Dumping Sendromu Nedir?

mide kanseri 3

Dumping sendromu özellikle gastrik bypass ameliyatı sonrasında görülebilen şekerli kalorisi yüksek gıdaların çok hızlı şekilde barsağa geçişine bağlı oluşan ve karın ağrısı, çarpıntı, terleme gibi şikayetlere sebep olan sağlık sorunudur. Dumping semdromu tüp mide ameliyatları sonrası görülmemektedir. Tüp mide ameliyatlarında mide çıkışındaki kapak sistemi korunduğundan gıdaların barsaklara geçişi kontrollü ve yavaş şekilde olmaktadır. Dumping semdromu mide bypass ameliyatı sonrası görülebilen en önemli komplikasyonlardan birisidir.

Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Dumping sendromu bal, bazı protein içecekleri, konsantre şekerli meyve suları, alkol, pirinç, pekmez, marmelat, reçel gibi konsantre şeker içeren yoğun gıdaların tüketimi sonrası ortaya çıkar. Sıklıkla görülen belirtiler karın ağrısı, kramp, soğuk terleme, çarpıntı ve ishaldir. Özellikle gastrik bypass ameliyatı olan kişilerin bu duruma yol açabilecek gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Dumping sendromu benzeri şikayetler yaşayan kişilerin mutlaka ameliyat oldukları kliniklere ve diyetisyenlerine başvurmaları gerekir.

Dumping Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatlarında mide çıkışındaki kapakçık devre dışı bırakılır. Oluşturulan yeni küçük mide bir kısım barsak pas geçilerek birleştirilir. Bu durum gıdaların hızlı bir şekilde geçmesine neden olur. Yenilen gıdaların yoğun karbonhidrat ve şeker içermesi durumunda bu durum ince bağırsaklarda ani değişimlere ve bağırsaklara su çekilmesine neden olur. Dolayısı ile dumping sendromunun ana sebebi kontrolsüz yoğun şekerli gıda tüketilmesidir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Dumping Sendromu Tedavisi

Dumping tedavisi temel olarak beslenme eğitimi ile yapılmalıdır. Özellikle ameliyatın ilk dönemlerinde belirli besin guruplarından olabildiğince uzak durulmalıdır. Zamanla ameliyat sonrası döneme bağırsaklar adaptasyon gösterecek ve bu sorun ortadan kalkacaktır. Mide bypass ameliyatı sonrası ilk dönemlerde uzak durulması gereken besin gurupları meyve suyu, şeker, çikolata, bal, pekmez, reçel, marmelat, un, pirinç, patates ve alkoldür.