Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı Kilo Verme Ankara

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan istatistiklere göre Dünya genelinde 20 yaş üstü yetişkinlerin %35’i aşırı kilolu iken %11!’ ise obez. Her geçen gün daha da artan obez sayısına” dur” demek ve diğer hastalıkların ortaya çıkışını ise engellemek gerekiyor. İdeal kiloda olunmasa bile aşırı kilolu olmamak hem kendimiz hem de bedenimiz için yapabileceğimiz en iyi şey olsa da kilo vermek herkes için kolay bir duyum değil. Birçok rahatsızlığı beraberinde getiren kilo alımına neden olan faktörleri ortadan kaldırmadan da kalıcı bir kilo verme söz konusu olmayabiliyor. Obezite ve metabolik cerrahi Ankara çevresinde hizmet veren Dr. Güven Görkem ise kalıcı ve sağlıklı kilo verme ile ilgili hastalarına hizmet veriyor. Ameliyatsız obezite tedavisi seçeneklerinden (mide balonu veya mide botoksu), obezite cerrahisi seçeneklerinden (tüp mide, mide küçültme, mide baypası, mide kelepçesi ve duodenal switch), metabolik cerrahi seçeneklerinden ( gastrik bypass, diyabet ameliyatı ve loop bipartisyon ) uygulamalarını başarıyla yapan Dr. Güven Görkem ile sağlıklı kilo vermek için ihtiyaç duyduğunuz her uygulama ve tedavi seçeneği mümkün. Dr. Güven Görkem’in paylaştığı fazla kiloların sağlığımıza etkisi, sağlıklı kilo nasıl verilir, kilo vermek için en iyi yöntem nedir, ameliyatsız obezite tedavisi nasıl yapılır gibi birçok bilgiyi ise bu yazıda bulabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Kolları Sıvayın

Pek çoğumuz ideal kilomuzda olmasak da belirli bir sınırda olmalıyız. Dünya genelinde bir problem olan aşırı kilolu olmak yetişkinlerden artık çocuklara kadar tüm yaş kesimini etkiliyor. 5 yaş altında 42 milyon çocuğun fazla kilolu yada obez olduğunu düşünürsek bu durumun önüne geçilmezse nelere sebep olacağı şimdiden belli. Bu nedenle, ideal kilomuza kavuşmasak ta belirlenen sınırlara inmek için mutlaka çaba sarf etmeli ve gerekenleri yapmalıyız. Birçok hastalığa kapıyı aralayan aşırı kiloların yaşamımıza olumsuz etkilerini görmezden gelmemeli ve biran önce “olması gerekilen” kilolara inmeliyiz. Peki, aşırı kilolar hangi hastalıkları beraberinde getiriyor bakalım.

Kiloyla Birlikte Gelen Hastalıklar

Günümüzde aşırı kilonun yarattığı olumsuzluk sadece “görünüm sorunu” değil. Arka planda birçok olumsuz etkisiyle vücuda zarar veren aşırı kilolar, birçok hastalığa kapı aralıyor. Peki, o hastalıklar neler?

Tip 2 Diyabet

Kilolu olmanın tip 2 diyabetle bağlantısı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. %80 tip 2 diyabet hastasında aşırı kilo olgusu söz konusu. Diyabet bilinen adıyla şeker hastalığı türleri olan bir hastalık. Bu türlerden Tip 2 diyabet kalp hastalıklarından inmeye, göz bozukluklarından böbrek hastalıklarına kadar birçok ek hastalığa sebep olabiliyor. Bu nedenle, diyabetten ve diğer olası hastalıklardan kurtulmak için doktorlar hastalarına daima fazla kilolarından kurtulmayı öneriyor.

Metabolik cerrahi alanında hizmet veren Dr. Güven Görkem ise diyabet (şeker) ameliyatı ile şeker hastalığının önüne geçmeyi başarıyor. Ankara metabolik cerrahi branşında adını duyurmayı başaran Dr. Güven Görkem ile şeker hastalığından kurtulmak ve sağlıklı kilo vermek çok kolay.

Yüksek Tansiyon

Kanın her noktaya ulaşmasının zorlaşması sonucunda artan kan basıncının en büyük sebebi fazla kilo. Kalp yükünü arttıran ve bununla beraber başta böbrekler olmak üzere tüm iç organlarda çeşitli zararlı etkiler oluşturan yüksek tansiyon beraberinde kanda yüksek kolesterol değerleri ve bozulmuş glikoz dengesi yani metabolik sendrom ile birlikte görülmektedir.

