Troid Ameliyatı Ankara

Troid Ameliyatı Ankara

Tiroit, boyun bölgesinin ön tarafında “adem elması” adı verilen kıkırdak çıkıntının hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Vücut için hayati öneme sahip bir hormon salgılar. Tiroit dokusu içinde oluşan farklı yapıda ve değişik büyüklüklerde olabilen anormal yumrular veya kitlelere de tiroit nodülü denir. Tiroit nodülü yaygın görülen bir problemdir. Burada önemli olan tiroidinizde kanser olabilecek nodüllerin teşhisi ve tedavisidir.

Şüpheli kist ve nodüllerle birlikte seyreden tiroit bezi büyümeleri, trioit bezi kanserleri, çok hormon salgılayan tiroit bezi hastalıkları ameliyat gerektiren hastalıklardır.

Tiroit Tedavisinde Ameliyat Kararı Alınması

Tiroit tedavisinde ameliyat kararının alınabilmesi için net parametreler bulunur. Nodülden yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi kararı etkileyen en önemli tanısal işlemdir. Biyopsi sonucunda ortaya çıkabilecek dört olasılık vardır. Bunlar; iyi, malign (kötü huylu), şüpheli ya da tanımlanamayan olarak sıralanır.

Nodül iyi huylu ise ameliyata gerek yoktur. Malign ya da şüpheli nodüller ameliyat edilmesi gereken grupta yer alırlar. Biyopsilerde üç kez arka arkaya tanımlanamayan bir yapı görülürse onlar da ameliyat edilir.

Tiroit Ameliyatı Öncesi hastanın Bilgilendirilmesi

Yapılan biyopsiler ve tetkikler sonucunda tiroit ameliyatı olmanız önerildiyse;

  • Operasyonun hangi amaçla yapılacağı,
  • Ameliyat öncesi incelemelerin yeterliliği,
  • Ameliyatı yapacak cerrahın bu konudaki deneyimi,
  • Yapılacak ameliyatın şekli ve riskleri,
  • Ameliyat sonrası dönemdeki yaşam ile ilgili olarak yeterince bilgilendirilmeniz gerekiyor.

Tiroit Ameliyatında Cerrahın Önemi

Tiroit ameliyatının, konu ile ilgili özel eğitim alan ve düzenli olarak tiroit cerrahisiyle uğraşan cerrah tarafından yapılması önemlidir. Tiroit cerrahı; genel cerrahi diplomasının üstüne endokrin cerrahisi alanında da yeterli tecrübe ve bilgi donanımına sahip olmalıdır.

Ankara’da genel cerrahi alanında hizmet veren Op. Dr. Güven GÖRKEM tiroit ameliyatlarını da başarıyla gerçekleştiriyor. Uzun yıllardır Obezite ve Metabolik Cerrahi alanında başarılı işlere imza atan doktor, troid ameliyatı Ankara alanında da sizlerin hizmetindedir.

Tiroit Ameliyatının Yapılması

Ameliyat genel anestezi ile yapılıyor. Tiroit bezi ameliyatında genellikle; tiroit bezindeki hastalığa göre tiroit bezinin yarısı ya da tamamı çıkartılıyor. Tiroit kanseri hastalarında kanserin yayılımına göre boyundaki lenf bezlerinin tamamen temizlenmesi gerekebilir.

Ameliyat sırasında damarlarda kanama olmaması için özel yakma cihazı (Harmonic Scalpel) kullanılıyor. Kullanılan sinir uyarıcıları sayesinde sinirinizin yerini tespit etmeye ve hasar görmemesini sağlıyor.

Tiroit Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Ameliyattan sonra anestezinin etkisine bağlı olarak kendinizi hafif yorgun hissedebilirsiniz. Odanızdaki yataktan kendiniz kalkmaya çalışmayın. Ağrı hissettiğinizde doktorunuz size ağrı kesici verebilir. Anestezi tüpünün etkisine bağlı olarak boğazınızda ağrı ve farenjit olabilir. Buz ve gargarayla ağrıyı dindirebilirsiniz.

Ameliyat bölgesinde ani bir şişlik olursa kanama oluyor demektir. Bunun haricinde el ve yüzünüzde karıncalanma, uyuşma ve kasılma olursa bu durumları vakit geçirmeden doktorunuza söyleyiniz. Ameliyatı sonrası ellerinizde ve bacaklarınızda uyuşma, karıncalanma ve kasılma olması, kanınızda kalsiyumun düştüğünü gösterir. Bu durumda doktorunuz size kalsiyum hapı verebilir.

Ameliyat günü ve ertesi günü durumunuza ve doktorunuzun kararma göre sulu gıdalar almaya başlayabilirsiniz. Gelişmeye göre 1-3 hafta sonra kontrole gidebilirsiniz. Ameliyatla tiroit bezinizin hepsi alınmışsa tiroit hormon ilaçlarına başlayabilirsiniz. Eğer tiroit kanseriniz varsa, radyoaktif iyot tedavisi yapılacağı bu ilaçlara başlamıyorsunuz.

Tiroit Ameliyatı Sonrası İçin Öneriler

  • Ameliyat yerinde renk değişikliği olmaması için boynunuzu güneş ışığından koruyunuz.
  • Ameliyat sonrası oluşan ses kısıklığınız zamanla düzelir. İşinize bir hafta sonra başlayabilirsiniz.
  • Ameliyattan sonra ağır spor yapmayınız.
  • Ameliyat yerinin kuru olmasına dikkat ediniz.
  • Ameliyat yerinde şişme veya kanama olursa hızlı şekilde sizi ameliyat eden doktorunuza başvurunuz.

Ameliyattan Sonra Tiroit Tekrarlar mı?

Ameliyatla tiroit bezinin alınmasına rağmen hastalık ilerleyen yıllarda tekrarlayabiliyor. Deneyimli uzmanların yaptıkları ameliyatlarda komplikasyon oranı yüzde 1’in altındadır.

Ameliyat sonucunda kanser çıkmamış, yani patoloji sonucu iyi huyluysa kullanacağınız ilaç ve kontrollerinizi doktorunuz ayarlıyor. Ameliyat sonrası hormonlarınız ve kalsiyumunuz normal olsa bile düzenli olarak doktorunuza görünmelisiniz. Belirli periyotlarda hormon ve kalsiyum tetkiklerinizi yaptırınız. Bazı hastalarda ameliyattan bir süre sonra hormon eksikliği ve kalsiyum düşüklüğü gelişebiliyor. Kalsiyum düşüklüğünüzün kalıcı olup olmadığını anlamak için kalsiyum azaltılarak, kan kalsiyumunuza bakılıyor. İlaç kesilince kan kalsiyumu düşüyorsa, sizde kalıcı kalsiyum eksikliği söz konusudur. Bu durumda ömür boyu kalsiyum desteği almanız gerekiyor.

Bunun dışında nodul ameliyatı olanlarda geride tiroit bezi bırakılmışsa, bu tiroit bezi parçasında tekrar nodul gelişebiliyor. Bu nedenle doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz.

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi