Mide Balonu

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu midenin içerisine geçici süre ile yerleştirilen silikon veya poliüretan malzemeden üretilmiş balon şeklinde bir medikal üründür. Etki mekanizması mide içerisinde yer kaplayarak kişiye doygunluk, tokluk sağlaması ve mekanik etkilerle midenin katı gıdaları sindirim süresini ciddi şekilde uzatmasıdır. Kilo verdirme başarısı anlamında ameliyatsız obezite tedavileri içerisinde en etkili yöntemdir. Mide Balonu Uygulaması ile hedeflenen kişilerin mide balonu yardımı ile fazla kilolarından kolayca kurulmalarını sağlamak ve bu süreçte sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturarak kilo kontrolü sağlama becerisi edinebilmeleridir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu uygulaması iki ayrı şekilde yapılabilir. Birinci yöntemde balon, anestezi altında endoskopi yardımıyla mideye yerleştirilir. İkincisinde ise yutulabilir mide balonu tercih edilir. Her iki şekilde de mide balonu uygulaması, iştah kesmeyi sağlar. Midede yer tutarak daha az yemek yeme isteği uyandırır.

Kilo vermekte zorlanan kişiler için cerrahi yöntemler yerine kullanılabilecek bir kilo kontrol yöntemidir. Endoskopik balon uygulaması, sedasyon altında hasta tam olarak kendinden geçmeden yapılır.

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir? 

Mide Balonları uygulama yöntemleri, midede kalma süreleri ve üretildikleri materyallere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kliniğimizde sıklıkla uyguladığımız mide balonu uygulamalarını sizler için kısa kısa özetlemeye çalışacağız. Dilerseniz sitemizde her uygulama için hazırladığımız sayfaları inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

6 Aylık Endoskopik Mide Balonu Uygulaması:

Silikondan üretilen mide balonu endoskopik olarak uygulanır ve yaklaşık 500 ml mavi boyalı sıvı ile şişirilir. Balon midede 6 ay kalabilir. Bu sürenin sonunda mide balonu yine endoskopik olarak çıkartılmalıdır. Balon midede 6 ay süre ile kalmasına rağmen 4. aydan sonra etkinliğini yavaş yavaş kaybeder.

12 Aylık Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulaması:

Endoskopik olarak yerleştirilen ve yine silikondan üretilen balon ilk uygulamada 450-500 ml mavi boyalı sıvı ile şişirilir. 6 aylık mide balonundan farklı olarak Ayarlanabilir Mide Balonu 12 ay boyunca midede kalabilir ve etkisi azaldığında ayarlanabilme özelliği sayesinde yine endoskopik olarak hacimi 750-800 ml ye kadar arttırılabilir. Bu özelliği sayesinde kişiye 12 aylık dinamik bir süreç sağlar ve 6 aylık silikon mide balonlarına kıyasla kilo verdirme başarısı daha yüksektir.

https://www.youtube.com/watch?v=tpeILUH3zxo

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması:

Bu uygulamanın en büyük avantajı endoskopi ve anestezi gerektirmemesidir. Diğer silikon mide balonlarından farklı olarak oldukça yumuşak poliüretan materyalden üretilen Allurion Mide Balonu mideyi daha az rahatsız eder ve mide balonu uygulamaları sonrası sık rastlanılan bulantı, kusma, kramp şikayetleri bu uygulamada diğerlerine kıyasla daha az görülür. Mide anatomisine uygun şekilde üretilen eliptik yapısı sayesinde balonun midede kaldığı 16 hafta boyunca tokluk hissini korumanıza ve kilo kaybetmenize olanak sağlar.

Allurion Mide Balonu ortalama 16 hafta sonra kendiliğinden açılarak sıvı kaybetmeye başlar ve yumuşak yapısı ve ince çeperi sayesinde kolaylıkla doğal yollarla vücuttan ayrılır. Balon vücuttan ayrıldıktan sonra da takiplerinizin devam ettiği Allurion Zayıflama Programı online takip kolaylığı sağlayan akıllı tartı, akıllı saat ve telefonunuza yükleyeceğiniz Allurion uygulaması yardımı ile 6 aylık tam kapsamlı bir hayat değişim programıdır.

