Obezite Cerrahisi Ankara

Obezite Cerrahisi Ankara

Obezite cerrahisi, günümüzde “obez” olarak nitelendirilen kişilerin “ideal kilolarına” döndürülmesi amacı ile yapılan farklı ameliyat prosedürleri için kullanılan genel bir isimlendirmedir. Fazla kilo sebebiyle hareket kabiliyeti oldukça sınırlanmış, hayat kalitesi ciddi anlamda etkilenmiş, kiloya bağlı tansiyon şeker gibi yandaş hastalık sahibi olan ve gebe kalamama gibi çeşitli problemlerle yüzleşen kişilere önerilen obezite cerrahisi seçenekleri, zayıflama yani obezite tedavi seçeneklerinden en etkin yöntem olarak değerlendirilmektedir. Her geçen gün artan obez kiş sayısı sebebiyle obeziteye karşı en etkin yöntemlerle mücadele etmek gerekmekte ve obezite cerrahisi “ kriterlere uygun hastalara” uygulanabilmektedir. Ankara obezite cerrahisi denilince akla gelen ilk isimlerden olan Güven Görkem’de obezite cerrahisi seçeneklerini hastalarına sunmakta ve “detaylı inceleme” sonrasında hastaya, obezite cerrahisi tekniklerini uygulamaktadır. Obezite cerrahisi nedir, obezite cerrahisi Ankara nasıl yapılır, obezite cerrahisi için uygun olan adaylar kimlerdir, obezite cerrahisi çeşitleri nelerdir, obezite cerrahisinden önce ve sonrası nasıldır gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını yazının devamında sizler için yanıtladık.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Vücut kitle endeksi incelendiğinde “obez” sınıflamasına dahil olan herkes, zayıflamak amacıyla obezite cerrahisine başvurabilmektedir. Özellikle, diyet yada spor ile ideal kilosuna ulaşamayan yada öncesinde diyet programı kilo vermesine rağmen tekrar aşırı kilo alan kişiler, obezite cerrahisi seçeneğini değerlendirmek ve kalıcı olarak ideal kilosuna dönmek istemektedir.

Genel cerrahların gerçekleştirdiği obezite cerrahisi ameliyatları, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Herkes için en uygun olan ameliyat çeşidi ancak hastanın bir bütün olarak değerlendirilmesinden sonra belirlenebilmektedir.

Obezite cerrahisi kısaca; kişiyi fazla kilolarından kurtarmak ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak amacıyla yapılan tüm ameliyatlardır.

Obezite Cerrahisi İçin Uygun Olan Adaylar Kimlerdir?

Günümüzde yapılan tüm ameliyatlar, belirli kriterleri taşıyan kişiler için uygun olabilmektedir. Herkes için tek bir obezite cerrahisi seçeneğinin olmadığını bilmek ve bu doğrultuda olmak istediğimiz ameliyatlar için “uygun aday” olup olmadığımızı öğrenmemiz gereklidir.

Genel olarak obezite cerrahisi için uygun olan adaylar;

  • 18 ila 65 yaş aralığında olan bireyler
  • Vücut kitle endeksi 40 ve daha üzerinde olan kişiler
  • Vücut kitle endeksi 35 ve daha üzerinde olan ve aynı zamanda

obezite kaynaklı kalp, diyabet, uyku apnesi gibi yandaş hastalıkları olan kişiler

  • Alkol yada madde bağımlılığı olmayanlar
  • Ameliyatsız zayıflama seçeneklerini denemesine rağmen başarısız olan kişiler olarak sıralanabilir.

Obezite cerrahisi kapsamında uygun görülmeyen adaylar ise kanser hastaları, emziren anneler, gebeler ve anestezi alması çok riskli olarak değerlendirilen hastalardır.

Obezite Cerrahisi Çeşitleri Nelerdir?

Tüp mide, mide baypası, mide kelepçesi, duodenal switch gibi işlemler, obezite cerrahisi kapsamında değerlendirilebilmektedir. Hastaların mevcut sağlık durumuna ve kilo değerlendirmesine göre seçilen bu obezite cerrahisi yöntemleri, doktorun tüm detayları göz önünde bulundurması ve hastaya bildirmesi sonucunda uygulanabilmektedir.

Ankara Obezite Cerrahisi Tipleri 1. Tüp Mide

Midenin büyük kenarının dikey olarak kesilmesi ve çıkartılması esasına dayanan tüp mide ameliyatları, obezite cerrahisi tekniklerinden birisidir. 150 ila 200 ml arasındaki hacime sahip bir mide elde edilmesini sağlayan tüp mide ameliyatı, slevee gastrektomi olarak da bilinmektedir. Obezite kapsamında değerlendirilen kişilerde “mekanik kısıtlama” ve “endokrin etkisi” yaratan tüp mide ameliyatları, günümüzde hastaların ve doktorların sıklıkla tercih ettiği zayıflama ameliyatlarındandır.

Ankara Obezite Cerrahisi Tipleri 2. Mide Bypası

Mide bypası, midenin küçültülmesi ve bağırsaklar da yeni bir yolun yapılması ile geniş çaplı bir obezite cerrahisi tekniği olarak değerlendirilmektedir. Gastrik bypass ameliyatında küçük bir mide poşu oluşturularak az gıdayla doyma, doyma sinyallerinin beyne daha hızlı iletilmesi ve yeni oluşturulan bağırsak yolu vasıtası ile de gıdalardan daha az faydalanılması ve bu şekilde etlin kilo kaybı amaçlanır.

Ankara Obezite Cerrahisi Tipleri 3. Mide Kelepçesi

Midenin boynuna silikon yapıdaki bir halkanın geçirilmesi esasına dayanan mide kelepçesi, mide bandı olarak da kabul görmektedir. Obezite cerrahisi ameliyatları arasında sıkça tercih edilen bu yöntemde mide kelepçesinin genişliği, doktor tarafından belirlenmekte ve hastaya “planlanan sürede” kilo verimi sağlanmakta.

Ankara Obezite Cerrahisi Tipleri 4. Duodenal Switch

Duodenal switch ameliyatı; sleeve gastrektomi ve gastrik bypass yöntemlerinin birleşimiyle yapılmaktadır. Midenin %80’inin çıkarılmasının hedeflendiği Duodenal Switch ameliyatında slevee gastrektomi yapıldıktan sonra duodenum ayrılır ve iyi ayrı yolda ortak bir kanal açılması böylece gıdaların mideden sonra bağırsağın oldukça ileri kesimlerinden sisteme katılması sağlanır. Mide hacmini küçültmenin yanı sıra bağırsaklardaki yolun kısaltılması ile obez kişi, kısa sürede doymakla birlikte bağırsaklardaki değişim ile birlikte daha az kalori alımına maruz kalarak, kilo vermeye başlar.

Obezite Cerrahisinden Önceki Ve Sonraki Süreç Nasıl İlerliyor?

Obezite cerrahisi olmayı düşünen herkes, ilk olarak mutlaka obezite cerrahisi ile ilgilenen deneyimli bir genel cerraha başvurmalıdır. Genel olarak mevcut sağlık durumu değerlendirilen hastaların kilo – boy ölçümleri yapılır ve vücut kitle endeksi belirlenerek öncelikle obezite cerrahisi için uygun olup olmadıkları belirlenir. Sonrasında uygun olan hastalar için hangi obezite cerrahisi ameliyatının kişiye daha uygun olduğu belirlenir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönem ile ilgili bireylerin tüm sorularına cevap bulabilecekleri şekilde detaylı bilgi verilmelidir. Ameliyat seçeneğinin obezite tedavisinde en etkin yöntem olduğunun kabulunden sonra ise obezite cerrahisi için tarih belirlenir ve hastaya “sigara vb. gibi zararlı alışkanlıkları” bırakması konusunda bilgilendirmeler yapılır.

Obezite ameliyatının yapılacağı dönemlerde ise hastanın rutin kontrolleri yapılır ve genel anestezi bakımından bir risk taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Ameliyattan önceki 8 ila 12 saat boyunca aç ve susuz olması istenen hasta, rutin testlerden sonra ameliyat edilmek üzere anestezi uzmanı tarafından “belirlenen anestezi tekniğine göre” uyutulur ve ameliyat başlar.

Ameliyatın sonlanmasından sonraki süreçte hastanın ayılması beklenir ve rutin kontroller tekrar yapılır. Obezite cerrahisi sonrası beslenme konusunda hastanın yakınlarına bilgilendirme yapılır ve ortalama 2 yada 3 gün boyunca hasta, hastanede gözetim altında tutulur. Hastanın iyileşmesi gözetilerek taburcu edilmesine karar verildikten sonra “kontrol muayeneleri” planlanır ve hasta evine gönderilir.

Obezite cerrahisi ameliyatlarını olduktan sonraki beslenme süreci, tekrar kilo almamak için çok önemlidir. Bu nedenle, obezite cerrahisi sonrası diyetisyen ve doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi şarttır.

Obezite Cerrahisi Ankara | Dr. Güven Görkem’le Özlediğiniz Bedene Kavuşabilirsiniz

Ankara obezite cerrahisi alanında yaptığı ameliyatlar ile obez hastalarına umut ışığı olan Dr. Güven Görkem, sizin için en uygun obezite cerrahisi tekniğini belirleyebilmekte ve sizi ideal kilonuza döndürebilmektedir. Ankara obezite cerrahı Dr. Güven Görkem ile obezite cerrahisi hakkında görüşmek ve hayatınızı değiştirecek ameliyatı planlamak için hemen iletişime geçmeyi unutmayın!

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi