Ayarlanabilir Mide Balonu

Mide Balonu Uygulaması

Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu uygulaması ile birlikte hacim ayarlaması yapılabilir hale geliyor. Klasik mide balonu uygulamalarında kullanılan sabit hacim, operasyonun başarısını engelleyen temel unsurlar arasında görülmektedir. Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu sayesinde, hacim uygulanan kişinin ihtiyacına göre revize edilir ve 12 ay boyunca sorunsuz hizmet verir.

Uygulamanın sağlamış olduğu temel faydalar arasında; tokluk hissi, aşırı iştahın önüne geçme, doygunluk, gıdaların yavaş sindirimi bulunur. Tüm bu faydalar, sağlıklı bir kilo verme sürecinin temel gereksinimlerini oluşturmaktadır. Bu uygulamayı kullanan bir kişi, öğünlerde normale oranla daha erken doyma gösterir. Devamında da süreç geç acıkma ile desteklenir. Bu yöntemin sağlıklı bir şekilde uygulanması ile 15 ila 35 kilo arasında bir kilo kaybına ulaşmak mümkündür.

Öne çıkan temel farklılık, kişinin sahip olduğu ilerlemeye göre hacimde değişiklik yapılarak standart uygulamalar oranla çok daha sağlıklı ve hızlı bir kilo kaybını elde etmektir.

Spatz-3 Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu uygulamasına geçilmeden önce hastanın konforlu ve sorunsuz bir işlem geçirmesi adına anestezi yapılır. Herhangi bir acıdan veya zorluktan dolayı endişe duyan hastalar, bu uygulama sayesinde, hiçbir şey hissetmeden süreci başarılı bir şekilde sonlandırılır. Balonun yerleştirilmesine müteakiben planlanan miktarda tuzlu su balona enjekte edilir. Süreç, 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Devamında hastanın istirahati için birkaç saat tanınır ve olumsuz bir durum gözlenmediği takdirde hastanın çıkışı yapılır. Sürecin profesyonel bir şekilde takibi, hem operasyonunun nihai hedefi için hem de hastanın sağlığı için çok önemlidir.

Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu 1 yıl boyunca midede kalmakta ve kişinin takip ettiği trend doğrultusunda hacim yükseltme ve düşürme işlemine tabi tutulur. Klasik yöntemlere karşın sahip olunan bu özellik sayesinde, kişi istediği kiloya çok daha sağlıklı ve konforlu bir şekilde ulaşır. Gerçekleştirilen uygulamaları çok büyük bir çoğunluğu hacimsel farklılığa izin veren bu yöntem ile birlikte hayata geçer.

Gerçekleştirilen işlemleri detaylandırma gerekirse; işlemin başlangıcında balon içerisine 450-500 ml mavi sıvı verilir. Kullanılan mavi sıvı sayesinde, idrar rengi yeşile boyanır ve olabilecek hacim kaybı hesaplanmış olur. Bu işlem tamamen profesyonel kameralı ekipmanlarla yapılır ve herhangi bir kesi olmadığı için dikiş vb. iyileşme süreci gerektirmez. İlerleyen aylarda kişinin sahip olduğu mevcut durum dikkate alınarak 700 ml’ye kadar şişirilerek sürecin desteklenmesi sağlanır.

İşlem sonrasında kişinin belirli bir süre bulantı, kusma ve kramp benzeri ağrılar yaşaması son derece doğaldır. 3-4 gün boyunca bu gibi etkiler görülse de doğru beslenme ile birlikte etkiler kısa süre içerisinde ivmeli bir şekilde azalacaktır. Aynı gün içerisinde taburcu olmanıza imkan tanıyan kilo verme yönteminde kullanılan ekipmanların kalitesi, profesyonel kadro ve doğru planlama hem kişinin sağlığı için hem de sistemin başarısı için en önemli faktörlerdir.

Spatz-3 Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Uygulamasının diğer yöntemlere oranla sahip olduğu üstünlükler bulunmaktadır. Bu avantajlar arasında öne çıkan özellik şüphesiz balon hacminin ayarlanabilir olmasıdır.

  • Hacim Arttırma: Klasik yöntemlerde balon hacmine müdahale yapılamadığı için genellikte 4. ay sonrasında kilo vermeye yarayan yüksek etki ortadan kalkar. Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu sayesinde kişinin sahip olduğu ilerleme göz önüne alınarak hacimde değişikliğe gidilir. Bu avantaj, 12 ay boyunca uygulamadan maksimum verim almayı mümkün kılar.
  • Hacim Düşürme: Hacim arttırma kadar hacim düşürme de çok önemlidir. Uygulama yapılan hastaların bir bölümü yaşadıkları uyum sorunundan dolayı mide balonunun çıkarılmasını talep eder. Bu gibi durumlarda kişinin yaşadığı huzursuzluğu ortadan kaldırmak adına hacim düşürülür ve hastanın adaptasyonu sağlanır.

Spatz-3 Ayarlanabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Genel kriterler göz önüne alındığında 27 ve üzerinde vücut kitle indeksine sahip olan kişiler, bu uygulama için uygundur. Uygulama 12 ay boyunca hacim değişikliği ile maksimum kilo vermeyi mümkün kılar. Bu avantajın yanı sıra ameliyatlı tedavi istemeyenler için de en sağlıklı alternatiflerden biridir. Uyum sürecinin en iyi şekilde sağlandığı yöntemdir. Konforlu bir süreç hedefleyenler, bu uygulamayı seçebilirler.

Spatz-3 Ayarlanabilir Mide Balonu Uygulaması Sonrası Yaşanabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

Mide balonu uygulamalarının en sık görülen ve geçici olan rahatsızlıkları arasında bulantı, kusma ve kramplar bulunur. Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu uygulaması ile birlikte balonun hacmi kontrol edilebildiği için adaptasyonu en kolay uygulamadır. Kişinin kolay adaptasyonu için balonun hacmi konforlu bir boyuta düşürülerek uzun vadeli bir uygulamanın alışma süreci en başarılı şekilde yapılır. Kişinin yaşayacağı ilerlemeye ve kilo kaybına bağlı olarak 4-6 aylık süreçte balon hacmi artırılır. Başlangıçta olduğu gibi balon hacminin artması sonrasında 2-3 günlük bulantı, kramp ve kusma şikayetleri görülebilir. 2-3 gün süren alışma süreci boyunca, kusma ve bulantıyı önlemek adına ilaçlar kullanılabilir.

Uygulamanın başarılı bir şekilde ilerlemesi ve sonuçlanması için kişinin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı üst seviyede tutulmalıdır. Op. Dr. Güven Görkem ve profesyonel ekibi tarafından gerçekleştirilen Spatz-3 ayarlanabilir mide balonu uygulaması, hastanın sağlıklı ve konforlu bir şekilde kilo kaybını amaçlar.