Kalp Hastalıkları

Kan basıncıyla ilgili olduğunu söylediğimiz yüksek tansiyon da kalp hastalıklarına kapı aralayacaktır. Çünkü kan basıncını arttırmak için sürekli mesai yapacak olan kalp kasları bir süre sonra deforme olabilir. Yüksek kolesterolün de varlığı sebebiyle kalp damarları tıkanır ve ciddi sağlık sorunları oluşturur.

Kanser

Her geçen gün artan kanser çeşitleri ve kanserli hasta sayısının istatistiksel yorumlamasında aşırı kiloların önemli bir faktör olduğu belirlendi. Yağ hücrelerinin sıklıkla hücre büyümelerini tetiklediği için kanser hücrelerinin de büyümesine ve çoğalmasına sebep olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, aşırı kilolu olmak var olan kanser riskini daha da arttıracağı için mutlak suretle kilo verilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Uyku Apnesi

Türkiye’de uyku apnesi sorunu pek önemsenmese de uyku apnesi çok ciddi bir sağlık sorunudur. Diyabet, obezite, kalp problemleri, aritmi, tansiyon gibi birçok riski içinde bulunduran uyku apnesi doğrudan kiloyla ilgili. Çünkü, boyun bölgesinde fazla yağ oluşumu uyku apnesini tetiklemekte.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanmasının birçok sebebi olsa da en büyük sebeplerinden birisi de kilolu olmak. Orta yaşlı, diyabetik ve kilolu olan çoğu hastada görülen karaciğer yağlanmasının belirtisi ise yok bu nedenle çok geç fark ediliyor.

Böbrek Hastalıkları

Kronik böbrek hastalıklarının başlıca nedeni olan kilolar, diyabet ve tansiyonun da en büyük sebeplerinden birisidir. Yüksek tansiyon yada diyabet hastası olmasa da fazla kilolu olmak böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle, aşırı kilolu olmak ve az su içmek ise böbreklerde geri dönülemez hasarlara sebebiyet verebiliyor.

Peki, Sağlıklı Zayıflama İçin Ne Yapmalı?

Dengeli ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşan beslenme programıyla sağlıklı zayıflamak mümkün olabilir. Gün boyu harcanan kaloriden az olması gereken alınan günlük kalori miktarı ile kişinin ideal kilosuna inmesi sağlanabilir. “Doğru beslenme ve sağlıklı zayıflama “ kavramlarının bu nedenle oldukça yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Vücut için gerekli olan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri tam olarak aldığımız “sağlıklı beslenme” ile hem kalıcı kilo verimi hem de sarkmadan zayıflama sağlanabilir.

Zayıflama için birçok diyeti yada spor çeşidini denemiş ancak başarısız olmuş olabilirsiniz. Yapmanız gereken gerçekten size uygun bir diyet çeşidini yada tedavi seçeneğini bulmak olacaktır. Metabolizma hızınız, vücut kitle endeksiniz gibi birçok veriyi değerlendiren uzmanlar sizin için en iyi kilo verme yöntemini diyetisyenle birlikte size sunacaklardır. Ancak, kendi başınıza bilinçsiz diyetler yada sporlar yapmanız geçici çözümler sunacaktır. Bu nedenle, mutlaka sağlıklı kilo vermek için uzman doktorlara başvurun. Çünkü, uzmanlar sizin neden kilo aldığınızı saptarlar ve buna göre en iyi seçeneği size sunarlar. Örneğin, şeker hastası olmanız sebebiyle kilo alıyor olabilirsiniz ve şeker ameliyatı sayesinde hem kilolardan hem de şeker hastalığından kurtulmanız sağlanabilir. Bu nedenle, sizin için en iyi kilo verme yöntemini doktorların vermesi sizin için birçok avantaj anlamına gelebilir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ameliyatsız Obezite Tedavilerini Denemekten Korkmayın

Diyetisyen kontrolünde kilo vermeye ek olarak mide botoksu yada mide balonu uygulamalarını da denemekte hiçbir sakınca yok. Midenizde herhangi bir problem yoksa 15-20 dakikalık bir uygulama sonucunda var olan diyet programınızın etkisini iki kat daha arttıracak mide botoksu yada mide balonu ile hem kısa sürede kilo vermek hem de kalıcı kilo vermek mümkün olacaktır. Ameliyatsız obezite tedavileri arasında yer alan mide botoksu yada mide balonu için uygun değilseniz obezite cerrahisi yöntemleri de sizler için uygun olabilir. Bu nedenle, sağlıklı kilo verirken birçok probleminizi de ortadan kaldırmak istiyorsanız obezite ve metabolik cerrahi Ankara branşında adından sıkça söz ettiren Dr. Güven Görkem’e mutlaka randevunuzu alın, yeni bir hayata “merhaba” deyin.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi