Mide Kelepçesi (Mide Bandı) Nedir?

mide kelepcesi

Mide Kelepçesi Nedir?

Mide kelepçesi, obezite ile mücadele yöntemleri arasında yer alır. Diyet ve egzersiz yapmasına rağmen kilo kaybetmeyen hastalara mide kelepçesi takılabilir. Ancak hastanın bu operasyon için uygun görülmesi, bazı koşulları sağlamasına bağlıdır. Beden kitle indeksi, hastanın mevcut sağlık durumu gibi farklı detaylar değerlendirildikten sonra mide kelepçesi ameliyatına onay verilir.

Obezite sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler kendilerine en uygun tedavi yöntemini araştırır. Bu araştırmalarda karşılaşılan bir seçenek de mide kelepçesidir. Hastalar, “Mide kelepçesi nedir?” sorusuna yanıt arar. Mide kelepçesinin bir diğer adı mide bandıdır. Bu bant, mide çevresine yerleştirilir. Böylece üst kısımda küçük bir mide poşu kalır. Mide poşunun küçülmesi neticesinde hasta, normalden oldukça az yiyerek doyma hissi elde eder.

Mide kelepçesi farklı özelliklere sahip olacak şekilde üretilir. Farklı markalara ait olan FDA, CE tarafından onaylanan farklı bant türleri vardır. Mide bantları, dolum hacmi yönüyle birbirinden ayrılır. Aynı zamanda port ve şekil detayları yönüyle de farklılıklar söz konusudur. Türkiye’de yapılan mide kelepçesi operasyonlarında kullanılan bant çeşitleri şu şekildedir:

 • Swedish adjustable band
 • Lapband
 • A.M.I Soft gastric band premium
 • Midband
 • Heliogast advanced

Mide Kelepçesi Ne İşe Yarar?

Mide kelepçesi, mide kapasitesini azaltmayı amaçlar ve bu nedenle yemek borusu ile midenin birleştiği alandan biraz daha aşağıya takılır. Böylece iki adet mide poşu ortaya çıkar. Yemek borusundan gelen besinler; üst kısımda kalan ve daha küçük olan kısımdan, büyük olana doğru ilerler.

Küçük mide poşu ve büyük olan arasındaki alan kelepçe ile daraltıldığı için besinler küçük mide poşunda birikir. Mide kapasitesi dar olduğu için çok fazla yemek yemeden doymak mümkün olur. Midenin altta kalan büyük kısmına besinlerin iletimi son derece yavaştır. Bu sayede hasta, uzun süre tokluk hisseder. Tokluk hissinin erken sağlanması ve uzun sürmesi sayesinde ideal kilonuza kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Obezite cerrahisi ve cerrahi dışı tekniklerde ortak amaç kilo vermektir. Farklı yöntemlerin mevcut olması, hastaların hangi operasyonu tercih edeceği noktasında tereddüt yaşamasına neden olur. Tüm yöntemler, hastanın sağlıklı bir şekilde zayıflaması için uygulanır. Ancak her yöntem, her hasta için uygun olmayabilir.

Doğru tekniğin belirlenmesi noktasında hasta ve doktor iletişimi son derece önemlidir. Hekim gerekli konularda hastayı aydınlatmalı ve hangi yöntemin neden tercih edildiğini detaylarıyla açıklamalıdır. Hasta ise aklına takılan tüm konularda hekime danışmalıdır. Böylece kilo verme hedefine en sorunsuz şekilde ulaşılır.

Mide Kelepçesi Kimlere Uygulanır?

Mide kelepçesi operasyonu için belli koşulları sağlamak gerekir. Mide bandı taktırmak isteyenler, bu koşulları araştırarak kendilerini nasıl bir sürecin beklediğini araştırır. Hastaların aklına takılanlardan biri “Mideye kelepçe taktırmak için kaç kilo olmalı?” sorusudur. Bu soruya yanıt arayanlar için net bir kilo bilgisi verilmesi mümkün değildir.

Ortalama ideal kilosundan 40-50 kilo fazlalığı olanların, operasyon için uygun olduğundan bahsedilebilir. Ayrıca beden kitle indeksi en az 40 olmalıdır. Farklı sağlık sorunları bulunan ancak beden kitle indeksi 35-40 seviyesindeki hastalarda da mide kelepçesi uygulanabilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklar olması halinde hekim, operasyona onay verebilir.

Operasyon için gerekli diğer koşulları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Her ne kadar 18-65 yaş arasında olan hastalar operasyon için uygun olsa da gerekli kriterleri sağlaması halinde 18 yaşından küçük hastalar da ameliyat olabilir.
 • 18 yaşından küçük hastalar için ebeveyn onayı da gerekir.
 • Kilo fazlalığının 40-50 kilo arasında olması gerekir.
 • Hasta, ilk olarak diyet ve egzersiz ile zayıflamayı denemelidir. Bu yöntemlerde başarı sağlanamadığı takdirde mide bandı takılabilir.
 • Tüp mide ameliyatından sonra kilo veremeyen hastalar için tercih edilebilir.
 • Alkol ve madde bağımlıları, operasyon için uygun değildir.
 • Hasta, psikolojik açıdan operasyona hazır olmalıdır. Ciddi seviyede ruhsal problemleri olan hastalar bu operasyon için uygun değildir.

Yukarıdaki şartları sağlayanlar mide bandı uygulaması ile zayıflayabilir. Hekim tecrübesi, ameliyathane koşullarının yeterli olması gibi detaylar da operasyon başarısı için önemlidir. Bu nedenle operasyonun alanında deneyimli bir hekim tarafından yürütülmesi gerekir.

Mide Kelepçesi Riskleri Nelerdir?

Mide kelepçesi riskleri genellikle verilen diyete uyulmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Ayrıca operasyon sonrası kontrollerin aksatılması ve hekim tavsiyelerine uyulmaması da risk yaratan durumlar arasındadır.

Enfeksiyon

Mide bandı uygulamalarında sık karşılaşılan durumlardan biri enfeksiyondur. Enfeksiyonun şiddetine ve yol açtığı belirtilere bağlı olarak mide kelepçesinin çıkarılması gerekebilir. Enfeksiyon genellikle operasyon sırasında steril olmayan koşullardan kaynaklanır. Uzman bir cerrah tarafından yürütülen operasyonlarda bu tarz sorunlar çok fazla meydana gelmez.

Mide Kelepçesi Kaynaklı Problemler

Günümüzde kullanılan mide bantlarında çok sık rastlanmasa da bandın delinme ihtimalinden bahsetmek mümkündür. Böyle bir durumda hastada ani kilo artışı meydana gelebilir. Bandın değiştirilmesi ile yeniden kilo kaybı süreci başlar. Bant delinmesi gibi sorunların zamanında tespit edilebilmesi için hastanın kontrollerini aksatmaması önemlidir.

Operasyon sonrasında bir diğer risk ise bant migrasyonudur. Böyle bir sorunun gerçekleşmesi halinde mide duvarında tahribat meydana gelir. Yaşanan tahribat neticesinde bant, lümene doğru ilerler. Mide bandı fonksiyonunu yerine getiremediği için kilo alımı yeniden başlar. Gerekli müdahaleler yapılarak bandın düzeltilmesi ile sorun çözülür. Mide kelepçesinin portunda kayma ya da bağlantı tüpünde delinme de meydana gelebilir. Bu durumun görülmesi çok yaygın değildir.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

“Mide kelepçesi nasıl takılır?” sorusunun yanıtını merak edenler için aşama aşama operasyonu anlatmak gerekir. Operasyon sırasında kullanılan bandın iç kısmı uzun bir balon görüntüsüne sahiptir. Bandın dış kısmı ise porta bağlıdır. Port, deri altında kalacak şekilde yerleştirilir.

Mide kelepçesinin portu, titanyum kullanılarak üretilir. Farklı markalara ait mide kelepçelerinde portun kaplama malzemesi değişiklik gösterir. Genellikle silikon malzeme kullanılarak kaplama yapılır. Mide kelepçesinin üst tarafında da membran yer alır.

Operasyonun ilk etabında mide bandı yerleştirilir. Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen bir operasyon olan mide kelepçesi ameliyatı sırasında yemek borusu ile mide arasına bant yerleştirilir. Bandın yerleştirildiği alan midenin üst kısmından yaklaşık 3-4 cm aşağıdadır. Bandın yerleştirilmesinden sonra midenin görüntüsü kum saatine benzer. Midenin ya da diğer organların kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu işlemin ardından bir ay süre geçtikten sonra ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada porttan verilen enjeksiyonlar aracılığıyla mide bandı şişirilir. Böylece besinler üst mide poşundan geniş olan alt mide poşuna inerken dar bir alandan geçer. Geçiş süreci yavaş olduğu için hastada hızlı bir şekilde doyma hissi ortaya çıkar.

Operasyona karar verilirken pek çok hasta, hekime “Mide kelepçesi mi tüp mide mi?” sorusunu yöneltir. Ancak burada hekim deneyimine ve uzmanlığına güvenmek gerekir. Her iki operasyon neticesinde de hedeflenen, hastanın en doğru teknikle kilo kaybetmesinin sağlanmasıdır. Tüp midede mide kesilerek küçültülürken mide kelepçisinde midenin kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kelepçe gerekli durumlarda çıkarılabilir. Tüp mide geri dönüştürülebilir bir yöntem değildir. Bu tür farklılıklar değerlendirildikten sonra hastanın kilosuna ve sağlık durumuna en uygun teknikte karar kılınır.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Yan Etkileri

Mide kelepçesi ameliyatı yan etkileri olabilen bir operasyondur. Gelişen teknoloji sayesinde ameliyatlar sırasında kullanılan robotik cihazlar, yan etki riskini ortadan kaldırır. Ancak düşük de olsa yan etki ihtimalinden söz etmek mümkündür. Mide kelepçesi ameliyatı sonrasındaki olası yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ameliyat bölgesinde enfeksiyon görülebilir.
 • Birçok mide ameliyatında olduğu gibi kanama riski mevcuttur.
 • Hastada anesteziye karşı hassasiyet olabilir.
 • Akciğerde ya da solunum sisteminde problemler yaşanabilir.
 • Herhangi bir ameliyatta mevcut olan kan pıhtılaşma sorunu bu operasyon neticesinde de yaşanabilir.
 • Aşırı kilo kaybı görülmesi mümkündür.
 • Ani kilo vermeden kaynaklı olarak ishal sorunu yaşanabilir.
 • Kilo kaybı arttıkça karın, bacak gibi farklı noktalarda sarkma ortaya çıkar.
 • Bağırsaklarla alakalı birtakım sorunlar yaşanabilir.

Mide kelepçesi ameliyatı olan hastalar olası riskleri bertaraf etmek için doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uymalıdır. Özellikle beslenme rutini doğru planlanmalıdır. Ayrıca hekim tarafından belirlenen periyotlarla kontrole gitmeniz de gerekir.

Mide Kelepçesi Sonrası Beslenme ve Diyet

Mide kelepçesi operasyonu geçiren hastalar, sağlıklı besinler tüketmelidir. Aşırı sıvı beslenme, mide kelepçesi operasyonu sonrasında uygulanmaz. Daha çok protein yönüyle zengin ve katı yapıdaki gıdalar tercih edilir. Ölçü olarak yarım bardak gıda tüketimi tavsiye edilir. Günlük olarak alınması gereken protein miktarı ise 50 gramdır. Toplam kalori miktarı 1500 olmalıdır. Hastanın kan seviyeleri ölçülerek operasyon sonrasında doğru beslenip beslenmediği takip edilir.

Protein ihtiyacının et ile karşılanması tavsiye edilir. Ancak kırmızı eti parçalarken zorlanmamak için balık etinin tüketilmesi daha uygundur. Beyaz et de yumuşak yapısı nedeniyle tercih edilebilir. Protein ihtiyacını karşılamak için yoğurt, peynir ve yumurta tüketilmesi de önerilir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarına göre baklagil tüketimi de tercih edilebilir. Yarım bardakta biraz hayvansal protein biraz da meyve-sebze yer alabilir. Hasta bu süreçte doğal ve işlenmemiş gıdalar tüketmeye dikkat etmelidir.

Hastanın beslenme rutinini günlük üç ya da daha az öğün olacak şekilde düzenlemesi tavsiye edilir. Yiyeceklerin uzun süre çiğnenmesi midenin zorlanmadan sindirime geçmesi için önemlidir. Yiyecek yutulduktan sonra yeni lokma için bir dakika beklemekte fayda vardır. Her öğün için en fazla 20 dakikalık süre ayrılmalıdır. Hasta, bu sürede doyma hissine ulaşır. Yarım bardak ile doyma hissi sağlanmadığı takdirde mide kelepçesinin hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Mide Kelepçesi Sonrası Yaşam Kalitesi Değişiklikleri

Mide kelepçesi operasyonu geçiren hastanın yaşam kalitesinde artış meydana gelir. Hasta eğer verilen beslenme planına uyarsa hızlı bir şekilde kilo kaybeder. Böylece kiloya bağlı olarak ortaya çıkan yüksek tansiyon, kolesterol gibi sağlık problemlerinde iyileşme görülür.

Ayrıca kiloya bağlı ortaya çıkan hareket kısıtlılığı da ortadan kalkar. Kilo kaybı miktarı, hastadan hastaya değişiklik gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

Mide kelepçesi ne işe yarar?

Mide kelepçesi, midenin kapasitesini küçülterek, daha az yemekle doymanızı sağlar ve bu sayede kilo vermenize yardımcı olur.

Mide kelepçesi kaç kilo verdirir?

Mide kelepçesi ile ortalama 10-25 kg arası kilo vermek mümkün olabilir, fakat bu kişiden kişiye değişebilir.

Mide kelepçesi tehlikeli mi?

Mide kelepçesi ile ilişkili riskler genelde düşüktür ancak endoskopik işlemlerle ilişkili riskler mevcuttur (tahriş, kanama, delinme gibi).

Mide kelepçesi ne zaman çıkarılır?

Mide kelepçesi, gerektiğinde herhangi bir zamanda çıkarılabilir. Genellikle, kilo verme hedeflerine ulaşıldığında çıkarılması düşünülebilir.

Mide kelepçe ameliyatı kaç saat sürer?

Mide kelepçe ameliyatı yaklaşık bir saat sürer.

Mideye kelepçe taktırmak isteyenler kaç kilo olmalıdır?

Genellikle 40-50 kilo fazlalığı olan kişilere mide kelepçesi takılabilir.

Mide kelepçesi mi yoksa tüp mide mi tercih edilmelidir?

Tercih edilecek yönteme yapılacak hasta değerlendirmesi neticesinde karar verilir.

Op. Dr. Güven Görkem

Op. Dr. Güven Görkem

Genel Cerrahi Uzmanı