Hangi Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

Mide Balonu Uygulaması

Obezite tedavisinde en çok tercih edilen ve ameliyata ihtiyaç duyulmayan uygulamaların başında mide balonu uygulaması bulunmaktadır. İlk kullanımı 1980’li yıllara dayanmaktadır. Eski ve yıllardır kullanılan bir uygulama olması, onu güvenilir kılar. Bununla beraber uygulamanın sahip olduğu özelliklerde gösterilen ilerleme, farklı çeşitlerde sunulmasının önünü açmıştır. Günümüzde uygulanan 3 farklı uygulama bulunmaktadır. Obeziteden kurtulmak isteyen kişiler, mide balonu uygulaması sayesinde 35 kiloya kadar bir kilo kaybına ulaşabilirler. Ayrıca obezite ile baş eden hastaların olası ameliyatlarının riskini azaltmak adına ameliyat öncesinde de kullanılmaktadır.

Mide balonları farklı açılardan çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitlilikleri sıralamak için öncelikli olarak ayrıştırıcı faktörler dikkate alınır. Bu faktörler, kullanım süresi, hacim kontrolü ve balon içi kullanılan maddedir.

İçerisinde Kullanılan Maddeye Göre Mide Balonları

Mide balonu uygulamalarında kullanılan iki farklı madde hali vardır. Bunlar hava ve sıvıdır. Hedeflenen kiloya ulaşmak ve uygulamadan maksimum verim almak adına sıvı ile doldurulan mide balonu uygulaması tercih edilir. Midede oluşturulan ağırlık ve hacim göz önüne alındığında sıvı uygulaması çok daha efektiftir. Uygulamaların bütününe bakıldığında, hava kullanılarak şişirilen mide balonu uygulaması çok az oranda bulunur.

Midede Kalış Sürelerine Göre Mide Balonları

Midede kalış süreci uygulamanın başarısı ve uygulama ile birlikte elde edilen kilo kaybı üzerinde etkilidir. Endoskopik yöntem kullanılarak yerleştirilen mide balonları, midede kalış sürelerine göre ikiye ayrılır. 6 aylık ve 12 aylık süreçlerde midede tutulan mide balonları bulunmaktadır. 12 ay boyunca kullanılan mide balonlarında, Spatz-3 ayarlanabilir balon ve sabit hacimli balon kullanılmaktadır.

Uygulanış Biçimlerine Göre Mide Balonları

Mide balonu uygulamaları incelendiğinde temelde 3 farklı uygulama türü bulunmaktadır. Uygulamaların detayları ile birlikte sıralanışı aşağıda bulunmaktadır;

6 Aylık Mide Balonu

Bu uygulama endoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Ameliyat, kesi, dikiş gerektirmez. İşleme başlamadan önce anestezi uygulanır ve kişi hiçbir şekilde bir şey hissetmez ve acı duymaz. Uygulamanın gerçekleşmesi için midenin boş olması gerekir. Bu açıdan uygulama saatinden 8 saat önce, yeme ve içme aktiviteleri kesilmelidir. Uygulama ortalama 25 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Anestezinin etkisini göstermesi ile birlikte hasta uyku haline geçer. Bu noktada öncelikle endoskopi yapılarak balon yerleştirmeye engel herhangi bir durumun olmadığından emin olunur. Her şey uygun ve istenilen seviyede olduğu takdirde balon yerleştirme işlemine geçilir. Sönük halde bulunan balon mideye yerleştirildikten sonra 400 ila 600 cc aralığında mavi renkli serum ile birlikte balon şişirilir. Mideye yerleştirilen ve şişirilen balonun midede kalma süresi 6 aydır. Sürenin sonuna gelindiğinde endoskopi ile birlikte balon içerisine enjekte edilen sıvı boşaltılır. Devamında da balon mideden çıkarılır.

Spatz-3 Ayarlanabilir Mide Balonu

Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu uygulaması yeni nesil uygulamalardan biridir. Endoskopik yöntemle uygulanırken midede toplam kalma süresi 1 yıldır. Bu uygulamada öne çıkan avantaj, balon hacminin balon yerleştirildikten sonra dilendiği zaman düşürülüp yükselebilir olmasıdır. Kişinin kolay adaptasyonu için ilk uygulamadan daha düşük hacimle başlanabilir. Örneğin 400 cc sıvı ile şişirilen balonun kişi üzerindeki kilo verme süreci takip edilir. Kilo verme hızının yavaşlaması ile birlikte balona 200 cc daha sıvı verilerek sürecin efektif bir şekilde devam etmesi sağlanır. Standart balon uygulamasında olduğu gibi 1 yıl tamamlandığında hasta uyutularak önce balon içerisindeki sıvı boşaltılır. Sonrasında da ağız yolundan balon çıkarılır.

Yutulabilir Mide Balonu (Elipse)

Anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Normal kullanılan antibiyotik kapsüllerinin boyutu kadardır. Kişi su ile birlikte kapsülü yutar. Kapsülün ucunda bulunan ipli bağlantı aracılığıyla uygulamada kullanılan özel bir sıvı enjekte edilir. Balonun şişmesi ile birlikte ip bağlantısı geri çekilir ve ayrılır. Balon 4 aylık süre içerisinde kişinin kilo vermesine yardımcı olur. 4 ayın sonunda balon mideden çıkarılmaz. Balonun içerisine enjekte edilen özel sıvı 4 ayın sonunda balonun eritecek enzimlere sahiptir. Balon bu enzimler sayesinde kendiliğinden erir. Bu olaya müteakiben balon ve sıvı normal yollardan vücudu terk eder. Kişinin hedefi ve ilerlemesi doğrultusunda aynı şekilde yeni bir balon uygulanarak ikinci kez 4 aylık süreç başlayabilir.

Yukarıda farklı faktörlere göre mide balonu uygulamalarını görmektesiniz. Bu uygulamalar kişinin hedefleri ve konforu doğrultusunda seçilmelidir. Eğer ki, hasta maksimum faydayı almak istiyorsa, Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu uygulaması en efektif yöntemlerden biridir. Anestezi olmadan basit bir kapsülün yutulması ve 4 ayın sonunda doğal yollardan atılması istenirse yutulabilir balon tercih edilmelidir. Balon üzerinde ayar istemeyen ve statik bir şekilde 6 ay süresince kilo vermek isteyenler ise ayarlanmayan mide balonunu tercih etmelidir.

Mide balonu uygulamalarının büyük bir bölümü balonun mideye yerleştirilmesinden sonra hastanın yaşadığı uyum sorunu ile son bulur. Bu gibi durumlarda hasta balonun çıkarılmasını talep edebilir.  Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu uygulamasında ise hasta rahatsızlık hissettiği takdirde, balondaki sıvı azaltılarak hastanın daha kolay adapte olması sağlanır. Bu avantaj nedeniyle en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.