Mide Balonunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Uygulama sonrası midenin balona alışma süresi olarak nitelendirilen ilk 3-4 günlük sürede yaşanabilen bulantı, kusma ve kramp şikayetleri mide balonu uygulamalarının en büyük dezavantajını oluşturmaktadır. Yaşanabilecek bu şikayetlerin en az düzeye indirilebilmesi için sizlere yaklaşık 1 hafta öncesinden başlanması önerilen ve uygulama sonrasında da devam etmeniz gereken özel tedavi protokolleri hazırladık. Ayrıca uygulama sonrasında diyetisyenimiz tarafından hazırlanan beslenme önerilerine uymanız şikayetlerinizin kontolü konusunda sizlere kolaylıklar sağlayacaktır.

Mide Balonu Uygulamalarının en önemli avantajı ise obezite ameliyatlarından farklı olarak vücutta kalıcı değişikliklere yol açmamasıdır. Bu sayede program tamamlandığında uyumlu bir süreç yaşayan kişiler ameliyat olmadan sağlıklı kilo aralıklarına ulaşabilirler. Fakat mide balonu uygulamalarının geçici etki süreleri geri kilo alımları konusunda bir dezavantaj oluşturabilmektedir. Özellikle mide balonunun etki süresi içerisinde kalıcı sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturamayan kişiler uzun dönemde verdikleri kiloları geri alma riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu noktada mide balonu uygulamalarının uygun kişilere gerekli durumlarda yinelenebilme imkânı mide balonlarının bir diğer avantajı olarak değerlendirilebilir.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu sonrası beslenme, diyetisyen eşliğinde ve kontrollü şekilde olmalıdır. Mideye yerleştirilen balon mavi renkli serum fizyolojik sıvıyla doldurulur. Böylece balon şişerek midede yer kaplar, aşırı yeme isteğini engeller. Daha çabuk doymanıza yardım eder. Tokluk hissi daha çabuk oluştuğu için aşırı yeme alışkanlığınızı geride bırakabilirsiniz. Bu süreçte de diyetisyen desteği alabilirsiniz. Böylece kilo verme sürecini sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Mide Balonu Uygulandıktan Sonra Kilo Verme

Mide küçültme ameliyatlarından farklı olarak balon uygulamasında hiçbir kesi ve cerrahi işlem yoktur. İlk 2-3 gün mide bulantısı, yanma, kusma ve kramp şikayetleri görülmekte.  Midenin bir kısmı dolu olduğu için yeme içme kapasitesi azalmış olur. Mide balonu uygulandıktan sonra eskiye oranla daha az yemek yemeye başlarsınız. Egzersizle birlikte eskiye nazaran azalan yeme içme miktarınız kilo vermenize büyük oranda yardımcıdır. Lifli gıdalar, protein ağırlıklı diyetler, egzersizle kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanıza yardım eder. Sağlıklı kilo vermeye yardımcı bu yöntem sayesinde kilo vermeyi bir keyfe dönüştürebilirsiniz. Endoskopik yöntemle yerleştirilen mide balonu 6 ay sonrasında mideden çıkarılır. Bundan sonraki süreçte kilo almamak için diyetisyen desteğine devam edebilirsiniz. 

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide Balonu uygulaması vücut kitle endeksi 27 ve üzeri olan kişilere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Reflü, gastrit veya ülser şikayetleri olan kişilerde endoskopik değerlendirme sonrası işleme karar verilir. Endoskopik değerlendirmede midede öncelikli olarak tedavisi gereken bir durum varlığında işlem tedavi sonrasında tekrar değerlendirilmek üzere ertelenebilir. Yine öncesinde mide ameliyatı geçirmiş kişiler için bu yöntem teknik olarak uygulanamaz.

Farklı çeşitleri olan ve her birinin farklı avantaj ve dezavantajlar barındırdığı mide balonu uygulamaları obezite tedavisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kişinin hayat tarzı, beslenme alışkanlıkları ve beklentileri doğru mide balonu uygulamasının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İşlem uygunluğunuz ve hangi uygulamanın size daha uygun olabileceği Ankara’da mide balonu uygulamaları konusunda oldukça deneyimli Dr. Güven Görkem ve ekibinde yer alan diyetisyenlerle yapacağınız detaylı görüşme sonrası belirlenecektir.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptırmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yutulabilir mide balonu uygulamasına uygun olup olmadığı hekiminiz ile birlikte karar verilir. Eğer mide balonu taktırmaya uygunsanız bu durumda işlem öncesinden 12 saat önce bir şey yemeyi ve içmeyi bırakmalısınız. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bu ilaçları işlemden bir hafta önce kesmelisiniz.

Mide Balonuyla Kaç Kilo Verilebilir?

