Safra Taşı Tedavisi

Safra Taşı Tedavisi Ankara

Sindirim sisteminin bir parçası olan ve yağlı gıdaların sindiriminde önemli rol oynayan safra kesesi, bazı durumlarda şiddetli ağrıya neden olabilir. Safra kesesinin taşla dolması ile birlikte hasta dayanılmaz ağrılarla karşı karşıya kalır. Bu ağrının tedavisi için cerrahi müdahale yöntemi gereklidir. Safra taşı tedavisi Ankara bölgesinde güvenilir yöntemlerle tedavi işlemini gerçekleştiren doktorlar tercih ediliyor. Op. Dr. Güven GÖRKEM, bu kategorideki beklentilerinizi karşılayarak kısa sürede tedavi olmanızı sağlıyor.

Karaciğere yapışık olan bu organ ismini karaciğerin ürettiği safradan almıştır. Karaciğerin ürettiği safrayı depolayan bu bölüm, safra yolları aracılığı ile on iki parmak bağırsağına safrayı aktarmaktadır. Safranın içerisinde lesitin, kollesterol ve safra tuzları bulunuyor. Bu maddeler sindirime yardımcı oluyor.

Taş Oluşumu Nasıl Oluyor?

Safra kesesi, karaciğerden gelen safra miktarının artması durumunda çökelmelerle karşı karşıya kalıyor. Bu çökelmeler zamanla taşlaşıyor. Sertleşen bu maddeler on iki parmak bağırsağına gidemiyor ve safra kesesinde kalıyor. Bu durumda şiddetli ağrı meydana geliyor. Bunun yanı sıra sindirim problemleri de beraberinde meydana geliyor.

Gastrointestinal sisteminde en çok karşılaşılan rahatsızlık safra kesesi taşlarıdır. Bu taşlar, fazla kilo, obezite veya kan hastalıkları nedeniyle oluşabilmektedir. Genetik sebepler de taşın oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

Taşlar Nasıl Teşhis Ediliyor?

Hasta şiddetli ağrı şikayetiyle geldiği zaman üst batın ultrasonografi uygulanıyor. Başlangıç aşamasında kan tahlilleri normal olabilir. Ancak ultrasonografi taş oluşumunu yansıtma konusunda oldukça güvenilir. Batın tomografisi, manyetik rezonans gibi işlemlere gereksinim olabilir. İltihaplanma gibi durumlarda kan tahlili yol gösterici olabilir.

Safra taşları sindirim sistemine zarar vermeye başladığı zaman alınması gerekir. Herhangi bir ağrıya veya probleme neden olmayan taşlar alınmayabilir. Ancak bu taşların safra kanalına düşme riski vardır. Bu nedenle küçük taşların alınmaması ileriki safhalarda problemlere neden olabilir.

Taşların kansere neden olduğu saptanmamıştır. Ancak safra kesesi kanseri olanların çoğunda taş saptanmıştır. Bu nedenle safra kesesi taşı hafife alınmamalıdır. Çocuklarda da bu rahatsızlık görülebilir. Ayrıca gebelikte ve diyabet hastalarında herhangi bir komplikasyona neden olmayan taşların alınması gündeme gelebilir. Zorunlu durumlarda alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu konuda son kararı detaylı bir değerlendirmenin ardından doktorunuz verecektir.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Bu kategoride kapalı ameliyat (laparoskopik) yöntemi tercih ediliyor. Bu yöntem ile hasta ameliyat sonrası normal hayatına kısa sürede dönebilmektedir. Ana safra kanalında taş varsa önce ERCP işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem uygulanmadan laparoskopik kolesistektomi işlemi gerçekleştirilmesi çok önerilmez. Safra yollarında taş varlığı ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyon ihtimalini arttırabilmektedir.

Genel anestezi işleminin ardından hasta ameliyata alınmaktadır. Ameliyat sonrasında hasta bir gün yatmaktadır. Bu süre zarfında bulguları inceleyen doktor ertesi gün taburcu etmektedir. Ameliyatın başarılı olması için ameliyat sonrası bazı tedbirlerin alınması gerekir.

Ameliyat Sonrası

Kızartma, yağlı ve yumurtalı yiyeceklere dikkat edilmelidir. Safra kesesi olmadığı için hazımsızlık meydana gelebilir. Karaciğer zamanla bu duruma alışabilir. Ancak hasta yine de kızartma türü yemeklerden, yağlı yemeklerden ve yumurtadan uzak durulmalıdır. Bir iki ay bu hazımsızlık sürebilir. Bu sorun ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak en iyi çözüm zararlı gıdalardan uzak durmaktır.

Yağlı ve kızartma türü yemekler, karaciğerin çalışma temposunu artırmaktadır. Safra kesesi olmadığı için bu yağların sindirimi problem olmaya başlar. Bu durumda hazımsızlık meydana gelir. Ayrı şekilde yumurta da safra kesesi yardımıyla sindirilen gıdalardandır. Ameliyattan sonra doktor tavsiyesine uyarak bu gıdaların alınmaması gerekir.

Safra Kesesi Taşı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

1- Safra taşı, safra kesesi iltihabına neden olur. Titreme, yüksek ateş ve karın ağrısı ile başlayan safra kesesi taşı, zamanla iltihaplanmaya neden olur. Bu durumda hemen ameliyat gereklidir. Ameliyat olunmadığı zaman safra kesesi delinebilir.

2- Ana safra kanalı taşla kaplandığında, karaciğerin salgıladığı safra kana karışır. Bu durumda sarılık meydana gelir.

3- Kansere neden olup olmadığı bilinmese de, kanserli hastalarda safra kesesi taşı sıklıkla görülür.

4- Safra yolu iltihabı, taşın kesede birikmesi ile birlikte meydana gelir.

5- Safra kesesinde biriken taşlar, pankreası etkiler ve pankreas iltihaplanmasına neden olur.

Taşları iki kısımda sınıflandırılmaktadır. Ağrıya, ateşe ve titremeye neden olan taşlar, semptomatik kategoride değerlendirilmektedir. Bu taşların alınması gerekir. Asemptomatik taşlar ise varlığını hissettirmeyen ve tesadüfen keşfedilen taşlardır. Bu taşların alınıp alınmaması hastaya kalmıştır. Kimi hasta ağrıya neden olmadıkça taşları aldırmayı düşünmemektedir.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi