Tüp Mide

Tüp Mide Ankara

Günümüzde kilo vermek adına başvurulan birçok yöntem bulunuyor ve hastanın tercihlerine, doktora göre de bu yöntemler tercih ediliyor. Genel anestezi altında uygulanan tüp mide ameliyatları ise oldukça popüler. Dünya genelinde ve Türkiye genelinde binlerce obezite hastasının diyet veya sporla kilo veremediği durumlarda en iyi yöntem olarak bilinen tüp mide ameliyatları genellikle vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan kişilere yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntemler (mide botoksu, mide balonu vb.) ile yeterli kilo veremeyen kişiler için tüp mide ameliyatları önerilmektedir. Ankara tüp mide ameliyatları alanında kendi adından başarıyla söz ettiren Dr. Güven Görkem ise gerek obezite cerrahisi gerekse de ameliyatsız obezite tedavisi konularında hastalarına en iyi seçenekleri sunarak kilo vermelerini sağlıyor. Tüp mide ameliyatı nedir, nasıl yapılır, tüp mide ameliyatından önce ya da sonra nasıl bir süreç olacak, tüp midenin riskleri gibi birçok konuda bilgi alabileceğiniz bu yazıda tüp mide ameliyatlarına dair merak ettiğiniz her detayı bulabilirsiniz.

Ankara Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında yapılan ve kişinin mide hacmini küçültmek amacıyla başvurulan ameliyata tüp mide ameliyatı ismini verebiliriz. Kapalı ameliyat yöntemi yani laparoskopik yöntem birçok ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatlarının da vazgeçilmezidir. İyileşme sürecinin kısa olması ve olası komplikasyonları en aza indirgemek konusunda başarılı olan laparoskopi yöntemi ile ameliyatı birçok doktor önermektedir. Karın bölgesinden 4 veya gerekli olması halinde 5 adet en büyüğü ise 1,3 cm olan kesiler açılarak bu ameliyat yapılır. Hastanın tüm organlarını ve karın içerisinin güncel durumunu HD kalitesinde mönitör ekrana ileten bir endoskopik kamera bu deliklerden birinden girmektedir. Kontrol altına alınmayan kanama ve kapalı yöntemle onarılayamayacak ek organ yaralanmaları gibi istenmeyen olası durumlarda ise laparoskopi yönteminden açık ameliyata dönülebilir. Teknik açıdan bir problem olduğunda elbette ki hasta sağlığı için öncelikli olarak ne gerekiyorsa o yapılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatlarında en önemli faktör kilo probleminin derecesi ve süresidir. Uzun süredir var olan ve çözümlenemeyen kilo probleminiz varsa ameliyatsız obezite tedavilerini daha önce denemiş olmanız gerekiyor. Elbette bu kural birçok merkez ya da hastane için geçerli değil, ancak yine de belirli bir kiloda olan kişiler için bizim kliniğimizde bu kural hala geçerli. Tüp mide ameliyatı için uygun olmanız ise belirli şartlara bağlı. Kilo ve boy oranı ile hesaplama yapıldığında vücut kitle endeksiniz eğer ki 40 ve üzeri ise morbid obez olarak değerlendirilir ve obezite cerrahisi kapsamına alınırsınız. Ancak vücut kitle indeksiniz 35-40 aralığında ise ek olarak fazla kiloya bağlı bir ek hastalığınız varsa yine tüp mide için uygun bir aday olarak değerlendirilebilirsiniz. Ameliyat olmak için aynı zamanda alkol ya da madde bağımlısı olmamanız, ağır psikolojik problemlerinizin olmaması gerekmektedir. Ayrıca kalp ya da akciğer gibi rahatsızlıklarınız var ise bunlar da ameliyatı etkileyen unsurlar olacaktır. Ameliyat öncesi mutlaka detaylı bir değerlendirme yapmak gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Mide küçültme amacıyla yapılan tüp mide ameliyatları ortalama 45 dakika sürebilmektedir. Ancak; ameliyat hazırlığı, hastanın anestezi alması, ameliyat sonrası uyandırılma süreci gibi birtakım detayları göz önünde bulundurularak totalde bir tüp mide ameliyatı 1,5 saate yakın sürebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Ameliyat kelimesi dahi herkesi ürkütmeye yeten bir kelime. Ancak, fazla kilolarından şikayetçi olan herkes kendi kendine kilo veremediğinde mutlaka bir uzman doktorun kapısını çalıyor. Eğer ki obezite ile mücadele eden kişilerden ameliyat olma endişesi yaşayanlar varsa bizler ameliyatsız obezite tedavilerini deneyebiliyoruz. Ancak, bu yöntemler için de aranan birtakım şartlar var ve eğer ki hasta bu şartları karşılamıyor ise tüp mide ameliyatı tek çare olabilmekte.

Tüp mide ameliyatları sanıldığı kadar komplike ve yüksek riskleri olan bir zayıflama yöntemi değil. Her ameliyatta olduğu kadar hasta belirli riskleri taşır ancak haberlerde sürekli gündeme gelmesi bu ameliyatın tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Komplikasyon oranı bin kişide 3-5 olarak saptanan tüp mide ameliyatı tıpkı safra kesesi ameliyatı ile birebir aynı risklere sahiptir. Safra kesesi ve diğer sindirim sistemi ameliyatları sonrası kaçak ya da herhangi bir iltihaplanma gelişmesi ihtimali mevcuttur bu olağan bir durumdur. Tüp mide kaçakları da işte bu şekilde olağan bir durumdur ve olasılığı düşük bir oranda da olsa söz konusudur. Tüp mide ameliyatlarından korkulmasının sebebi medya kuruluşlarında fazlaca olumsuzluklarının duyurulması ve abartılmasıdır. Uzman doktorlar tarafından yapılan tüp mide ameliyatlarında kaçak olması halinde zaten hasta takiptedir ve hemen anlaşılarak müdahale edilebilir. Bunun içinse genellikle yeniden ameliyat olmaya gerek yoktur. Endoskopik yöntemler ile kolaylıkla kaçak önlenebilmekte ve hasta sağlığına kavuşabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatındaki süreçte hasta neye kavuşmak istediğini unutmamalıdır. Sağlıklı bir yaşam ve iyi görünümlü bir beden için tüp mide ameliyatını tercih eden hasta eski yemek alışkanlıklarına dönmemelidir. Vereceği kilolar ile daima fit kalmak isteyen tüm kişiler egzersiz ve dengeli beslenmeyle kurduğu yeni bir yaşamı daima idame ettirmesi gerektiğini bilmeli ve kabul etmelidir.

Tüp mide ameliyatının hemen sonrasında ise gastrik sleeve diyeti uygulanıyor. Yağ oranı düşük olan yiyeceklerden oluşan bu diyette rafine şekere yer yoktur. Dengeli ve bol lif içeren bir diyetle hastanın %30-40 oranındaki kilosu 4-5 ay içerisinde yok olacaktır.

Ameliyat sonrasındaki ilk haftada ise hasta düşük şekerli berrak sıvılı gıdalarla beslenecektir. İlk haftadan sonraki süreçte ise hastalarımıza protein ağırlıklı Protifar Ensure gibi cerrahi beslenme desteklerini öneriyoruz. 3-5 haftaki sürede ise püre gıdalar öneriliyor ve ayrıca et ya da meyveye de izin veriliyor. 6 ila 12 hafta sonrasında ise yumuşak gıdalar tüketilebiliyor. 4 ay sonrasında ise düzenli bir diyet programı başlıyor. İlk yıl kilonun büyük bir kısmı böylece verilebilir ve 1,5 yıl gibi bir sürede hasta ideal kilosuna inebilir.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ankara tüp mide ameliyatı cerrahlarından birisi olan Dr. Güven olarak ben ve ekip arkadaşlarım, kilo vermek amacıyla bizlere başvuran tüm hastaları detaylı değerlendirerek onlar için en iyi yöntemi belirlemekteyiz. Morbid obez dediğimiz hastalarda yeterli kilo verimi sağlayamayacağımız endişesi ile kullanamayacağımız birçok yöntem sebebiyle tüp mide ameliyatına yöneliriz ve hastaları birçok açıdan değerlendirerek ameliyat için uygun olup olmadığını kararlaştırırız. Check-up yaptığımız tüm hastaların tahlillerini değerlendirir ve ameliyat sonrasında da olabilecek problemlerin önüne geçeriz. Diyabet yada hipertansiyonlu bir morbid obez hastamızın gerekli olursa ameliyat öncesinde bir süre tedavi görmesinin kararını verebiliriz. Bunun yanı sıra, sigara yada diğer zararlı alışkanlıklarınızı ise ameliyat öncesi en az 2 hafta önce hastaların bırakmasını sağlıyoruz.

Ameliyat öncesinde Aspirn, İbuprofen, E vitamini ve bazı ilaçların kesilmesi ise bizler tarafından mutlaka sağlanmaktadır. Koroner damarlarınızda stent vb. gibi durumlarda ise ameliyat öncesinde kardiyologlarınızla iletişime geçmeli ve önerilerini bizlerle mutlaka paylaşmalısınız.

Sağlıklı Bir Bedene, Fit Bir Bedene ve Eski Hayatınıza Yeniden Dönmek İçin Dr. Güven Görkem’i Tercih Edin!

Ankara tüp mide ameliyatı cerrahı olarak Dr. Güven Görkem, kilo sorunu yaşayan tüm hastalar için en iyi yöntemi en iyi seçeneklerle belirliyor. Morbid obezler için laparoskopi yöntemiyle gerçekleştirdiği tüp mide ameliyatlarında kalıcı kilo verimi sağlatan Dr. Güven Görkem ile yeniden eski bedeninize kavuşmanız mümkün. Yapmanız gereken tek şey, Dr. Güven Görkem’den randevu almak ve aklınıza takılan her şeyi sormak!

Sağlıklı ve bir ömür keyifli bir yaşam dileğiyle…

ArabicEnglishGermanSpanishTurkish
WhatsApp'tan Bize Ya
WhatsApp'tan Bize Yazın!
Hemen Ara!
Yol Tarifi