Programın hedefi genel olarak kişinin başlangıç kilosunun ortalma %15 lik kısmını verebilmesidir. Kilo verme başarısı seçilecek mide balonu çeşidine, dolayısı ile balonun etki süresine ve en önemlisi de kişinin programa uyumuna bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Süreç boyunca Dr. Güven Görkem ve ekibi olarak hedefimiz kalıcı olarak doğru beslenme alışkanlıkları edinebilmeniz ve ek uygulamalara ihtiyaç duymadan kilo kontrolünüzü sağlayabilmenizdir.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Yutulabilir mide balonu fiyatları, yaptıracağınız muayene ve tedavilere göre farklı rakamlara sahip olabilir. Gittiğiniz kişinin uzmanlığı, işlem sırasında kullanılacak ekipmanlar ve ilaçlar mide balonu fiyatları konusunda etkilidir. Mide balonu fiyatı ve işlem hakkında daha detaylı bilgi için uzman doktorumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Allurion Mide Balonu Nedir – Nasıl Uygulanır?

Allurion mide balonu, su yardımıyla hap gibi yutularak uygulanır. Yutulduktan sonra mide içinde kendisi açılarak yer tutar. Yan etkisi yoktur. Yuttuktan sonra herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Anestezi ya da endoskopik yöntemler gerekmeden uygulandığı için son derece kolaydır.

Allurion Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Allurion mide balonu, zayıflamak istediği halde ideal kiloya kavuşamayan kişiler için uygulanabilir. Bu kilo kontrol yönteminde hastanın obez olmasına gerek yoktur. Obezite cerrahisi, mide küçültme yoluyla kişilerin daha fazla yemek yeme dürtülerini engellemeyi amaçlar. Burada obezite ile mücadele değil, fazla kilolarından kurtulmak amaçlanır. 18-65 yaş arası kişiler için uygundur.

Allurion Mide Balonu Uygulama Fiyatları Ne Kadar?

Allurion mide balonu fiyatları, genellikle işlem öncesi ve sonrası yapılacak müdahalelere göre değişiklik gösterir. Hem uygulama hem de fiyat bilgisi için doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olur.

Ameliyatsız Mide Küçültmesi Nasıl Yapılır? 

Ameliyatsız mide küçültme, mide içinde belli bir alanın iptal edilmesi şeklinde olur. Mide balonu midenin içinde yer tuttuğu için dışarıdan mideye girebilecek yiyecek ve içecek miktarı sınırlanmış olur. Teknik olarak mide küçültme sayılmasa da ameliyatsız mide küçültme yöntemleri arasında yutulabilir mide balonu ve  endoskopik mide balonu uygulamaları yer alır.

Mide Balon Fiyatları 2024 ve Uygulama Avantajları

Mide balonu fiyatları 2023 yılına göre güncel rakamlara sahiptir. Mide balonu için ödeyeceğiniz rakam ilk başta yüksek gelebilir. Ama hem tok hissetmenizi sağlayan hem de kilo vermenize yardımcı bu uygulama sizin için birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar arasında şunlar yer alır:

  • Yutulabilir mide balonu uygulamasını tercih ederseniz hiçbir kesi ya da operasyona gerek yoktur.
  • Genel ya da lokal anestezi gerektirmez.
  • İşlevini tamamladıktan sonra dışkı yoluyla atılır. Ekstre bir endoskopik ya da cerrahi işlem gerektirmez.
  • Endoskopik mide balonu ise cerrahi işlem olmaksızın gerçekleştirilir.
  • Her iki yöntem de kilo vermeye yardımcıdır.
  • Hastanede yatmayı gerektirmez.
  • İşlem sonrasında yan etki görülme riski çok düşüktür.

Bazı kişilerde mide bulantısı  Bu durum 1 haftaya kadar sürebilir. Ancak genellikle 1-2 gün sonra bu şikayetler ortadan kalkar.

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Kaç Kilo Verilir?

Herkesin bünyesi ve metabolizma hızı birbirinden farklıdır. Bu nedenle mide balonu uygulaması sonrasında verilen kilo herkes için farklılık gösterir. Balon yöntemiyle zayıflamaya çalışan kişiler genellikle 10  kilo verebilir. Mide balonu ve ameliyatsız kilo verme hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Buraya balon çıktıktan sonra mide hacminiz eskiye döner gibi bir cümle eklenebilir. Bulantı kusma ve kramp %15-20 oranında denilebilir

Op. Dr. Güven Görkem

Op. Dr. Güven Görkem

Genel Cerrahi Uzmanı