Mide Fıtığı Ameliyatı

Mide Fıtığı Ameliyatı Ankara

Çağımızın en önemli sorunları arasında yer alan mide fıtığı şikayetleri, özellikle son dönemlerde artış göstermiş durumda. Mide ve bağırsaklarda olumsuz etkiler yaratan bu fıtık problemi, günlük yaşantıyı önemli derecede sekteye uğratmaktadır. Kişinin gündelik yaşantısındaki konfor ve rahatlık kaybolmakta; gerçekleştirdiği aktivitelerin büyük çoğunluğundan uzak durmak mecburiyetinde kalmaktadır.

Bağırsak ve mide sistemlerinde meydana gelen bu sorun ile beraber, diğer sistemler de olumsuz yönde etkilenmektedir. Midenin üst bölümünde bulunan kasların erimesi ile başlayan problem, midenin yemek borusuna doğru göğüs boşluğuna sarkmasına neden olmaktadır. Bu da mide fıtığı ve reflü ile beraber pek çok sorunu ortaya çıkarıyor. Kesin tedavi konusunda ise mide fıtığı ameliyatı yapılması gerekmektedir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM bu konuda hastalarını detaylı ve doğru bilgilerle aydınlatmaktadır.

Mide Fıtığı Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

Gastroenterolojik bir hastalık olarak öne çıkan mide fıtığı, aynı zamanda reflüyü tetiklemektedir. Hastanın midesinin yemek borusuna sarması ile oluşan bir hastalık olarak bilinmektedir. Teknik açıdan ele alınırsa; mide ile yemek borusu arasında kapakçık görevi gören diyafram kaslarının erimesi sonucu oluşur. Yaşanan fıtık ile beraber mide ve bağırsakların yanı sıra kalp, akciğer gibi diğer organlar da ciddi şekilde etkilenmektedir. Sık aralıklarla reflü ile yemek borusu ülseri eşliğinde görülen mide fıtığı, ameliyatla artık ortadan kalkmakta, kişi yeniden sağlıklı yaşama dönülebilmektedir. Eğer bu konuda tedavi gecikirse pek çok ciddi problem önemli risk faktörleri oluşturur.

 • Ciddi oranda ses kısıklığı
 • Yemek borusunda kalıcı sorunlar
 • Kalp ve akciğer ile pek çok organ açısından istenmeyen durumlar
 • Solunum problemleri

Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Mide fıtığı ameliyatının yapılabilmesi için öncelikle bazı testler ve tekniklerin tamamlanması gerekmektedir. Böylece mide fıtığının boyutları ve yarattığı etki, vücut sistemine ne gibi zararlar verdiği ortaya çıkarılabilir. Sonuç olarak mide fıtığı çeşidinin teşhisi konur ve buna uygun şekilde, ameliyat kapsamında tedavi yöntemi ele alınır.

Göğüs boşluğuna taşan midenin yerine çekilmesi anlayışı üzerinden mide fıtığı ameliyatı gerçekleşmektedir. Böylece midenin tekrar yemek borusuna ve göğüs boşuna kaçması önlenir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen mide fıtığı ameliyatı, hastaya göre en uygun anestezi şekli üzerinden ele alınmaktadır. Kapalı (Laparoskopi) mide fıtığı ameliyatı ile gerçekleştirilen bu operasyon neticesinde, hasta minimum ağrı hisseder ve en fazla bir hafta içerisinde günlük yaşantısında döner.

Mide Fıtığı Tedavisinde Ameliyat Dışı Ne Gibi Önleyici Etmenler Mevcuttur?

Mide fıtığı problemi diğer hastalıklarda olduğu gibi ilaçla ya da farklı tedavi yöntemleriyle bastırılabilecek bir rahatsızlık değildir. Ancak bazı önlemlerle sadece sorun biraz daha geri çekilebilir.

 • Düzenli diyet uygulaması
 • Yatmadan yaklaşık 2-3 saat önce gıda alımının durdurulması
 • Gece yatarken başın gövdeden daha yüksekte tutulması
 • Yüksek yastıklar kullanılması

Bu önlemler neticesinde öksürük ya da su ve yemek ile gelen acının önüne geçilmesi söz konusu olabilmektedir.

Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Son dönemlerde çok sık görülmeye başlayan mide fıtığı farklı belirtiler üzerinden ortaya çıkabilmektedir.

 • Göğüs kemiğinin arka bölümünde yanma ve ekşime durumu
 • Boğazda bulunan ses tellerinde ciddi hasarlar ve nodüller
 • Solunumda zorluk çekme ve uykuda öksürük
 • Astım başlangıcı
 • Boğaz enfeksiyonu problemi
 • Su ve yemek ile ağza acı etki gelmesi
 • Diş çürümesi ve benzeri problemler

Eğer bu maddeler arasında bir belirti sizde de mevcutsa mutlaka doktora görünmeli ve doğru teşhis ile cerrahi müdahale gerekiyorsa gerçekleştirilmelidir.

Yeniden Sağlıklı Yaşama Kavuşmak İçin Mide Fıtığı Ameliyatı

Normal yaşantıya yeniden dönebilmek için mide fıtığı ameliyatı Ankara adına hemen iletişim kurabilirsiniz. Sevdiğiniz yiyecek ya da içecekleri rahatlıkla tüketme ve özgürce gündelik yaşama devam etme konusunda, mide fıtığı ameliyatı en etkin çözümdür. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven Görkem ile bu ayrıcalığa sahip olabilirsiniz.

Sağlığınıza yeniden kavuşmak ve dilediğiniz gibi özgürce besin tüketebilmek için mide fıtığı ameliyatı operasyonunu güvenle seçebilirsiniz. Eğer yaşadığınız mide fıtığı konusunda ilaçlar etki göstermiyorsa ve reflü hayatınızı çekilmez hale getirdiyse, doğru tedavi yöntemi kapalı mide fıtığı ameliyatıdır. Ağrısız ve acısız şekilde en kısa süre içerisinde yeniden sağlıklı yaşamanıza dönüş yapabilirsiniz. Etkili yöntemlerle Op. Dr. Güven Görkem güvencesi altında bu fırsatı yakalayabilirsiniz.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi