Cerrahi Tedaviler

many kind medical equipment manage surgeon start operations operating room scaled

Zaman içerisinde popülerlikleri gelişen deneyime göre değişen Obezite ve Metabolik Cerrahi ameliyatlarını günümüzdeki uygulama sıklıklarına göre sizler için kısa kısa özetlemeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilir veya Dr. Güven Görkem ve ekibine ulaşarak aklınızdaki tüm soruların cevabına ulaşabilirsiniz.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide-Mide Küçültme)

Midenin sol tarafının dikey olarak kesilip çıkarıldığı, mide hacminin yaklaşık %75-80 oranında küçültüldüğü dünyada en sık uygulanan obezite ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı kısıtlayıcı etkisi ile az gıda ile doygunluk oluşturmasının yanında hormonal etkilerle iştah azalmasına yol açar. Ameliyatta barsaklara müdahale edilmediği için kişide gıda emiliminde bir değişim olmaz. Uzun dönemde kalorisi yüksek sıvı beslenme alışkanlıkları geliştirenlerde geri kilo alımları açısından dikkatli olunmalıdır. Sadece mideye müdahale edilen kısıtlı bir cerrahi ile oldukça başarılı sonuçlar alınması ve ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek geri kilo alımları veya reflü özefajit gibi durumlarda teknik olarak kolay cerrahi revizyon şansı sunması nedeniyle özellikle genç kişilerde ilk seçenek olarak önerilmektedir.

RNY Gastrik Bypass

Midenin giriş kısmına yakın olacak şekilde iki parçaya ayrıldığı, ince bağırsağın başlangıcından itibaren 50-70 cm lik kısmının ayrılarak götürücü bağırsak kısmının oluşturulan küçük mide bölümü ile birleştirildiği ve son olarak pankreas ve safra salgılarını getiren ince bağırsak kısmı ile yeni mide-bağırsak birleşiminin 100-150 cm sonrasının birleştirildiği bir ameliyattır. Teknik olarak Tüp Mide ameliyatından daha zor ve eski bir cerrahi işlemdir. Gıda kısıtlamasına ek olarak emilim bozucu etkileri ile kilo kaybına neden olur. Gıdaların vitamin ve mineral emilimin yoğun olduğu bağırsak kısımlarını pas geçmesi nedeni ile vitamin eksiklikleri konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Kalorisi yüksek gıdaların (özellikle karbonhidrat içeren gıdalar) hızlı veya fazla tüketilmesi durumunda oluşan rahatsızlık hissine bağlı kişilerin daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına yönelmesi hedeflenir. Tüp Mide ameliyatına göre geri kilo alım oranları daha düşüktür. Gastrik Bypass tip 2 diyabet başta olmak üzere metabolik hastalıklar açısından daha etkili ve kalıcı çözümler oluşturur.

Mini Gastrik Bypass

RNY Gastrik Bypass dan farklı olarak oluşturulan küçük mide ince-uzun yapıdadır ve bu yeni küçük mide ince bağırsağın başlangıcından itibaren 200 cm sonrasına bağırsak ayrılmadan birleştirilir. Mini Gastrik Bypass ameliyatında bir bağlantı daha az yapılması nedeniyle ameliyat süresi daha kısadır. Pankreas ve safra sıvıları yeni mide-bağırsak birleşimine yakın seyrettiği için safra reflüsü ihtimali daha yüksektir. Özelikle tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımı durumlarında teknik açıdan taşıdığı kolaylıklar nedeniyle revizyon cerrahisi olarak tercih edilir.

Bileopankreatik Diversiyon + Duedenal Swich

Midenin sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatına benzer şekilde küçültüldüğü, midenin çıkışında bulunan pilor kası korunarak ince bağırsakların ilk kısmından itibaren kesildiği ve mide çıkışının bağırsakların son kısımına birleştirildiği en çok emilim bozukluğuna yol açan obezite ve metabolik cerrahi türüdür. Yine Gastrik Bypass da olduğu gibi tek veya iki bağırsak bağlantısı olacak şekilde uygulanabilir. Metabolik etkileri diğer ameliyatlara oranla oldukça belirgindir. Oluşturduğu yoğun emilim bozukluğuna bağlı vitamin-mineral eksikliği oluşma riski %10-15 seviyelerindedir. Yağ emiliminde yaşanan sorunlardan dolayı kötü kokulu dışkılama ve ishal görülebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası yüksek kalorili beslenme alışkanlıklarını değiştiremeyen ve yeterli kilo verme başarısı gösteremeyen kişiler için revizyon cerrahi seçeneği olarak değerlendirilebilir.

Ayarlanabilir Gastrik Band (Mide Kelepçesi)

Toplumda mide kelepçesi olarak bilinen bu yöntemde silikondan imal edilmiş basıncı ayarlanabilir bir band midenin yemek borusu ile birleştiği kısmın hemen altına yerleştirilir. Bandın ayarlanmasını sağlayan port bağlantısı ise cilt altına yerleştirilir. Gıda kısıtlaması prensibi ile kilo verimi sağlayan bu yöntem yaşanan band kayması, bandın mide duvarını aşındırması gibi ciddi sorunlar nedeni ile neredeyse terkedilmiştir. Yeterli kilo kaybı sağlayamayan veya geri kilo alan birçok vaka zaman içerisinde diğer obezite ve metabolik cerrahi türlerine revize edilmek durumunda kalmıştır. Geçmişte oldukça popüler olan ve obezite cerrahisinin yaygınlaşmasını sağlayan ayarlanabilir gastrik band yöntemi günümüzde yerini sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatına bırakmıştır. Ayarlanabilir gastrik band yöntemi sleeve gastrektomi (tüp mide) ve gastrik bypass ameliyatlarının bir parçası olarak ameliyat başarısını arttırmak amacı ile kullanılabilmektedir.