Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Ameliyatı Ankara

Karaciğerde üretimi sağlanan ve çeşitli sıvılardan oluşan bileşene safra denmektedir. Vücuttaki çeşitli atıkların atılmasında ve yağlı gıdaların sindirimde önemli pay sahibidir. Safra kesesini ise safra yolları ile birlikte anlatmak, durumu daha anlaşılır hale getirebilir. Üretimi gerçekleştirilen safra, yol haritasına safra yollarından başlamaktadır. Karaciğer içerisinde yer alan küçük safra yolları bir araya gelerek ana safra kanallarını oluşturur.

Safranın yolculuğu bittiğinde asıl görev yeri olan mide ve on iki bağırsağa ulaşır. Bu bölge vücutta istenmeyen atıkların yok edilmesine ve sindirime katkı yapacak bir etki ortaya çıkarmasına olanak tanımaktadır. Safra kesesi; karaciğerin hemen yanında bulunan ve armut biçiminde bir organdır. Görevi kesinlikle safra üretmek değildir. Görevi yemek yenmediği zamanlarda safrayı depolamak, konsantre etmek ve ihtiyaç duyulduğunda sindirim kanalına pompalamaktır.

Safra Kesesi ile Yolları Hastalıkları Nelerdir?

En çok görülen safra kesesi hastalıkları arasında taşa bağlı iltihaplanma, pankreas iltihabı ve safra yollarının tıkanmasıdır. Üzülerek söylemek gerekir ki safra kesesi ve safra yolu kanseri de ortaya çıkabilen çok önemli hastalıklar arasındadır. Bu gibi farklı hastalıklar sebebiyle mutlaka doğru tetkik ve incelemenin ardında safra kesesi ameliyatının yapılması gerekmektedir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven GÖRKEM bu konuda yılların getirmiş olduğu tecrübe ile hastalarına tüm bilgileri ayrıntılı şekilde sunmaktadır.

Safra Taşları Nedir?

Safra içerisinde çökelme ve sertleşme ile beraber ortaya çıkan taş benzeri oluşumlara safra taşı denmektedir. Safra bileşenlerinden meydana gelirler ve kalsiyum gibi bazı farklı mineral içeriklere sahip olabilirler. Farklı boyutlarda ortaya çıkabilmektedirler. Kum kristali, çakıl taşı veya yumurta büyüklüğünde dahi olabilmektedirler. Nasıl meydana geldiklerine dair kesin bir bilgi yoktur. En yakın tahminler safra sıvısı özellikleri tükenmeye yakın olduğu durumlarda veya safra kesesinin yetersiz boşalması nedeni ile bileşenlerin çökelme noktasına erken ulaşmasıdır. Hızlı kilo kaybı, obezite, şeker hastalığı ve ilerleyen yaşa bağlı olarak safra kesesi taşı ortaya çıkabilmektedir. Mutlaka zamanında müdahale edilmeli ve en doğru teşhis üzerinden açık ya da kapalı (Laparoskopi) ameliyatı ile sorun giderilmelidir.

Safra Taşı Tanısı Nasıl Konur?

Yapılan bazı tetkikler ile birlikte kişinin yakınmaları birlikte yorumlanarak tanı kolaylıkla konulabilmektedir. Doğru ve geçerli tetkik ise karın bölgesinin ultrason eşliğinde incelenmesidir. Burada safra yollarının durumu, safra kesesi duvar boyutları ve safra taşlarının varlığı detaylı şekilde incelenmektedir. MR görüntüleme ve tomografi alternatifleri de çeşitli durumlarda destek vermektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi ameliyatı için yapılan tedavi yöntemi, safra taşlarının bulunduğu konum, anatomik yeri ile yol açtığı duruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ne yazık ki ilaç tedavisi ile bu sorundan kurtulmak mümkün değildir. Mutlaka safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Bu cerrahi operasyona kolesistektomi adı verilir. Açık ya da kapalı yöntem ile gerçekleştirilen kolesistektomi için, günümüzde daha çok kapalı (yara izsiz) cerrahi teknik tercih edilmektedir.

Kapalı ameliyat yöntemine laparoskopi denmektedir. Yani karın bölgesinde büyük kesi açmadan oluşturulan delikler vasıtasıyla yapılan ameliyattır. Burada esas olan yöntem safra kesesinin bütün olarak alınmasına dayalıdır. Özellikle ameliyat sonrası normale dönme, ağrının minimum seviye inmesi ve kozmetik (Yara izi) etkisi konusunda başarılı sonuçlar kapalı ameliyatla elde edilebilmektedir.

Göbek deliği üzerinde meydana getirilen tek delik ile ya da karın bölgesindeki 4 ayrı delikten giriş yapılarak, kapalı (Laparoskopi) ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Her iki yöntem de açık ameliyata göre daha hızlı iyileşme ve daha ağzı ağrı imkânı tanımaktadır. Yapılan cerrahi müdahale neticesinde safra kesesi içerisindeki taşlarla birlikte tamamen çıkarılmaktadır. Böylece daha sonra hastalıklara sebep olabilecek safra kesesi ortadan kaldırılmakta ve tekrarlanan sağlık sorunları tamamen bertaraf edilmiş olur.

Sağlıklı Bir Yaşama Kavuşmak İçin Safra Kesesi Ameliyat

Günümüz teknik yöntemleriyle artık daha çok kapalı (Laparoskopi) safra kesesi ameliyatı ile yapılan bu operasyonel müdahale, hastaya kısa süre içerisinde yeniden sağlıklı hayatına kavuşma olanağı vermektedir. Yeniden tüm yiyecekler rahatlıkla tüketebilir; sağlıklı şekilde sindirim ve atıkların vücuttan atılışı devam eder. Yılların getirdiği tecrübe ile Op. Dr. Güven GÖRKEM güvencesi altında bu sorun için destek alabilirsiniz. Sağlıklı yaşama yeniden kavuşabilmek için safra kesesi ameliyatı Ankara ve çevresi adına iletişim kurabilirsiniz. Ameliyat öncesi yaşanan ağrılar ve yakınmaların büyük oranda ortadan kalktığı bu ameliyat sonrası, ciddi oranda iyileşme görüldüğü tespit edilmiştir.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi