmaktadır. Midenin endoskopi cihazıyla görüntülenmesi sonucunda doktor midede herhangi bir problem yoksa mide botoksu uygulamasını gerçekleştirebilir ve ortalama 1-2 saat sonra hasta taburcu edilebilir

Mide Balonu mu Mide Botoksu mu?

Mide balonu yada mide botoksu ile zayıflama konusunda kararsız kalan herkes hangi yöntemin daha iyi sonuç verdiğini ve daha az komplikasyon içerdiğini gibi soruları bizlere ve diğer meslektaşlarımıza daima yöneltiyor. Endoskopik yöntemle yapılan her iki uygulamada ameliyatsız obezite tedavisi alanında yer alsa da elbette birbirleriyle farklılaştığı noktalar var.

Mide balonunda hastanın kilosu, yaşı yada o anki fizyolojik ve psikolojik durumu çok önemlidir. Mide balonu hacminin düzenli olarak ara sıra ayarlanması gerekir ki bu da hastaya endoskopinin tekrar yapılmasını gerekli kılabilir. Her ikisi de olumlu sonuçlar verse de mide balonunda tekrarlayıcı seanslara gitmek çok önemlidir. Mide botoksunda ise tek seansa gidilir ve 4-5 ay sonra istenen kiloya erişilmediyse ve şartlar uygunsa mide botoksu uygulaması tekrarlanabilir. Herkesin yapısı ve içinde bulunduğu koşullar farklı olacağı için doktorunuz size hangi yöntemin uygulanmasının daha iyi olacağını muayene esnasında söyleyecektir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanmaktadır?

Dünya’da hızla artan obezite problemine karşı birçok diyet, spor çeşidi ve medikal ürün bulunuyor. Ancak, kişinin yapısından kullandığı ilaca kadar birçok faktör kilo verimi konusunda oldukça önemli bir faktör. Bu nedenle, kilo verme engeli olan obezite hastalarının ideal kilolarına kavuşmaları ise ameliyatlı yada ameliyatsız obezite tedavileri ile mümkün olabiliyor. Vücut kitle indeksi 35’in altında olan kişilere uygulanabilen endoskopik mide botoksu uygulamasında doktorun kontrolleri sonucunda 35’in altında bile olsa bazı kişiler bu uygulama için uygun olarak da görülmeyebilir. Örneğin, ülser, gastrit, mide polipi yada on iki parmak bağırsağı sorunları olan kişilere mide botoksu uygulaması yapılması mümkün değildir.

Endoskopik Mide Botoksunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

6 ila 9 ay ilerisinde fazla kilolardan kurtulma şansı sunan endoskopik mide botoksu uygulaması birçok hastalığında sonlanması konusunda iyi bir yöntemdir. Ancak, daha önce belirtildiği gibi mide ve bağırsaklarla ilgili sorun yaşayan kişilerde mide botoksu olumsuz sonuçlar doğurabileceği için doktorlar tarafından uygulanmamaktadır. Mide botoksu, midesinde ve bağırsağında sorun olmayan, 35 kitle endeksinin altında olan kişilerde ideal bir zayıflama yöntemi olarak kabul görür.

Diyetisyen kontrolünde devam edilebilen mide botoksu uygulamasında çok daha hızlı ve kalıcı kilolar verilebilmektedir. Mide botoksu uygulamasından sonra beslenme ilk gün sıvı gıdalarla olması mide açısından iyi olacağı için doktorlar tarafından öneriliyor ancak diğer günler normal besin değerine sahip gıdaların yenmesinde hiçbir sakınca yok.

Ankara Obezite ve Metabolik Cerrahisi Uzmanı Dr. Güven Görkem ile Özlediğiniz Bedene Kavuşma Zamanı

Eski resimlerinize baktığınız ve “ ne kadar zayıf ve narinmişim” dediğiniz anda kendinize iyilik yapmanızın vakti gelmiş demektir. İdeal kilonuza inerek şu anda yaşadığınız tüm sağlık sorunları ve psikolojik problemlerden kurtulabilir ve yepyeni bir hayata adım atabilirsiniz. Bunun için; ameliyatsız obezite tedavilerinden birini seçebilir ve hiçbir ameliyata gerek duymadan kısa sürede kilo vermeye başlayabilirsiniz. Kendinize ve geleceğinize dair en iyi adımı atmak içinse Ankara Obezite ve Metabolik Cerrahisi merkezimizde sizi bekliyor olacağız.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi