Mide Enjeksiyon Uygulaması

Mide Enjeksiyon Uygulaması

Endoskopik olarak uygulanan yöntemde kasların sinir iletimini geçici süreyle bloke eden botilinum toksini uygun dozda mide kaslarına enjekte edilir. Uygulama sonrası midenin hareketleri yavaşlar ve özellikle katı gıdaların sindirim süresi uzar. Oluşan erken doyma, geç acıkma ve iştah kaybı gibi etkiler kişinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinebilmesine yardımcı olur. Uygulama tek başına kilo kaybına neden olmaz fakat kişinin diyete uyumunu anlamlı şekilde arttırır.

Mide Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Uygulama endoskopi ünitesinde gerçekleştirilir. İşlem sedasyon denilen hafif anestezi eşliğinde gerçekleştirilir ve tamamen ağrısız ve acısızdır. Endoskopik olarak mide yüzeyi dikkatli şekilde incelendikten sonra özellikle mide kasların yoğunlukta olduğu mide çıkışı ve iştah merkezi olarak adlandırılan mide girişi bölgelerinde seçilen 20 farklı noktaya ilaç enjeksiyonu yapılır. İşlem süresi yaklaşık 15 dakikadır ve hastane yatışı gerektirmez. İşlemin etkinliği 7-10 gün içerisinde tam olarak ortaya çıkar ve yaklaşık 4-6 ay devam eder.

Mide Enjeksiyon Uygulamasının avantajları nelerdir?

Bu uygulamanın en önemli avantajı işlemin günlük yaşantıyı neredeyse hiç etkilememesidir. Yapılan endoskopi işlemine bağlı olarak işlemin yapıldığı gün şişkinlik ve hafif kramplar haricinde herhangi bir yan etki beklenmemektedir. Kişi işlem sonrası birkaç saat içerisinde günlük hayatına kaldığı yerden rahatlıkla devam edebilmektedir. Uygulamadan yaklaşık 1 saat sonra sıvı beslenmeye başlanılabilir. İşlemin etkinliğinden maksimum şekilde yararlanılabilmesi için ilk 3 gün sıvı beslenme önerilmektedir. Bu süreçte ve programın tamamında kliniğimizin diyetisyeni beslenme önerileriyle sizlerin yanında olacaktır.

Mide Enjeksiyon Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Endoskopik Mide Enjeksiyonu yöntemi fazla kilolarından kurtulmak isteyen ve diyete uyum konusunda konforlu bir çözüm arayan tüm kişilere rahatlıkla uygulanabilir. İşlem öncesi detaylı değerlendirmede reflü, gastrit veya ülser şikayetleri olan kişilerde endoskopik değerlendirme sonrası işleme karar verilir. Endoskopik değerlendirmede midede öncelikli olarak tedavisi gereken bir durum varlığında işlem tedavi sonrasında tekrar değerlendirilmek üzere ertelenebilir. Yine öncesinden geçirilmiş mide çıkışının devre dışı bırakıldığı bir cerrahi geçirmiş kişiler için bu yöntem uygun değildir. İşlem uygunluğu kliniğimizde yapılacak detaylı doktor ve diyetisyen görüşmesi sonrası belirlenecektir.

Mide Enjeksiyon Uygulamasıyla Kaç Kilo Verilebilir?

Endoskopik kilo verdirici ilaç-toksin uygulaması 6 aylık program sonunda başlangıç kilonuzun ortalama %10 kadarını verebilmenize yardımcı olacaktır. Programın başarısı kişinin uyumuna bağlı olarak değişmektedir. Süreç boyunca diyetisyen kontrollerini ihmal etmeyen ve önerileri ciddiyetle hayata geçiren kişilerin başarı oranları şüphesiz diğerlerine oranla daha yüksek olacaktır. Bu süreçte Dr. Güven Görkem ve ekibi olarak ihtiyacınız olan desteği size sunuyor olacağız.

Op. Dr. Güven Görkem

Op. Dr. Güven Görkem

Genel Cerrahi Uzmanı